Պուտինն ստորագրել Է օրենք, որը ներգաղթյալներին պարտավորեցնում Է հաստատել ռուսաց լեզվի իմացությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել Է համերկային օրենք «Ռուսաստանի Դաշնությունում օտարերկրացի քաղաքացիների իրավական դրության վերաբերյալ» համերկրային օրենքում փոփոխություններ մտցնելու մասին», որը Պետական դուման ընդունել Է 2014 թվականի ապրիլի 4-ին եւ Դաշնության խորհրդի հավանությանն Է արժանացել  2014 թվականի ապրիլի 16-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը:
Այս փաստաթղթի համաձայն՝ ժամանակավոր բնակության կամ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու համար օտարեկրացի քաղաքացին պարտավոր Է հաստատել ռուսաց լեզվին տիրապետելը, Ռուսաստանի պատմության եւ ՌԴ-ի օենսդրության հիմունքների իմացությունը:
Որպես նման ապացույց կընդունվեն (ընդհանուրից ոչ ցածր մակարդակով) կրթության մասին պետական նմուշի հավաստագրերը, դիպլոմները եւ ատեստատներն այն պետության տարածքի կրթական հիմնարկության կողմից, որը ԽՍՀՄ-ի կազմի մեջ Է եղել մինչեւ 1991 թվականի սեպտեմբերի 1-ը, եւ կրթության ու որակավորման մասին փաստաթղթերը, որոնք տրվել են անձանց, ովքեր 1991 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ՌԴ-ի տարածքում հաջողությամբ անցել են պետական ամփոփիչ ատեստավորումը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Путин подписал закон, обязывающий мигрантов подтверждать знание русского языка
Президент России Владимир Путин подписал Федеральный закон "О внесении изменений в Федеральный закон "О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации", принятый Государственной Думой 4 апреля 2014 года и одобренный Советом Федерации 16 апреля 2014 года. Как передает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс, об этом сообщает пресс-служба Кремля.
Согласно этому документу, при обращении за получением разрешения на временное проживание или на работу иностранный гражданин обязан подтвердить владение русским языком, знание истории России и основ законодательства РФ.
В качестве такого доказательства будут приниматься сертификаты, дипломы и аттестаты государственного образца об образовании (на уровне не ниже общего), выданные образовательным учреждением на территории государства, входившего в состав СССР до 1 сентября 1991 года, и документы об образовании и квалификации, выданные лицам, успешно прошедшим государственную итоговую аттестацию на территории РФ с 1 сентября 1991 года.