Հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ ՌԴ-ի հոբելյանական մեդալներով կպարգեւատրվեն նաեւ ԱՊՀ-ի վետերանները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարությունը մեդալ է պատրաստում Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ապրիլի 16-ին հայտնել է ՌԴ-ի զինված ուժերի անձնակազմի հետ աշխատանքի գլխավոր վարչության պետ գեներալ-մայոր Միխայիլ Սմիսլովը:
«Որոշում Է կայացվել «1941 – 1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի 70 տարին» միասնական հոբելյանական մեդալի պատրաստման մասին՝ ԱՊՀ-ի պետություններում ապրող՝ պատերազմի բոլոր վետերանների պարգեւատրման համար»,- ասել Է Սմիսլովը:
Նա հիշեցրել Է, որ Հաղթանակի 65-ամյակի առթիվ Ռուսաստանում պարգեւներ են հանձնվել 4 միլիոն 799 հազար 749 վետերանների:
«1941 – 1945 թթ. Հայրենական մեծ պատերազմում տարած Հաղթանակի 70 տարին» հոբելյանական մեդալը սահմանվել Է 2013 թվականի դեկտեմբերի վերջին ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Ветеранам ВОВ к 70-летию Победы вручат юбилейные медали
Министерство обороны РФ изготовит медаль к 70-летию Победы в Великой Отечественной войне. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс, об этом сообщил в среду начальник Главного управления по работе с личным составом ВС РФ генерал-майор Михаил Смыслов.
"Принято решение об изготовлении единой юбилейной медали "70 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг." для награждения всех ветеранов войны, проживающих в государствах СНГ", - сказал Смыслов.
Он напомнил, что к 65-летию Победы в России награды были вручены 4 миллионам 799 тысячам 749 ветеранам.
Юбилейная медаль "70 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг." была учреждена в конце декабря 2013 года указом президента РФ Владимира Путина.