ՀՀԿ-ն հաստատել է Հովիկ Աբրահամյանի թեկնածությունը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում /լրացվում է/
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի և խորհրդի նիստերում հաստատվել է Հովիկ Աբրահամյանի  թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում: ՀՀԿ ԳՄ և Խորհրդի նիստերի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ խորհրդակցությունների արդյունքում վարչապետի պաշտոնում առաջադրել Հովիկ Աբրահամյանի թեկնածությունը, ինչը հաստատվել է նիստերի ընթացքում:
Ապրիլի 3-ին ՀՀԿ ԳՄ նիստի ժամանակ ՀՀԿ գործադիր մարմինն ընդունել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականի դիմումը: Նույն օրը երեկոյան Տիգրան Սարգսյանը ֆեյսբուքում կատարած գրառմամբ տեղեկացրել է, որ դեռևս փետրվարին հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանին դիմել է խնդրանքով՝ ընդունել իր հրաժարականը, սակայն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դիմումի ներկայացման պահը հետաձգել` մի շարք կարևոր պետական միջոցառումների և ՀՀԿ տնտեսական համաժողովի անցկացման անհրաժեշտությունից ելնելով: ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի համաձայն` հանրապետության Նախագահը վարչապետ է նշանակում կառավարությանհրաժարականի ընդունումից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո` քսանօրյա ժամկետում: ՀՀ նախագահն ապրիլի 3-ին հրամանագիր է ստորագրել` կառավարության հրաժարականն ընդունելու մասին:
Հովիկ Արգամի Աբրահամյանը ծնվել է 1958թ. հունվարի 24-ին, Արարատի մարզի Մխչյան գյուղում:
Ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտը:
Ծառայել է խորհրդային բանակում:
1990-1991թթ. Բուրաստանի կոնյակի գործարանի բաժնի պետ:
1991-1995թթ. Արտաշատի գինու-կոնյակի գործարանի տնօրեն:
1995-1999թթ. ՀՀ Ազգային ժողովի առաջին գումարման պատգամավոր:
1995-1996թթ. Արտաշատի քաղխորհրդի գործկոմի նախագահ:
1996-1998թթ. Արտաշատի քաղաքապետ:
1998-2000թթ. ՀՀ Արարատի մարզի մարզպետ:
2000-2001թթ. ՀՀ տարածքային կառավարման եւ քաղաքաշինության գործունեությունը համակարգող նախարար:
2001-2002թթ. ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար:
2002-2005թթ. ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների գործունեությունը համակարգող նախարար:
2005-2007թթ. ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար` համակարգող նախարարի գործառույթներով:
2007-2008թթ. ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար:
2008թ. ապրիլի 21-ին նշանակվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար:
2008թ. օգոստոսի 24-ին ընտրվել է ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2008թ. սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով ազատվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից:
2008թ. սեպտեմբերի 29-ին ընտրվել է ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ:
2011թ. նոյեմբերի 21-ին` հրաժարականի իր դիմումի համաձայն, Ազգային ժողովի նախագահի լիազորությունները դադարել են:
2012թ. մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից:
2012թ. մայիսի 31-ին ընտրվել է ՀՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ:
2005 թվականից ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամ է:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի խորհրդի նախագահն է, նույն բուհի պատվավոր դոկտոր: Երեւանի պետական համալսարանի խորհրդի անդամ է:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահն է, գործադիր մարմնի եւ խորհրդի անդամ:
ՀՀ Նախագահի 2012թ. դեկտեմբերի 28-ի հրամանագրով պարգեւատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով: Պարգեւատրվել է «Անանիա Շիրակացի» մեդալով, ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով, «Մարշալ Բաղրամյան» մեդալով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկյա հուշամեդալով, Հունաստանի խորհրդարանի ոսկե մեդալով, Թատերարվեստին մատուցած անգնահատելի ծառայությունների եւ Թատրոնի միջազգային օրվա առթիվ` Թատերական գործիչների միության Ոսկե մեդալով, Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար` «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով, միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման գործում կարեւոր ներդրում ունենալու համար` ԱՊՀ ՄԽՎ ոսկե մեդալով, «Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչություն» հուշանշանով:

РПА одобрила Абрамяна на пост премьер-министра Армении /дополнено/
Республиканская партия Армении (РПА) одобрила в воскресенье кандидатуру председателя Национального Собрания Овика Абрамяна на пост премьер-министра Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал пресс-секретарь РПА, вице- спикер  Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов после заседаний Исполнительного органа и Совета партии.
«Новому премьер–министр получит широкую свободу  в реализации кадровой политики. Ему даны полномочия, которые позволят включить в правительство профессионалов», - сказал Шармазанов.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян представил прошение об отставке 3 апреля, которая была принята президентом республики Сержем Саргсяном.
Согласно Конституции Армении президент, после консультаций с депутатскими фракциями назначает премьер-министром лицо, пользующееся доверием большинства депутатов, а если это невозможно, лицо, пользующееся доверием у наибольшего числа депутатов. Президент республики назначает премьер-министра в десятидневный срок после принятия отставки правительства. Правительство формируется в двадцатидневный срок после назначения премьер-министра.
Биография
Овик Абрамян родился 24 января 1958 г. в селе Мхчян Араратской области.
Окончил Ереванский институт народного хозяйства.
Служил в Советской Армии.
1990-1991 гг. – начальник отдела Бурастанского коньячного завода.
1991-1995 гг. – директор Арташатского винно-коньячного завода.
1995-1999 гг. – депутат  Национального Собрания РА первого созыва.
1995-1996 гг. – председатель исполкома  Арташатского горсовета.
1996-1998 гг. – мэр  г. Арташата.
1998-2000 гг. – марзпет  (губернатор) Араратской области РА.
2000-2001 гг. – Министр территориального управления и координации градостроительной деятельности РА.
2001-2002 гг. – Министр территориального управления РА.
2002-2005 гг. – Министр территориального управления и координации деятельности инфраструктур РА.
2005-2007 гг. – Министр территориального управления РА с функциями министра-координатора.
2007-2008 гг. – заместитель Премьер-министра РА, Министр территориального управления РА.
21 апреля 2008 г. назначен руководителем Аппарата Президента РА.
24 августа 2008 г. избран депутатом Национального Собрания РА четвертого созыва.
5 сентября 2008 г. приказом Президента РА освобожден от должности руководителя Аппарата Президента РА.
29 сентября 2008 г. избран Председателем Национального Собрания РА четвертого созыва.
Согласно заявлению об отставке полномочия Председателя Национального Собрания РА прекращены 21 ноября 2011г.
06 мая 2012 года избран депутатом Национального Собрания по пропорциональной избирательной системе от Республиканской Партии Армении.
31 мая 2012 г. избран Председателем Национального Собрания РА пятого созыва.
С 2005 г. член Совета национальной безопасности РА.
Председатель совета и  почетный доктор Государственного экономического университета Армении.
Член совета Ереванского государственного университета.
Заместитель Председателя Республиканской партии Армении. Член Исполнительного органа и Совета Республиканской партии Армении.
Указом Президента Республики Армения от 28 декабря 2012 года награжден медалью "За заслуги перед Отечеством" 1-й степени. Награжден медалью Анании Ширакаци, памятной медалью Премьер-министра РА,  медалью Маршала Баграмяна, золотой памятной медалью Фритьофа Нансена, золотой медалью парламента Греции, золотой медалью Союза театральных деятелей за неоценимые услуги, оказанные театральному искусству, в связи с Международным днем театра, за заслуги перед Республикой Арцах орденом "Месроп Маштоц" НКР, за весомый вклад в дело укрепления межпарламентского сотрудничества Золотой медалью МПА СНГ. Вручен Памятный знак "Пограничное управление ФСБ России в Республике Армения".