Դերասան Մայքլ Դուգլասը ՄԱԿ-ում ներկայացրել Է «Զինաթափանն օգնելու 10 միջոց» գիրքը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլիվուդյան դերասան Մայքլ Դուգլասը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում ներկայացրել է «Զինաթափմանն օգնելու 10 միջոց» գիրքը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գիրքը, որը նախատեսված է երիտասարդական լսարանի համար, արդեն վաճառքի Է հանվել:
Շնորհանդեսի ընթացքում Դուգլասը, որը Միավորված ազգերի խաղաղության դեսպան Է, դահլիճում հավաքված երիտասարդությանը կոչ Է արել չլինել անտարբեր եւ ամենաակտիվ մասնակցությունն ունենալ զինաթափման աջակցելու գլոբալ շարժմանը:
ՄԱԿ-ի՝ զինաթափման հարցերով զբաղվող բաձրաստիճան ներկայացուցիչ Անջելա Քեյնը նշել Է, որ սպառազինության համաշխարհային ծախսերն օրական կազմում են 4,4 միլիարդ դոլար, «մինչդեռ մարդկությունը շարունակում Է տառապել աղքատությունից, սովից, հիվանդություններից»:
«Զինաթափմանն օգնելու 10 միջոց» գիրքը կազմել են ամերիկացի հեռուստալրագրողուհի Քեթլին Սալիվանը եւ Նյու Յորքի համալսարանի դասախոս Փիտեր Լուկասը: Ըստ հեղինակների մտահղացման՝ գիրքը կօգնի հասարակայնության ուշադրությունը հրավիրելու զենքի տարածման հիմնախնդրին: Գիրքը նաեւ  տեղեկատվություն Է բովանդակում առավել արյունալի հակամարտությունների մասին, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Актер Майкл Дуглас представил в ООН книгу "10 способов помочь разоружению"
Голливудский актер Майкл Дуглас представил в штаб-квартире ООН книгу "10 способов помочь разоружению". Книга, нацеленная на молодежную аудиторию, уже поступила в продажу, сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс.
В ходе презентации Дуглас, являющийся послом мира Объединенных Наций, призвал собравшуюся в зале молодежь не быть безразличными и принимать самое активное участие в глобальном движении в поддержку разоружения.
Высокий представитель ООН по разоружению Анджела Кейн отметила, что мировые расходы на вооружение составляют 4,4 млрд долларов в день, "в то время как человечество продолжает страдать от нищеты, голода, болезней".
Книга "10 способов помочь разоружению" составлена американской тележурналисткой Кэтлин Салливан и преподавателем Нью-йоркского университета Питером Лукасом. По замыслу авторов, книга поможет привлечь внимание общественности к проблеме распространения оружия. В книге содержится также информация о наиболее кровавых конфликтах.