Հայ-թուրքական արձանագրությունների միջոցով աշխարհը տեսավ Թուրքիայի իրական դեմքը. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ թուրքական արձանագրությունները որևէ վնաս չեն հասցրել Հայաստանին, ավելին՝ դրանց միջոցով բոլորը տեսան Թուրքիայի իրական դեմքը: Ապրիլի 21-ին «Առաջին համաշխարհային պատերազմի Կովկասյան ճակատը. ցեղապանություն, փախստականներ և մարդասիրական օգնություն» միջազգային գիտաժողովից առաջ պատասխանելով լրագրողների հարցին` այս մասին նշեց Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը: «Ազգային ժողովի մեծ նստաշրջանի օրակարգում առ այսօր գոյություն ունեցող հայ-թուրքական զույգ արձանագրությունները սառեցված այս գործընթացի պայմաններում չեն վնասել ո՛չ Հայող ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործընթացին, ո՛չ էլ Հայաստանի արտաքին քաղաքական «իմիջին»: Ավելին՝ հենց հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման արդյունքում Հայաստանն աշխարհի առջև դարձավ ավելի վստահելի ու ավելի կանխատեսելի պետություն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`  նշեց խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Նրա գնահատմամբ` Թուրքիան միջազգային գործընկերների առջև դարձավ 21-րդ դարում պայմանավորվածությունները խախտող պետություն, քանի որ մինչ այդ Թուրքիան արտաքին աշխարհին` ԱՄՆ-ին, Ռուսաստանին, Եվրամիությանը, ներկայացնում էր, թե իբր պատրաստ է առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել, բայց Հայաստանն է նախապայմաններով հանդես գալիս: «Չնայած ունենք նախապայմաններով խոսելու բարոյական իրավունք, մենք ցույց տվեցինք, որ չենք գնում նախապայմաններով խոսելու ճանապարհով, որովհետև այդ լեզուն քաղաքակրթության և ժողովրդավարության լեզուն չէ: Ամբողջ աշխարհին ի ցույց դրեցինք Թուրքիայի իրական դեմքը»,-ընդգծեց  Շարմազանովը` հավելելով, որ  որևէ վտանգ ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում չեղավ:
«Պետք է նշեմ, որ Հայաստանի նախագահն իր պաշտոնավարման տարիներին, սա որպես պատմաբան եմ ասում, ունեցավ մի քանի պատմական հայեցակարգային ելույթ, մասնավորապես Դեր Զորում, որտեղ նա բարձրացրեց հայրենատիրության հարցը»,- նշեց քաղաքական գործիչը` հավելելով, որ անկախ կուսակցական պատականելությունից, ընդդիմությունից և իշխանությունից` բոլորը պարտավոր են Հայաստանի սահմանններից դուրս ձեռք ձեռքի սփյուռքի բարեկամների հետ, ամեն ինչ անել, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ  տարելիցն ավելի բարձր մակարադակով նշվի և ավելի հասկանան, որ ցեղասպանությունների ժխտումը նույնքան դատապարտելի է, որքան ցեղասպանություն իրագործելը:
Շարմազանովը հիշեցրեց, որ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և նշել է, որ գնդակը Թուրքիայի կիսադաշտում է, այսինքն` օգտագործել է այն եզրույթը, ինչ օգտագործել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահը: ՀՀԿ խոստանի կարծիքով` այժմ ոչ թե հակասություններ փնտրելու, այլ միավորվելու ժամանակն է:
2008թ. ՀՀ Նախագահի նախաձեռնությամբ սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլ, որի արդյունքում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ և ԹՀ ԱԳ նախարարները ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» Արձանագրություններ:

Эдуард Шармазанов: благодаря армяно-турецким протоколам мир увидел истинное лицо Турции
Армяно-турецкие протоколы не нанесли Армении никакого ущерба, наоборот: благодаря этим  протоколам  мир увидел истинное лицо Турции. Такое мнение высказал вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов в беседе с журналистами, состоявшейся перед началом работы Международной  научной конференции   «Кавказский фронт Первой мировой: геноцид, беженцы и гуманитарная помощь», стартовавшей  21 апреля в новом конференц-зале  Музея-института Геноцида армян.
«Замороженные Армяно-турецкие протоколы, до сих стоящие на повестке НС,    не нанесли никакого ущерба ни процессу мирового признания и осуждения Геноцида армян, ни внешнеполитическому имиджу  Армении. Наоборот, Армения  предстала миру как  более надежное  и предсказуемое государство», - как передает Арменпресс, сказал Шармазанов.
По его словам, Турция предстала перед своими партнерами нарушителем договоренностей, поскольку она обещала США, России, Евросоюзу, что  готова наладить отношения с Арменией без предусловий. «Хотя именно мы имели право ставить условия,  тем не менее мы посчитали, что   язык  предусловий неприемлем для цивилизованной и демократической страны», - сказал Шармазанов.
«Как историк, считаю, что президент Армении не раз  выступал с концептуальными заявлениями, как например, в Дер Зоре», - отметил вице-спикер, добавив, что  100-летие Геноцида армян будет отмечаться  на наивысшем уровне и  станет доказательством того, что отрицание геноцида достойно такого же осуждения, как и его совершение.
Он напомнил, что во время посещения Мемориала  жертв Геноцида в Цицернакаберде в рамках визита в Ереван экс-госсекретарь США Хиллари Клинтон отметила, что  сегодня мяч на половине Турции.
По инициативе  президента Армении в 2008г. начался новый этап урегулирования армяно-турецких отношений. 10 октября 2009г. в Цюрихе президенты Армении и Турции подписали протоколы «Об установлении дипломатических отношений между Республикой Армении и Турецкой республикой» и «О развитии отношений  между Республикой Армении  и Турецкой республикой».
В дальнейшем Турция резко изменила позицию, отказавшись от урегулирования отношений в «разумных сроках»,  и  при ратификации протоколов  в Великом Национальном собрании увязала  этот вопрос  с урегулированием карабахского конфликта.
Учитывая создавшуюся по вине турецкой стороны ситуацию и совместное заявление  политсовета коалиционных партий, 22 апреля 2010г. президент Армении подписал указ о приостановлении ратификации протоколов.