Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձել է արդարադատության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու խոսակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը մեկնաբանել է խոսակցությունները, ըստ որոնց՝ եթե Հովիկ Աբրահամյանը նշանակվի վարչապետ, ինքը կարող է նշանակվել արդարադատության նախարարի պաշտոնում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դավիթ Հարությունյանը նշեց. «Սա քաղաքական խորհրդակցությունների գործընթաց է, և այդ գործընթացքում ոչինչ բացառել չի կարելի: Սակայն այս պահին ես դրա վերաբերյալհստակ ոչինչ չեմ ցանկանում ասել»,- ասաց նա:
Պատգամավորը նշեց, որ ամեն ինչ կախված է այն բանից, թե ով կնշանակվի վարչապետ, և հստակ կլինեն նրա գործունեության ծրագրերը և ուղղությունները: «Վարչապետը 20 օրվա ընթացքում կձևավորի կառավարությունը, ինչի բուն նպատակը թիմ ձևավորելն է»,- ասաց նա:
Դավիթ Հարությունյանը բացատրեց, որ թիմ ասելով, նկատի չունի մերձավորներին, այլ նկատի ունի թիմ, որն ունի միասնական գաղափարներ: «Կառավարությունը ոչ թե ուղղակի նախարարների գումար է՝ այս նախարարն` իր ոլորտում, այն նախարարն` իր ոլորտում, այլ այն բանի համար է կառավարություն կոչվում, որ յուրաքանչյուր նախարար պատասխանատու է ամբողջ կառավարության գործունեության համար»,- պարզաբանեց ՀՀ ԱԺպետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
Նա նշեց, որ չի կարող, օրինակ, արդարադատության նախարարը ասել, թե ինքը պատասխանատու չէ սոցիալական ոլորտի համար, քանի որ իր ոլորտը միայն արդարադատությունն է: «Թիմ ասելով՝ ես նկատի ունեմ այն համախոհների բանակը, ովքեր ունեն միասնական ծրագիր և կարողություն այդ ծրագիրը կյանքի կոչելու համար»,- շեշտեց Հարությունյանը:

Давид Арутюнян прокомментировал слухи о возможном своем назначении на пост министра юстиции Армении
Депутат Национального Собрания от Республиканской партии Армении, председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян прокомментировал слухи, согласно которым, если спикер НС Овик Абрамян будет назначен на пост премьер-министра, то он может стать министром юстиции.
В беседе с Арменпресс Арутюнян отметил: «Это процесс политических консультаций, и в этом процессе нельзя ничего исключать. Однако на данный момент я не хочу ничего говорить по этому поводу».
Депутат отметил, что все зависит от того, кто станет премьер-министром, и будут четко определены программы и направления его деятельности. «Премьер в течение 20 дней сформирует правительство, основной целью которого является формирование команды», - сказал он.
Арутюнян объяснил, что говоря «команда», он не подразумевает близких людей, а группу, которая имеет единую идею. «Правительство – это не просто союз министров, этот министр – в этой сфере, другой – в той, а называется правительством потому, что каждый министр ответственен за деятельность всего правительства», - сказал он.
Депутат отметил, что, к примеру, министр юстиции не может сказать, что он не несет ответственность за социальную сферу, так как его сферой деятельности является только юстиция. «Говоря о команде, я имею в виду армию единомышленников, которые имеют единую программу и возможности для реализации этой программы», - подчеркнул Арутюнян.