Սերժ Սարգսյանը Չիլիի հետ համագործակցության հեռանկարներ է տեսնում լեռնարդյունաբերության, գինեգործության եւ այլ ոլորտներում
Սերժ Սարգսյանը Չիլիի հետ համագործակցության հեռանկարներ է տեսնում
լեռնարդյունաբերության, գինեգործության եւ այլ ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չիլիի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Սանտյագոյի քաղաքապետ Կարոլինա Տոհայի հետ: Ինչպես այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, քաղաքապետարանի հանդիսությունների սրահում տեղի ունեցած ընդունելության պաշտոնական արարողությունից հետո Քաղաքապետ Կարոլինա Տոհան Հայաստանի Նախագահին է հանձնել քաղաքի բանալին և քաղաքի պատվավոր այցելուի պատվոգիրը: Իր խոսքում նա անդրադարձել է հայ-չիլիական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությանը` ՀՀ Նախագահի այցը մեծ խթան համարելով այդ ճանապարհին. «Հեռու չեմ լինի ճշմարտությունից, եթե խոստովանեմ, որ մենք` չիլիացիներս շատ քիչ բան գիտենք Հայաստանի մասին: Գտնվելով հետու և պարփակված լինելով մեր աշխարհագրությամբ, մենք հաճախ պատկերացնում ենք, որ շատ փոքր երկրներ ենք: Եվ գտնվելով այս մեկուսացած և բարդ աշխարհագրական տարածքում` հաճախ սխալ ենք գործում և աշխարհը պարփակում ենք այն սահմաններով, որոնք մեզ ավելի մոտ են գտնվում: Այնուհանդերձ, պարոն Նախագահ, սա մի գեղեցիկ մարտահրավեր է մեզ համար, որպեսզի մենք մեր դռները բացենք մեկ այլ մշակույթի առջև և մերձենանք հայ ժողովրդի հետ: Հայաստանի Հանրապետությունը լինելով երիտասարդ պետություն` ունի հնամենի մշակութային հարուստ ժառանգություն: Եվ ինչպես շատ հնագիտական ուսումնասիրություններ են ցույց տալիս, Հայաստանը աշխարհի քաղաքակրթության բնօրրաններից է: Հայաստանը շատ հետաքրքիր մի մշակույթ է ձևավորել շնորհիվ Եվրոպայի և Ասիայի հետ իր մշտական կապի: Հայերի պարն ու երաժշտությունը ամենահինն ու ինքնատիպն են: Պատմության հազարամյակների ճանապարհին հայերը կարողացել են պահպանել իրենց ինքնությունը, և մենք` չիլիացիներս մեր մեծ հարգանքն ենք մատուցում այդ ամենի համար: Կարճ ժամանակահատված է անցել, երբ Հայաստանն ու Չիլին դիվանագիտական հարաբերութուններ հաստատեցին, որից հետո 1993թ. Պաշտոնականացվեցին հարաբերությունները միջազգային կառույցների միջոցով: Այդուհանդերձ, այս հանդիպումը երկու ժողովուրդների համար լավ խթան և հնարավորություն է ճանաչելու միմյանց և Հայաստանի հազարամյա մշակույթը»,-ասել է Սանտյագոյի քաղաքապետը:
Պատասխան խոսքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ուրախ է գտնվել Լատինական Ամերիկայի իրավամբ լավագույն քաղաքներից մեկում` Սանտյագոյում, և ի դեմս քաղաքպետ Տոհայի հանդիպել մշտապես ծաղկող այս քաղաքի հմուտ ղեկավարին. «Միաժամանակ ուրախ եմ հիասքանչ Սանտյագոյի խորհրդանշական բանալին ստանալու համար: Ես ընդունում եմ այն` ի նշան Հայաստանի և Չիլիի մայրաքաղաքների միջև հարատև բարեկամության և երկկողմ հարաբերությունների հետագա սերտացման:
Անչափ տպավորված եմ Սանտյագոյի առաջընթացով` պայմանավորված ինչպես գործարարության համար ստեղծված բարենպաստ պայմաններով, քաղաքային տնտեսության արդյունավետությամբ, անվտանգության բարձր աստիճանով, Սատյագոյի բնակիչների կենսամակարդակի բարձր ցուցանիշով, այնպես էլ քաղաքային ներհատուկ կոլորիտով, որի շնորհիվ Սանտյագոն դասվում է աշխարհի ամենագրավիչ և հետաքրքիր այցելավայրերի շարքին: Հիացած եմ քաղաքի նրբագեղ ճարտարապետությամբ, քաղաքը շրջապատող Անդյան վսեմ լեռնաշղթայով, որը հիշեցնում է Երևանն ու համայն հայության խորհրդանիշ բիբլիական Արարատ լեռը:
Թեև Հայաստանի և Չիլիի միջև աշխարհագրական մեծ տարածություն է ընկած, սակայն մեր ժողովուրդները դավանում են միևնույն արժեքները: Դա էր պատճառը, որ Օսմանյան Կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայությունը հասավ այս հեռավոր ափերը և Չիլիի իշխանությունների և ժողովրդի բարեհաճ վերաբերմունքի շնորհիվ կարողացավ ոչ միայն գոյատևել, այլև ապրել ու արարել: Այսօր ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ երախտիքի խոսք հղել բարեկամ Չիլիին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու համար: Այս քայլը հատկապես կարևորվում է մեզ համար Ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին:
Հարգարժան ներկանե´ր,
Ես ժամանել եմ Չիլի, որպեսզի երկրի ղեկավարության հետ քննարկեմ մեր երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման և խորացման հնարավորությունները: Մենք համագործակցության խոստումնալից հեռանկարներ ենք տեսնում այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք են լեռնարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, գինեգործությունը, սեյսմիկ պաշտպանությունը, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաները:
Այս շարքը թերի կմնար, եթե դրան չավելանար ապակենտրոնացված համագործակցությունն ու հանրային դիվանագիտությունը, որոնց դերն ու նշանակությունը երկկողմ հարաբերություններում հետզհետե աճում է:
Մենք հատկապես կարևորում ենք անմիջական կապերի հաստատումը քաղաքների միջև և արդեն ունենք համագործակցության հաջողված փորձ ձեր տարածաշրջանում: Հայ-չիլիական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում մենք, անշուշտ, կուզենայինք, որ մեր մայրաքաղաքների միջև հաստատվեին ամուր կապեր, պատկերավոր ասած՝ որպեսզի կամուրջ ձգվեր Անդերից Արարատ: Հենց այս ցանկությունից ելնելով՝ ես սիրով հրավիրում եմ Ձեզ, տիկին Կարոլինա Տոհա, այցելել Հայաստան:
Եզրափակելով խոսքս, թույլ տվեք կրկին շնորհակալություն հայտնել տիկի՛ն քաղաքապետին այս հրաշալի միջոցառման համար: Ես հեռանում եմ նոր հանդիպումների և համագործակցության հնարավորությունների ակնկալիքով»,-ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 11-ին այցելել է նաև Չիլիի «Պրեկոլոմբինո» թանգարան, որտեղ դիտել է այդ երկրի պատմության հնագույն ժամանակաշրջանը ներկայացնող ցուցանմուշները, դրանց միջոցով ծանոթացել տվյալ ժամանակաշրջանի պատմական իրողություններին:
Նույն օրը Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև Չիլիի հայկական համայնքի կողմից տասնամյակներ առաջ հիմնված «Հայ տուն», ծաղկեպսակ դրել բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ծառատունկ կատարել, որից հետո հանդիպում է ունեցել չիլիահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նախագահը հանդիպման ժամանակ խոսել է հայ-չիլիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում փոքրաթիվ, սակայն գործունյա չիլիահայ համայնքի դերի, հայապահպանության և համազգային այլ կարևորագույն խնդիրների մասին, ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացվող և հաջորդ տարի ու նաև դրանից հետո նախատեսվող միջոցառումները, խոսել Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին և շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նախագահն ընդգծել է, որ հպարտ է նման հայրենակիցներով և վստահ, որ հայ ժողովրդի հաջողության միակ բանալին, ինչպես բազմիցս է ասվել, միասնությունն է` Հայրենիքը ուժեղ է Սփյուքով, Սփյուռքը` Հայրենիքով: Հանդիպման ավարտին Սերժ Սարգսյանը Մխիթար Գոշի մեդալով պարգևատրել է Չիլիի Հանրապետությունում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Էդուարդո Ռոդրիգես Գուառաչիին, Մովսես Խորենացու մեդալով` փոխծովակալ Հեռնան Կույումջյանին: Նախագահը շնորհավորել է նրանց` Հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու համար և մաղթել նորանոր հաջողություններ:
Ավարտելով տարածաշրջանային այցը Հարավային Ամերիկա` Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադառնում է Երևան:

Серж Саргсян видит перспективы сотрудничества с Чили в горно-промышленной, винодельческой и других отраслях
Серж Саргсян видит перспективы сотрудничества с Чили в  горно-промышленной,
винодельческой и других отраслях
В рамках официального визита в Чили  президент Армении Серж Саргсян  встретился с мэром Сантьяго Каролиной Тоа. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе президента РА, после торжественного приема в мэрии, Каролина Тоа вручила президенту РА ключи от города и грамоту почетного гражданина города. В своем слове она  отметила необходимость  укрепления армяно-чилийских дружественных отношений, подчеркнув важность в этом контексте  визит президента Армении.
«Не буду далека от истины, если признаюсь, что мы – чилийцы, мало знаем об Армении. Находясь в географическом отдалении и обособлении, мы зачастую думаем, что наши страны слишком малы. И по причине той же отдаленности и обособленности в сложном геополитическом пространстве, мы зачастую и действуем неправильно и замыкаем мир в тех границах, что более близки нам. И потому, господин президент, это красивый вызов, брошенный нам, чтобы  мы распахнули двери перед другой цивилизацией, другой культурой и сблизились с другим народом.
Будучи молодым государством, Республика Армения обладает  богатейшим  и древнейшим культурным наследием.  И как показывают  многие исторические исследования,  Армения – одна из колыбелей мировой цивилизации. Благодаря своим постоянным  связям с Европой и Азией, Армения  создала своеобразную, уникальную культуру.  Музыка и танцы армян – самые древние и своеобразные. На пути тысячелетий армяне сумели сохранить  свою идентичность, и мы – чилийцы, выражаем за все это наше глубокое уважение.
Прошло немного времени с тех пор, как Армения и Чили  установили дипломатические отношения, после чего в 1993г. наши отношения получили официальный статус в  международных структурах. И тем не менее нынешний визит станет для наших народов хорошей возможностью и стимулом для более близкого знакомства друг с другом и с древней культурой Армении», - сказала мэр Сантьяго.
В ответном слове  Серж Саргсян отметил, что  счастлив находиться в одном из  воистину лучших городов Латинской Америки – Сантьяго, а в лице госпожи Тоа -   встретиться с  умелым руководителем этого цветущего города. «Счастлив также получить символический ключ от Сантьяго. Я принимаю его  - в знак  будущего сближения двусторонних отношений и  долгой дружбы  столиц Армении и Чили.
Чрезвычайно впечатлен прогрессом Сантьяго, обусловленным  как созданными благоприятными условиями для бизнеса, эффективностью ведения  городского хозяйства, высоким уровнем жизни граждан Сантьяго, так и своеобразным колоритом, благодаря которому Сантьяго стоит в ряду самых привлекательных и интересных мест для посещения.  Восхищен изящной архитектурой города, гордыми склонами  Андского  хребта, что так напоминает мне Ереван и символ мирового армянства – библейский Арарат.
Хотя между Арменией и Чили лежит географически большое расстояние, наши народы исповедуют одни  и те же ценности. Именно поэтому спасшиеся от резни во время геноцида в Османской империи армяне достигли этих далеких берегов, и  благодаря доброжелательности народа и властей Чили сумели не только выжить, но  и мирно жить и созидать. Хочу еще раз  сказать слова признательности  дружественной Чили за признание и осуждение Геноцида армян. Этот шаг особенно  значим для нас накануне 100-летия Геноцида.
Я приехал в Чили, чтобы обсудить с руководством страны  возможности расширения и углубления отношений между нашими странами. Мы видим  многообещающие перспективы сотрудничества в таких отраслях, как горно-промышленная, сельское хозяйство, виноделие, сейсмозащита, информатика и высокие технологии.
Этот перечень был бы неполным без  упоминания децентрализованного сотрудничества и общественной дипломатии, роль и значение которых в двусторонних отношениях неуклонно растет.
Особую важность мы придаем установлению непосредственных связей между  нашими городами, у нас  уже есть удачный опыт в вашем регионе. В контексте развития армяно-чилийских отношений  мы, несомненно, хотели бы, чтобы между нашими столицами установились крепкие связи, образно говоря -  чтобы был построен мост между Андами и Араратом. Движимый этим желанием, я приглашаю Вас, госпожа Каролина Тоа, посетить Армению.  А в завершение  позвольте мне еще раз поблагодарить госпожу мэра  за великолепное мероприятие. Я уезжаю с надеждой  на новые встречи и возможности сотрудничества», - сказал Серж Саргсян.
11 июля Серж Саргсян посетил также  музей Чили Преколомбино, где ознакомился с экспонатами древнейшего периода истории страны.
В тот же день президент  посетил основанный армянами   Чили десятки лет назад  Армянский дом, возложил цветы к установленному во дворе памятнику жертвам Геноцида, посадил дерево, а затем встретился с представителями армянской диаспоры.
Президент говорил о роли немногочисленной, но активной армянской диаспоры в укреплении армяно-чилийских отношений,  речь зашла и о проблемах сохранения армянства. Он ознакомился с подготовкой к 100-летию Геноцида, а также с намеченными мероприятиями после этого. Серж Саргсян поблагодарил всех за теплый прием.
Он подчеркнул, что гордится  своими соотечественниками, и уверен, что ключ к  успехам армянского народа, как всегда, в его единстве: Родина сильна Диаспорой, Диаспора – Родиной. В заключение Серж Саргсян наградил медалью Мхитара Гоша почетного консула Армении в Чили  Эдуардо Родригеса Гуарачи,  а медалью МовсесаХоренаци – контр-адмирала ЭрнанаКуюмджяна. Он поздравил награжденных  с получением высоких наград Родины и пожелал им новых успехов.
Завершив  региональный визит в Южную Америку, президент Армении Серж Саргсян и возглавляемая им делегация возвращается в Ереван.