Էրդողանը նախաձեռնողական քայլ է կատարել, քանի որ ժխտողականությունը արդյունք չի տալիս. թուրքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությունն աննախադեպ է, քանի որ Թուրքիայի պետական պաշտոնյան առաջին անգամ է խոսում ցեղասպանության մասին ու ցավակցում հայ ժողովրդին: Թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանի գնահատմամբ, մինչ այդ, Հայոց ցեղասպանության հարցը Թուրքիայում համարվում էր տաբու եւ թուրք որեւէ պաշտոնյա երբեէ չի բարձրացրել Հայոց ցեղասպանության հարցը: Չաքրյանի գնահատմամբ, Էրդողանը նման հայտարարություն է կատարել, քանի որ գիտակցում է` թուրքական ժխտողական քաղաքականությունն այլեւ չի գործում: «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վերաբերյալ գործընթացները փաստում են, որ թուրքական ժխտողականությունն արդյունքի չի հասնում եւ զիջում է իր դիրքերը: Սա ստիպում է Էրդողանին ինչ-ինչ քայլեր ձեռնարկել դրությունը փոխելու համար: Այս կերպ Էրդողանն ընդառաջ քայլ է կատարում եւ փորձում հանդես գալ նախաձեռնողի դերում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Չաքրյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետի ուղերձի վերջնամասին, որտեղ Էրդողանն ակնարկում է հարցերը լուծել պատմաբանների հանձնաժողովի միջոցով, Չաքրյանը հիշեցնում է, որ  Ցեղասպանության կանխարգելման եւ պատժման կոնվենցիան ընդունել է ՄԱԿ-ը: «Հետեւաբար հարցը պատմաբաններին չի վերաբերում, այլապես ցեղասպանության կանխարգելման կոնվենցիան կընդուներ ոչ թե ՄԱԿ-ը, այլ որեւէ հեղինակավոր պատմագիտական ինստիտուտ: Սա քաղաքական հարց է, եւ եթե այդ առնչությամբ Թուրքիան որեւէ առարակություն ունի, պետք է ՄԱԿ-ի հետ լուծի: Ի դեպ, Թուրքիան էլ է ստորագրել ՄԱԿ-ի կոնվենցիան, իսկ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 24 երկիր եւ միջազգային կազմակերպություն, եւ, ելնելով իր ստորագրության պարտավորությունից, Թուրքիան պետք է ճանաչելու մասին մտածի, այլ ոչ թե հայկական կողմին առաջարկի հանձնաժողով ստեղծել: Պատմաբանները կարող են ուսումնասիրել, թե դա ինչպես է եղել, ինչ հանգամանքներ են հանգեցրել ցեղասպանության, կամ ինչու է Թուրքիան հայկական հարցը լուծել ցեղասպանության միջոցով, սակայն որոշել` արդյոք դա ցեղասպանությո՞ւն է` ոʹչ ապացուցման կարիք է զգում, ոʹչ էլ պատմաբանների տեսակետի»,- ասաց Չաքրյանը:
Նրա գնահատմամբ, Հայաստանի դիրքորոշումը Էրդողանի հայտարարության առնչությամբ պետք է լինի զուսպ եւ հավասարակշռված:
«Հայաստանը չպետք է հիացմունք արտահայտի կամ շնորհակալություն ասի այն պետություններին, ովքեր ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը կամ դատապարտում այն: Այդ պետությունները ՄԱԿ-ի Ցեղասպանությունների  դատապարտման եւ կանխարգելման կոնվենցիան են ստորագրել, հետեւաբար, ելնում են իրենց պարտավորություններից եւ դիրքորոշումից: Նույն դիրքորոշումը Հայաստանը պետք է ունենա նաեւ Թուրքիայի վարչապետի հայտարարության կապակցությամբ, կարեւորի առաջընթացը, սակայն գնահատականներում լինի զուսպ եւ հավասարակշռված»,- ասաց Հակոբ Չաքրյանը:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես է եկել ապրիլի 24-ի հետ կապված պաշտոնական հայտարարությամբ, որում ցավակցություն է հայտնվում հայերին: Էրդողանը շեշտում է, թե նախորդ դարասկզբին, Օսմանյան կայսրության վերջին տարիները «անհերքելի դժվար ժամանակաշրջան էին կայսրության միլիոնավոր բոլոր քաղաքացիների համար` լինի թուրք, քուրդ, արաբ, հայ կամ այլ ազգության»: Նրա կարծիքով` հասկանալու համար այդ ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած բոլոր ցավերը, պետք չէ դրանք դիտել «կրոնական եւ ցեղային արմատի պրիզմայով», քանի որ, ինչպես, ըստ նրա` ժողովուրդն է ասում` «կրակն ընկած տեղն է վառում»: Էրդողանը մարդկության պարտքն է համարում «ինչպես Օսմանյան կայսրության բոլոր քաղաքացիների, այնպես էլ հայերի` այդ շրջանում ունեցած ցավերն այսօր էլ հիշելը, հասկանալն ու կիսելը», որը, նրա խոսքով` «բազմակարծության, ժողովրդավարական մշակույթի եւ արդիության պահանջն է»:
«Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունները բոլորիս ընդհանուր ցավն է: Այդ ցավալի պատմությանը արդարացի հիշողության հեռանկարով նայելը մարդկային եւ գիտական պատասխանատվություն է», -նշել է նա:

Премьер Турции сделал инициативный шаг, так как политика отрицания Геноцида армян более нерезультативна - тюрколог
Премьер Турции сделал инициативный шаг, так как политика отрицания Геноцида
более нерезультативна - тюрколог
Заявление премьер-министра Турции Реджепа Таипа Эрдогана о Геноциде армян беспрецедентно, так как впервые говорит о Геноциде армян и приносит соболезнования армянскому народу. По словам тюрколога Акопа Чакряна, до этого вопрос Геноцида армян считалось табуированным в Турции, и ни одно турецкое официальное лицо не поднимало эту проблему.
По оценке тюрколога, Эрдоган сделал подобное заявление, так как осознает, что турецкая политика отрицания более неэффективна. «Процессы по международному признанию Геноцида армян свидетельствуют о том, что турецкое отрицание более не результативно и уступает свои позиции. Это заставляет Эрдогана принять какие-то шаги для изменения ситуации. Иначе говоря, Эрдоган делает шаг и пытается предстать в роли инициатора», - в беседе с Арменпресс сказал Чакрян.
Коснувшись последней части послание премьера Турции, где он намекает на решение вопроса посредством исторической комиссии, Чакрян напоминает, что Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него приняла ООН.
«Следовательно, вопрос не касается историков, а то Конвенцию приняла бы не ООН, а какой-нибудь известный исторический институт. Это политический вопрос, и если в этом плане у Турции есть какие-то возражения, то пусть решает их с ООН.
Кстати, Турция также подписала эту Конвенцию ООН, а Геноцид армян признали 24 страны и международные организации. Исходя из обязательств подписанного документа, Турция должна думать о признании, а не предлагать армянской стороне создавать комиссию.
Историки могут исследовать, как это происходило, какие факторы привели к геноциду или почему Турция решила армянский вопрос посредством геноцида, однако решать, было это геноцидом или нет, этот вопрос не требует доказательства, не нуждается в мнении историков», - сказал Чакрян.
По его словам, позиция Армении в связи с заявлением Эрдогана должна быть сдержанной и сбалансированной.
«Армения не должна выражать восторг или благодарность тем государствам, которые признают или осуждают Геноцид армян. Эти государства подписали Конвенцию ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, следовательно, исходят из собственных обязательств и позиций. Той же позиции  Армения должна придерживаться в связи с заявлением премьера Турции, отметить прогресс, однако в оценках быть сдержанным и сбалансированным», - сказал Чакрян.
Напомним, что 23 апреля премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган накануне 24 апреля, Дня поминовения жертв Геноцида армян, выступил с официальным заявлением, в котором выразил соболезнования армянам.