Բրազիլիայում կայացած միջազգային խորհրդաժողովը դատապարտել է Համացանցում իրականացվող լրտեսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայում ինտերնետ-անվտանգության NetMundial միջազգային խորհրդաժողովն ավարտվել է օգտատերերի տվյալների լրտեսումն ամբողջ աշխարհում քրեական հանցագործություն ճանաչելու առաջարկությամբ: Խորհրդաժողովի բանաձեւը նաեւ դատապարտում է Համացանցում լրտեսման բոլոր ձեւերը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Խորհրդաժողովի գումարման նախաձեռնողը Բրազիլիայի նախագահ Դիլմա Ռուսեֆն էր այն բանից հետո, երբ նա իմացավ, որ իրեն հետեւել է ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության գործակալությունը:
Մինչդեռ ոչ բոլոր պատվիրակություններն են հավանություն տվել հանրագումարային բանաձեւին. այսպես, Ռուսաստանի ներկայացուցիչները նշել են, որ այն սահմանափակում է պետությունների ինքնիշխանությունը օրենսդրական ոլորտում:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ապրիլի 24-ին, ելույթ ունենալով Սանկտ Պետերբուրգի մեդիաֆորումում, հայտարարել է, որ Համացանցը Կենտրոնական հետախուզական վարչության հատուկ նախագիծն է: Դրա հետ մեկտեղ նա նշել է, որ Ռուսաստանին անհրաժեշտ է դիմադրել Ամերիկայի «ինտերնետ-մենաշնորհին»:

Конференция в Бразилии осудила слежку в интернете
Международная конференция по интернет-безопасности NetMundial в Бразилии завершилась предложением сделать слежку за данными пользователей уголовным преступлением во всем мире, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Резолюция конференции также осуждает все формы шпионажа в интернете.
Инициатором созыва конференции стала бразильский президент Дилма Русеф – после того как она узнала о том, что за ней следило Агентство национальной безопасности США.
Не все делегации, впрочем, одобрили итоговую резолюцию: так, представители России сочли, что она ограничивает суверенитет государств в законодательной сфере.
В четверг Владимир Путин, выступая на медиафоруме в Петербурге назвал интернет спецпроектом ЦРУ и заметил, что России необходимо сопротивляться "интернет-монополии" Америки.