Նոր համաձայնագրով Հայաստանի քաղաքացիները Ռուսաստանում 30 օր կարող են մնալ առանց գրանցվելու
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակության Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Սոչիում Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունների միջև ստորագրվել է ՌԴ տարածքում ՀՀ քաղաքացիների և ՀՀ տարածքում ՌԴ քաղաքացիների գտնվելու կարգի մասին համաձայնագիր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, փաստաթղթի ստորագրմանը ներկա են եղել Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետներ Հովիկ Աբրահամյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը: ՀՀ կառավարության անունից համաձայնագիրը ստորագրել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը, իսկ ՌԴ կառավարության անունից՝ ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին:
Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ մի կողմի պետության տարածքում ժամանակավորապես գտնվող մյուս կողմի պետության քաղաքացիներն ազատվում են մուտքի պետության իրավասու մարմիններում 30 օրվա ընթացքում գրանցվելու (ըստ գտնվելու վայրի՝ հաշվառման կանգնելու) պարտականությունից:
Համաձայնագիրը նպաստավոր պայմաններ կստեղծի Հայաստանից ՌԴ մեկնող քաղաքացիների, այդ թվում` աշխատանքային միգրանտների համար:
ՌԴ կատարած աշխատանքային այցի ավարտին վարչապետ Աբրահամյանը ՌԴ տրանսպորտի նախարար, հայ-ռուսական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովի ուղեկցությամբ այցելել է Սոչիի օլիմպիական ավան՝ ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին:
Վարչապետի աշխատանքային այցը ՌԴ ավարտվել է և Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն այսօր երեկոյան կվերադառնա Երևան:

According to new agreement Armenian citizens can stay in Russia for 30 days without registration
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. In the frames of the working visit to Russia of the governmental delegation headed by Prime Minister Hovik Abrahamyan, an agreement on the stay of the Armenian citizens in the territory of Russia and the Russian citizens in the territory of Armenia was signed between the Governments of the Republic of Armenia and the Russian Federation in Sochi. As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia, the document was signed in the presence of the Armenian and Russian Prime Ministers, Hovik Abrahamyan and Dmitry Medvedev. The agreement was signed by the Head of the State Migration Service of Armenia’s Ministry of Territorial Administration Gagik Yeganyan and the Head of the Russian Federal Migration Service Konstantin Romodanovsky.
The agreement allows the Armenian and Russian citizens to stay on the territory of the other state within 30 days without migration registration.
The agreement will create favorable conditions for the Armenian citizens traveling to Russia, including the migrant workers.