Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ Ֆրանկ Էնգելին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի» փոխնախագահ Ֆրանկ Էնգելին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և կարևորել ակտիվ երկխոսությունը եվրոպական համայնքի մեր բարեկամների հետ, որը, նրա խոսքով, դրական լիցք է հաղորդում Հայաստան - ԵՄ հարաբերություններին: Այսօրինակ հանդիպումները, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ինչպես ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, այնպես էլ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների ու խնդիրների շուրջ մտքեր փոխանակելու համար:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության կարևոր գործընկերներից մեկը, և ԵՄ հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել «ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբին»՝ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև կապերի ամրապնդմանն ուղղված գործունեության և Հայաստանին մշտապես սատարելու պատրաստակամության համար:
Սերժ Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգում փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և մեր երկիրը վճռական է շարունակելու ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առանցքը կազմող լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին: Այդ համատեքստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ հանգուցալուծումն առաջնային կարևորություն ունի, և Հայաստանը շարունակելու է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:

Президент Армении принял заместителя председателя групп дружбы Армения-ЕС
Президент Армении Серж Саргсян 18 апреля принял депутата Европарламента, заместителя председателя групп дружбы Армения-ЕС Франка Энгела.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян приветствовал гостя и отметил важность активного диалога с европейской общиной, что, по его словам, придает положительный настрой отношениям Армения-ЕС.
По словам президента, подобные встречи являются хорошей возможностью как для обсуждения перспектив развития отношений ЕС-Армения, так и обмена мнениями по проблемам и вызовам, стоящим перед Арменией.
Серж Саргсян подчеркнул, что Евросоюз был и остается важным партнером Армении, а сотрудничество страны с ЕС основывается в первую очередь на общей системе ценностей.
Он выразил благодарность группе дружбы Армения-ЕС за деятельность, направленную на укрепление связей Армении и ЕС, а также за оказываемую Армении поддержку. Серж Саргсян заверил, что в европейской повестке дня Армении не произошло изменений, и страна решительно настроена широкомасштабные реформы, которые являются стержнем отношений с ЕС.
На встрече собеседники коснулись также региональных проблем и вызовов. В этом контексте Серж Саргсян подчеркнул, что решение конфликтов в регионе Восточного партнерства имеет важнейшее значение, и Армения продолжит усилия в направлении мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.