Ջուլիան Ասանժը դարձել է Ղազախստանի ժուռնալիստների միության մրցանակի դափնեկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: WikiLeaks պորտալի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը դարձել է Ղազախստանի ժուռնալիստների միության մրցանակի դափնեկիր «Լրագրողական հետաքննություն» անվանակարգում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված Է միության՝ հունիսի 24-ին տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Մենք ամեն տարի մրցանակ ենք շնորհում լրագրողների: Այս տարի դափնեկրի կոչում է շնորհվել զանգվածային լրատվամիջոցների տասնյակ ներկայացուցիչների: Եվ Ժուռնալիստների միության վարչության որոշմամբ «Լրագրողական հետաքննություն» անվանակարգում մրցանակը մենք որոշել ենք շնորհել Ջուլիան Ասանժին: Ամենից առաջ, դա կապված Է WikiLeaks կայքի, ինչպես նաեւ այն բանի հետ, որ Ղազախստանի զանգվածային լրատվամիջոցներին տրամադրվել են մեր երկրի հետ կապված նյութեր»,- նշել է միության նախագահ Սեյթքազի Մատաեւը:
«Այսօր մենք Ասանժին կուղարկենք դիպլոմը եւ դրամական պարգեւը՝ վերածած ֆունտ ստեռլինգների: Ծանրոցը կառաքենք Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատուն: Մենք գիտենք, թե որտեղ Է նա գտնվում, եւ կխնդրենք հանձնել նրան»,- նշել Է նա, հաղորդել է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Джулиан Ассанж стал лауреатом премии Союза журналистов Казахстана
Основатель портала WikiLeaks Джулиан Ассанж стал лауреатом премии Союза журналистов Казахстана в номинации "Журналистское расследование". Как сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс, об этом говорится в распространенном во вторник сообщении союза.
"Мы ежегодно номинируем журналистов на премию. В этом году звание лауреата присвоено десяткам представителей средств массовой информации. И решением правления Союза журналистов премию в номинации "Журналистское расследование" мы решили присвоить Джулиану Ассанжу. Прежде всего, это связано с сайтом WikiLeaks, а также с тем, что казахстанским СМИ были предоставлены материалы, связанные с нашей страной", - указал президент союза Сейтказы Матаев.
"Сегодня мы отправим Ассанжу диплом и денежное вознаграждение, переведенное в фунты стерлингов. Посылку вышлем в посольство Эквадора в Лондоне. Мы знаем, где он находится, и попросим ему передать", - отметил он.