Ժխտողականության դեմ չպայքարելը նշանակում է ցեղասպանության խրախուսում. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց Ցեղասպանության դատապարտումը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության հիմնական հայեցակարգային անկյունաքարերից մեկն է: Այս մասին Ծիծեռնակաբերդում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Էդուարդ Շարմազանովը:  «Մենք տեսնում ենք, որ 99 տարի անց Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են ժխտողական քաղաքականությունը, շարունակում են կեղծել պատմությունը և դեռևս պատրաստ չեն հաշտվել իրենց պատմության հետ: Ցեղասպանության ճանաչումն առաջին հերթին կօգնի Թուրքիային և իր ժողովրդին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Շարմազանովը:
ԱԺ նախագահի պաշտոնակատարը համոզված է, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ընդդիմություն թե իշխանություն, ռամիկ թե ռանչպար, սփյուռքահայ թե Հայաստանի բնակիչ պետք է միաբանվեն և պայքարեն այս ոճիրի դեմ: «Քանի դեռ Հայոց Ցեղասպանությունը չի դատապարտվել, քանի դեռ մարդկային հասարակությունը կարող է լռել, վտանգներ կան, որ նոր ցեղասպանություններ կկրկնվեն»,-ասաց Շարմազանովը: Նա նշեց, որ ժխտողականության դեմ չպայքարելը գրեթե նշանակում է ցեղասպանության խրախուսում:
Ապրիլի 24-ին հիշատակի արարողություններ են կատարվում Հայաստանի բոլոր շրջաններում, աշխարհի տարբեր երկրների հայկական համայնքներում: Բողոքի կոչ է բարձրացվում Թուրքիայի մերժողական քաղաքականության դեմ եւ ուղերձ հղվում միջազգային հանրությանը` ճանաչել 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունը` դրանով թույլ չտալով ցեղասպանությունների կրկնություն: Հայ առաքելական եկեղեցու բոլոր թեմերում մատուցվում է հոգեհանգստյան պատարագ:
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել են 20-ից ավելի երկրներ, այդ թվում` Ուրուգվայը, Լիտվան, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Նիդերլանդները, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանի, Կիպրոսի, Արգենտինայի, Բելգիայի խորհրդարանները, Կանադայի խորհրդարանի համայնքների պալատը և Լեհաստանի սեյմը, Վատիկանը, ԱՄՆ 42 նահանգներ, Եվրախորհդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Непротивление отрицанию означает поощрение геноцида – Эдуард Шармазанов
Осуждение  Геноцида армян – это один концептуальных, краеугольных камней внешней политики Армении. Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами в Цицернакаберде сказал и.о. спикера парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Мы видим, что и по прошествии 99 лет власти Турции продолжают вести политику отрицания и все еще не готовы  смириться со своей историей. Признание Геноцида армян в первую очередь поможет самой Турции и ее народу», - сказал Шармазанов.
Он уверен, что, в  преддверии 100-летия Геноцида армян, в борьбе  с этим злом должны объединиться политик и оппозиционер, рабочий и пахарь, армяне Диаспоры и Армении. «Пока Геноцид армян не осужден, пока мировое сообщество еще может молчать, существует угроза повторения новых геноцидов», - сказал Шармазанов.
24 апреля воздают дань памяти жертвам Геноцида во всех областях Армении, во всех армянских общинах мира. Люди выражают протест против политики отрицания Турции и призывают мировое сообщество признать факт величайшего преступления против человечества в начале ХХ в.  -  с целью недопущения новых геноцидов. Во всех армянских церквах сегодня  проходят поминальные службы.
Факт Геноцида армян признали более 20 стран, в том числе Уругвай, Литва, Россия, Франция, Италия, Германия, Нидерланды, Словакия, Швеция, Швейцария, парламенты Греции, Кипра, Аргентины, Бельгии, палата представителей Канады и сейм Польши, Ватикан, 42 штата США, Европарламент, Всемирный совет церквей.