Օբամայի հայտարարությունն ուժեղ կլինի, որտեղ կընդունվեն 1915-1923 թվականներին տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստերը. ԱՄՆ դեսպան
Օբամայի հայտարարությունն ուժեղ կլինի, որտեղ կընդունվեն 1915-1923 թվականներին
տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստերը. ԱՄՆ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Հայոց ցեղապասնության հիշատակի օրվա կապակցությամբ Հայաստան ժամանած ամերիկահայ համայնքի անդամները միասնաբար իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում 1,5 միլիոն հայ զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ,  այս մասին ապրիլի 24-ին հայտրարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը: «Ես այստեղ եմ նախագահ Օբամայի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի անունից հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականի ողբերգական իրադարձությունների զոհերի հիշատակին: Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ լինել ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակության հետ: Մեզ հետ են նաև ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչները: Մի քանի ժամից նախագահ Օբաման հանդես կգա հայտարարությամբ հիշատակի օրվա առթիվ: Վստահ եմ, որ նա կդատապարտի Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունները` որպես 20-րդ դարի վատթարագույն նախճիրներից մեկը: Նախագահի հայտարարությունն ուժեղ կլինի, որտեղ կընդունվեն 1915-1923 թվականներին տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստերը»,-նշեց ԱՄՆ դեսպանը:

Obama’s statement on 1915-1923 events will be strong: U.S. Ambassador
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The representatives of the U.S. executive and legislative bodies, as well as the members of the American-Armenian community, who arrived in Armenia on the Memorial Day of the Armenian Genocide, paid tribute to the memory of the 1.5 million Armenian victims at Tsitsernakaberd Memorial Complex.
As reports “Armenpress”, on April 24, this was stated by the U.S. Ambassador to Armenia John Heffern: "I am here on behalf of President Obama and U.S. Secretary of State John Kerry to pay tribute to the victims of the tragic events of 1915. It is a great honor for me to be here today with the delegation of House Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives of the U.S.A.  In a couple of hours President Obama will deliver a statement on Remembrance Day. I am sure that he will condemn the events that took place in the last years of the Ottoman Empire as one of the most terrible crimes of the 20th century. The President’s statement will be strong, where the facts of the events occurred in 1915-1923 will be admitted" – noted the U.S. Ambassador.