Օբաման 6-րդ տարին անընդմեջ դրժում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իր խոստումը. CNN
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արդեն վեցերորդ տարին է` նախագահ Բարաք Օբաման դրժում է հայ համայնքին տված խոստումը` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` մոտ մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության ձեռքով իրականացված 1.5 միլիոն հայերի կոտորածը «ցեղասպանություն» կոչելով: Նա դա արել է հարգելով թուրքական կառավարությունը, որին, մի կողմ դնելով պատմական խեղաթյուրումները, Օբամայի վարչակազմը շատ կարևոր դաշնակից է համարում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է քաղաքական լրագրող Ջեյք Թրափերը` CNN-ով հեռարձակվող իր հեղինակային «Ճանապարհ Ջեյք Թրափերի հետ» հաղորդաշարի հերթական հաղորդման ժամանակ, որի վերջին հաղորդումը նվիրվել է  Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա առթիվ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ամենամյա ուղերձին:
Մեջբերվում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանի հայտարարությունը. «Ցավալի է տեսնել, որ մեր նախագահը, ով գրասենյակ է եկել` խոստանալով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, այն աստիճան է իջել, որ թույլ է տալիս օտար  կառավարությանը մեր երկրին թելադրել, թե ինչ ասի ցեղասպանության մասին, որ հիմնավորապես վավերագրված է մեր ազգային արխիվներում»:
Թրափերը նկատում է, որ ամերիկահայերի հիասթափությունը շատ ավելի խորքային է, քանզի սենատոր եղած ժամանակ Օբաման ոչ միայն խոստացել էր կոտորածներն անվանել «ցեղասպանություն», այլև այսպես վարվելու կամք էր հայտնել` ցույց տալու համար, թե ինչու է ինքն այն թեկնածուն, որի կարիքն ունի ամերիկյան ազգը: Որպես նախագահի թեկնածու նա քննադատել էր ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսին` Հայստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսին ազատելու համար, ինչ է,  թե վերջինս «իրավացիորեն օգտագործել էր «ցեղասպանություն» բառը` 1915 թվականի հայկական կոտորածները նկարագարելու համար»: «Ես պետքարտուղար Ռայսին եմ հայտնել իմ կայուն համոզմունքն առ այն, որ Հայոց ցեղասպանությունն անհիմն պնդում չէ, անձնական կարծիք կամ տեսակետ, այլ լայնորեն փաստագրված փաստ` ապացուցված ճնշող թվով պատմական ապացույցներով: Փաստերն անհերքելի են»,- ժամանակին նշել է Օբաման: «ԱՄՆ-ն արժանի է ունենալ այնպիսի առաջնորդ, ով ճշիտը կխոսի Հայոց ցեղասպանության մասին և ուժով կպատասխանի բոլոր ցեղասպանություններին: Ես մատդիր եմ դառնալ այդ մարդը»,- ասել է նա 2008-ին:
Այսօր ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախագահի դեսպանն է Սամանտա Փաուերը, ով Պուլիտցերյան մրցանակ է ստացել իր «Խնդիր դժոխքից: Ամերիկան և ցեղասպանության դարը» գրքի համար: Գրքում Փաուերը քննադատում է ԱՄՆ նախորդ նախագահներին, ովքեր չեն կասեցրել ցեղասպանությունը` գալով այն եզրահանգման, որ «վախենալու է խոստովանել, բայց այս երկրի` չմիջամտելու հետևողական քաղաքակնությունը ցեղասպանության օրինակով վկայում է քաղաքական համակարգի ոչ միայն անսարքության, այլև անարդյունավետության մասին»:
«Ամերիկյան ոչ մի նախագահ երբեք գերակայություն չի դարձրել ցեղասպանությունների կանխարգելումը, և ամերիկացի ոչ մի նախագահ քաղաքական պատասխանատվություն չի կրել իր անտարբերության համար:  Ուստի պատահական չէ, որ ցեղասպանությունը շարունակում է տեղի ունենալ»,- նշված է գրքում:

For 6th year in a row, Obama breaks promise to acknowledge Armenian Genocide: CNN
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. For the sixth year in a row, President Barack Obama has broken his promise to the Armenian community, made when seeking their votes as a senator and a presidential candidate, to use the word “genocide” to describe the massacre of an estimated 1.5 million Armenians at the hands of the Ottoman Empire a century ago. He did this in deference to the government of Turkey, which – historical revisionism aside – the Obama administration regards as a more crucial ally. As reports “Armenpress”, the CNN chief Washington correspondent Jake Tapper stated this at the course of his “The Lead with Jake Tapper” program, which was dedicated to the U.S. President Barack Obama’s annual address on Armenian Genocide Remembrance Day.
"It's a sad spectacle to see our President, who came into office having promised to recognize the Armenian Genocide, reduced to enforcing a foreign government's gag-rule on what our country can say about a genocide so very thoroughly documented in our own nation's archives,” Armenian National Committee of America executive director Aram Hamparian said in a statement.
According to Tapper the disappointment from Armenian-Americans is all the more profound because not only did then-Senator Obama promise to call the massacre a “genocide,” he held up his willingness to do so as an example of why he was the kind of candidate the nation needed, noting as a presidential candidate that in 2006 he had criticized then-Secretary of State Condoleezza Rice for firing U.S. Ambassador to Armenia John Evans “after he properly used the term ‘genocide’ to describe Turkey’s slaughter of the Armenians starting in 1915. I shared with Secretary Rice my firmly held conviction that the Armenian Genocide is not an allegation, a personal opinion, or a point of view, but rather a widely documented fact supported by an overwhelming body of historical evidence.”
“The facts are undeniable,” Obama said then, though today he denied them.
“America deserves a leader who speaks truthfully about the Armenian Genocide and responds forcefully to all genocides,” he said in 2008. “I intend to be that president.”
The larger issue here beyond broken promises can be seen in a January 2008 letter to the Armenian Reporter, in which Obama said he shared “with Armenian Americans — so many of whom are descended from genocide survivors — a principled commitment to commemorating and ending genocide. That starts with acknowledging the tragic instances of genocide in world history.”
The President’s current Ambassador to the United Nations, Samantha Power, was awarded the Pulitzer Prize for her vivid 2003 book “A Problem From Hell: America and the Age of Genocide.” In the book, Power criticized successive presidents for failing to stop genocide, with the profound conclusion that it “is daunting to acknowledge, but this country’s consistent policy of nonintervention in the face of genocide offers sad testimony not to a broken political system but to one that is ruthlessly effective. The system, as it stands now, is working. No U.S. president has ever made genocide prevention a priority, and no U.S. president has ever suffered political for his indifference to its occurrence. It is thus no coincidence that genocide rages on.”