Քեսաբահայերից ոմանք ապրում են իրենց բնակարաններում, որոշ ընտանիքներ հեռացել են Լիբանան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեսաբի բնակիչների մեծ մասն արդեն բնակվում են իրենց տներում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Քեսաբի հայ Կաթողիկե եկեղեցու վարդապետ Նարեկ Լուիսյանը՝ ավելացնելով, որ էլեկտրականությունը և ջուրն ընդհատումներով լինում են Քեսաբում: Կանայք շարունակում են մաքրություններ կատարել և որքան հնարավոր է բնակարանները կարգի բերել:
Վարդապետը նշեց, որ Քեսաբի որոշ ընտանիքներ, ամբողջովին կորցնելով իրենց տները, ունեցվածքը, կարողությունները, հեռացել են այնտեղից և մեկնել Լիբանան: Նրա խոսքով՝ մի քանի քեսաբահայեր, ովքեր գործիքներ ունեն, հերկում են արտերը, որոշները հավաքում են բերքը և տանում Լաթաքիա վաճառելու՝ այդպիսով վաստակելով փոքր գումարներ: Ինչ վերաբերում է Քեսաբի ուղղությամբ նետվող ռումբերին, վարդապետը նշեց, որ ռումբերն այժմ ավելի հազվադեպ են նկատվում:
Հունիսի 15-ին Քեսաբի ազատագրումից հետո բնօրրան վերադարձած քեսաբահայերը ծանր վիճակում են հայտնվել: Քեսաբցիների բոլոր բնակարաններն անխտիր կողոպտվել են: Բնակարաններից որոշները զրկվել են բոլոր տեսակի տեխնիկայից՝ սառնարանից, լվացքի մեքենայից, խոհանոցային անհրաժեշտ պարագաներից, որոշները հրկիզվել են, մյուսների վրա ռումբ է ընկել և այնտեղ հնարավոր չէ ապրել:
Քեսաբի շրջանի վրա հարձակումն սկսվել էր մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի մի քանի կետերից: Հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ»խմբավորումները Թուրքիայի կառավարության անմիջական աջակցությամբ:

Некоторые кесабские армяне вернулись в свои дома, другие – уехали в Ливан
Большинство жителей сирийского поселка Кесаб уже вернулось в свои дома. Об этом в беседе с Арменпресс сказал священник армянской церкви Катогике в Кесабе Нарек Луисян, добавив, что подача электроэнергии и воды в поселке часто прерывается. Женщины продолжают чистить и приводить в порядок свои дома.
Он отметил, что некоторые семьи Кесаба, полностью потеряв свои дома, имущество, покинули страну и переехали в Ливан. По словам Луисяна, несколько кесабских армян, у которых есть сельскохозяйственные инструменты, вспахивают поля, некоторые собирают урожай и везут его в Латакию, чтобы продать и заработать немного денег.
По словам священника, выстрелы в направлении Кесаба бывают редко.
Вернувшиеся после освобождения Кесаба 15 июня в свой поселок армяне оказались в тяжелой ситуации. Все дома в поселке были разграблены. Из некоторых домов была выведена вся техника, кухонная утварь. Есть также сгоревшие и разрушенные в результате взрыва снарядов дома, где больше невозможно жить.