Ռուսաստանը չի վախենում եւ չպետք Է վախենա ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումից, մենք ինքներս բոլորին կխեղդենք. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրիմի վերաբերյալ Ռուսաստանի որոշումը մասամբ կապված Է Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ի կազմի մեջ մտնելու հետ: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ուղիղ գծի ժամանակ:
«Երբ ռազմական ենթակառուցվածքը մոտենում Է մեր սահմաններին, մենք պետք Է ձեռնարկենք պատասխան քայլեր»,- ասել Է նա: «Եվ Ղրիմի վերաբերյալ որոշումը մասամբ կապված Է դրա հետ»,- հայտնել Է նախագահը:
Նա նշել Է, որ արդի աշխարհում մարտական գործողությունների տեսակետից սահմաններին մոտիկությունն այնպիսի նշանակություն չունի, ինչպես նախկինում՝ նկատի առնելով արդի սպառազինությունները: «Բայց եթե այնտեղ (Ղրիմ) մտնեն ՆԱՏՕ-ի զորքերը, նրանք այնտեղ կտեղակայեն հարվածային միջոցներ, եւ այդ ժամանակ Ռուսաստանը դուրս մղված կլինի Մերձսեւծովյան տարածաշրջանից»,- պարզաբանել Է նա:
Ըստ որում, պատասխանելով ՆԱՏՕ-ի ագրեսիվ քաղաքականության վերաբերյալ լրագրող Դմիտրի Կիսելյովի հարցին՝ Պուտինը կոչ Է արել ռեալ նայել իրերին: «Դուք շատ պատկերավոր նկարագրեցիք իրողությունները. որոշակի վախ  ներշնչեցիք մեզ»,- ասել Է Պուտինը: «Մենք ինքներս բոլորին կխեղդենք, ինչի՞ց եք այդպես վախենում»,- ասել Է նա: «Մենք չենք վախենում, ոչ ոք չպետք Է վախենա»,- հայտարարել Է Պուտինը, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Путин: у России нет и не должно быть страха перед расширением НАТО
Решения России по Крыму отчасти связаны с угрозой вхождения Украины в НАТО. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин во время прямой линии, сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс.
"Когда военная инфраструктура приближается к нашим границам, мы должны предпринимать ответные шаги", - сказал он. "И решение по Крыму было связано отчасти с этим", - сообщил президент.
Президент отметил, что в современном мире с точки зрения боевых действий близость к границам не имеет такого значения как раньше, имея в виду современные вооружения. "Но если туда (в Крым) зайдут войска НАТО, они же туда поставят ударные средства, и тогда Россия окажется выдавленной из Причерноморья", - пояснил он.
При этом, отвечая на вопрос журналиста Дмитрия Киселева о такой агрессивной политике НАТО, Путин призвал реально смотреть на вещи. "Вы очень образно реалии описали - нагнали на нас определенного страха", - сказал Путин. "Мы сами всех задушим, что вы так боитесь?" - добавил он. "Страха у нас нет, ни у кого не должно быть!" - заявил Путин.