Օբամայի հայտարարությունն ուժեղ կլինի, որտեղ կընդունվեն 1915-1923 թվականներին տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստերը. ԱՄՆ դեսպան
Օբամայի հայտարարությունն ուժեղ կլինի, որտեղ կընդունվեն 1915-1923 թվականներին
տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստերը. ԱՄՆ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Հայոց ցեղապասնության հիշատակի օրվա կապակցությամբ Հայաստան ժամանած ամերիկահայ համայնքի անդամները միասնաբար իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում 1,5 միլիոն հայ զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ,  այս մասին ապրիլի 24-ին հայտրարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը: «Ես այստեղ եմ նախագահ Օբամայի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի անունից հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականի ողբերգական իրադարձությունների զոհերի հիշատակին: Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ լինել ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի պատվիրակության հետ: Մեզ հետ են նաև ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչները: Մի քանի ժամից նախագահ Օբաման հանդես կգա հայտարարությամբ հիշատակի օրվա առթիվ: Վստահ եմ, որ նա կդատապարտի Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունները` որպես 20-րդ դարի վատթարագույն նախճիրներից մեկը: Նախագահի հայտարարությունն ուժեղ կլինի, որտեղ կընդունվեն 1915-1923 թվականներին տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստերը»,-նշեց ԱՄՆ դեսպանը:

Посол США: В заявлении Обамы будут признаны факты, связанные с событиями 1915- 1923 года
Представители исполнительных и  законодательных органов власти США, а также члены армянской общины США, прибывшие в Армению в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян,  у мемориала в Цицернакаберде вместе почтили память 1,5 миллиона армянских жертв.
Как сообщает Арменпресс, об этом 24 апреля заявил посол США в РА Джон Хефферн. «Я нахожусь здесь, чтобы от имени президента Обамы и госсекретаря Джона Керри воздать дань памяти жертвам трагических событий 1915 года. Для меня большая честь находиться здесь сегодня вместе с делегацией комиссии внешних отношений Палаты представителей Конгресса США. С нами здесь и представители армянской общины США.
Через несколько часов Обама выступит с заявлением по поводу Дня памяти. Уверен, что он осудит события, имевшие место в последние годы Османской империи, как ужаснейшую резню 20-го века. Заявление президента будет сильным, в нем будут признаны факты, связанные с событиями 1915-1923 года», - отметил посол США.