Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը կմեկնարկի «100 տարի, 100 փաստ» նախագիծը
ԼՈՍ ԱՆՋԵԼԵՍ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին ընդառաջ, 2014 թվականի ապրիլի 24-ից կմեկնարկի «100  տարի, 100 փաստ» նախագիծը, որի շրջանակներում  մինչև 2015 թվականի ապրիլի 24-ը շաբաթական երկու անգամ կհրապարակվեն Հայոց ցեղասպանության իրականությունն ապացուցող փաստեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ասպարեզ» պարբերականը, փաստերը հասանելի կլինեն 100years100facts.com կայքում, որն ակտիվ հղումով կապված է  Facebook, Twitter, Instagram, և Google+ սոցցանցերին: «Սոցիալական մեդիան և համացանցը որպես Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման գործիք օգտագործելու գաղափարը ոգեշնչող էր ինձ համար: Հայաստանի և հայերի մասին հարյուր փաստերը հավաքելն ու համադրելն ամենևին էլ դյուրին գործ չէ, և մենք հույս ունենք, որ օգտատերերն այն ուսուցանող և ուշագրավ կհամարեն»,- նշել է նախագծի ղեկավար  Լենա Ադիշյանը:
Նախագծի նպատական է վեր հանել հայոց պատմության և մշակույթի ասպեկտները առաջին հերթին հայերի, ապա նաև ավելի լայն հանրության համար` Թուրքիայից մինչև ամենուր, ուր գտնվում է հայկական սփյուռքը, և բոլոր նրանց համար, ում հետաքրքրում են հայերը և հայ ժողովուրդը:
Նշվում է, որ թեև նախագիծը ակադեմիական բնույթ չի կրում, նրա հեղինակներները ձգտել են հավատարիմ մնալ ակադեմիական կանոններին:

В день поминовения жертв Геноцида армян стартует проект «100 лет, 100 фактов»
Накануне 100-летней годовщины Геноцида армян, с 24 апреля 2014 года стартует проект «100 лет, 100 фактов», в рамках которого до 24 апреля 2015 года два раза в неделю будут опубликованы факты, доказывающие действительность Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на издание «Аспарез», факты будут доступны на сайте 100years100facts.com, а также представлены на страницах проекта в социальных сетях Facebook, Twitter, Instagram и Google+.
«Меня воодушевила идея использовать социальное медиа пространство и интернет в качестве механизма для распространения информации о Геноциде армян. Собрать и сопоставить 100 фактов об Армении и армян было не так легко, и мы надеемся, что пользователи посчитают проект обучающим и интересным», - отметила руководитель проекта Лена Адишян.
Целью проекта является поднятие аспектов армянской истории и культуры в первую очередь для армян, а потом и для более широкой публики от Турции до всех концов света, а также для всех, кого интересует армянский народ.
Отмечается, что проект носит не академический характер, однако авторы попытались остаться верными академическим правилам.