Պետդումայի Էթիկայի հանձնաժողովը Ժիրինովսկուն առաջարկել Է ԶԼՄ-ներով ներողություն խնդրել լրագրողներից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական դումայի Էթիկայի հանձնաժողովը Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկուն խորհուրդ Է տվել զանգվածային լրատվամիջոցներում հրապարակավ ներողություն խնդրել խորհրդարանական լրագրողներին վիրավորելու համար:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան որոշումն ընդունվել Է հանձնաժողովի նիստում, որն ապրիլի 23-ին քննարկել Է Ժիրինովսկու վարքի հարցը, ով անցյալ ուրբաթ օրը վիրավորական արտահայտություններ Է թույլ տվել խորհրդարանական լրագրողների հասցեին: Ըստ որում հանձնաժողովը որոշել Է Պետդումային չառաջարկել Ժիրինովսկուն մեկ ամսով զրկել լիագումար նիստերում ելույթ ունենալու իրավունքից:
«Հանձնաժողովը կայացրեց ըստ Էության մեզ համար աննախադեպ որոշումը պատգամավոր Ժիրինովսկու գործողությունները ճանաչել պատգամավորական Էթիկայի կանոններին չհամապատասխանող, Ժիրինովսկուն առաջարկել ներողություն խնդրել պատգամավորական Էթիկայի կանոնների խախտման համար, զանգվածային լրատվամիջոցներում տարածել տեղեկատվություն Ժիրինովսկու կողմից պատգամավորական Էթիկայի կանոնների խախտումների վերաբերյալ»,- ասել Է հանձնաժողովի ղեկավար Ալեքսանդր Դեգտյարյովը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Комиссия Госдумы по этике предложила Жириновскому извиниться через СМИ перед журналистами
Комиссия Госдумы по этике рекомендовала лидеру ЛДПР Владимиру Жириновскому принести публичные извинения в СМИ за оскорбление журналистов парламентского пула, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Соответствующее решение было принято на заседании комиссии, рассмотревшей в среду вопрос о поведении Жириновского, который в минувшую пятницу допустил оскорбительные высказывания в адрес парламентских журналистов. При этом комиссия решила не предлагать Госдуме лишить Жириновского на месяц права выступать на пленарных заседаниях.
"Комиссия приняла решение по сути дела беспрецедентное для нас… признать действия депутата Жириновского не соответствующими правилам депутатской этики, предложить Жириновскому принести извинения за нарушение правил депутатской этики, распространить в СМИ информацию о нарушениях Жириновским правил депутатской этики", — сказал глава комиссии  Александр Дегтярев.