Պակիստանի նախկին նախագահ Փերվեզ Մուշառաֆը խնդրում Է դատարանին՝ թույլատրել իրեն հեռանալու երկրից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանի Սինդի նահանգի (երկրի հարավ-արեւելք) բարձր ատյանի դատարանը ընդունել Է այս իսլամական հանրապետության նախկին նախագահ Փերվեզ Մուշառաֆի դիմումը, որով նա խնդրում Է իրեն բացառել այն անձանց ցուցակից, ում արգելված Է մեկնել երկրից: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ջիո» հեռուստաալիքին, նրա դիմումի քննարկումը նախնական կարգով նշանակված Է ապրիլի 23-ին:
Քաղաքական գործիչը, որին ավելի վաղ պաշտոնական մեղադրանքներ Էին առաջադրվել պետական դավաճանության մեջ, արտաքին գործերի նախարարության կողմից համապատասխան ցուցակում ներառվել Էր  2013 թվականի ապրիլին: Ընթացիկ տարվա ապրիլի սկզբին Պակիստանի իշխանությունները մերժել Էին նախկին նախագահի պաշտպանության դիմումը, որով խնդրվում Է նրան հնարավորություն տալ մեկնելու երկրից, որպեսզի նա Դուբայում (ԱՄԱ) տեսակցի հիվանդ մորը:
Մուշառաֆին մեղադրում են «2007 թվականի անկարգությունների ժամանակ երկրում արտակարգ դրություն մտցնելու» եւ «Սահմանադրության գործունեությունը կասեցնելու» մեջ: Քաղաքական գործիչն ինքը հայտարարել Է, թե իրեն մեղավոր չի ճանաչում: «Այն, ինչ ես արել եմ, արել եմ երկրի եւ իմ ժողովրդի համար: Ցավալի Է, երբ գիտակցում եմ, որ ինձ դավաճան են համարում»,-ընդգծել Է նա:
Եթե Մուշառաֆի մեղքն ապացուցվի, նրան սպառնում Է մահապատիժ կամ ցմահ բանտարկություն, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Бывший президент Пакистана Первез Мушарраф просит суд разрешить ему покинуть страну
Высокий суд пакистанской провинции Синд (юго-восток страны) принял обращение бывшего президента этой исламской республики Первеза Мушаррафа с просьбой исключить его из списка лиц, которым запрещено покидать страну. Как сообщает телеканал "Джио", рассмотрение его обращения предварительно назначено на 23 апреля.
Политик, которому ранее были предъявлены официальные обвинения в государственной измене, был включен в соответствующий список в апреле 2013 года министерством иностранных дел. В начале апреля текущего года власти Пакистана отклонили обращение защиты бывшего президента с просьбой предоставить ему возможность покинуть страну, чтобы встретиться с больной матерью в Дубае (ОАЭ), сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс.
Мушаррафа обвиняют в "введении в стране чрезвычайного положения во время беспорядков в 2007 году" и "приостановке действия конституции". Сам политик заявил о своей невиновности. "То, что я делал, я делал для страны и своего народа. Мне грустно осознавать, что меня называют предателем", - подчеркнул он.
В случае, если вина Мушаррафа будет доказана, ему грозит смертная казнь или пожизненное тюремное заключение.