Արտակ Զաքարյանը նամակով դիմել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերություն­նե­­րի հա­ն­ձնա­ժողովի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ար­­­­տակ Զաքարյանը նամա­կով դիմել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերություն­նե­­րի հա­ն­ձնա­ժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նամակում Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանում ոգևորությամբ են ընդունել, որ ապրիլի 10-ին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, որը կոչ է անում Սենատին հիշատակել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը և քաջարելում է Միացյալ Նահանգների Նախագահին երաշխավորել, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը արտահայտում և ընդունում է այս սարսափելի հանցագործության դասերը:
«Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում Ձեզ՝ Հայաստանի վաղեմի բարեկամին, այս ջանքերը առաջնորդելու համար, և ցանկանում ենք արտահայտել մեր երախտիքը բոլոր սենատորներին, ովքեր քվեարկել են այս կարևոր բանաձևի օգտին: Մենք նաև ոգեշնչված ենք Ձեր պարզ, բայց միանշանակ և հստակ հայտարարությամբ. Ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է, և դուք չեք կարող այն կոչել այլ կերպ, դուք կարիք ունեք ճանաչելու այն»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովի նախագահը:
Նա նաև հավելել է, որ Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը էական նշանակություն ունի. այն անկասկած կլինի նոր խթան Ցեղասպանության ճանաչման ողջ գործընթացի համար, որի ժամանակը վաղուց հասել է:
Զաքարյանն ընդգծել է՝ քանի որ արագորեն մոտենում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցն, այս ոճրագործության՝ ըստ հարմարավետության բնորոշումը չի կարող այլևս ընդունելի լինել ամերիկյան ժողովրդի համար, որն ունի խորը արմատավորված վստահություն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, մարդասիրության և պատմական արդարության համընդհանուր արժեքների նկատմամբ: «Մենք մնում ենք հույսով, որ Ձեր առաջնորդության ներքո Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, որը լավ փաստագրված է ամերիկյան արխիվներում, կհասնի իր տրամաբանական ավարտին՝ խափանելով ապարդյուն ջանքերը՝ ուղղված այս սարսափելի հանցագործությունը մոռացության մատնելուն, և կանխարգելելով հակամարդկային նոր նմանատիպ գործողությունները:

Artak Zakaryan sends letter to Chairman of U.S. Senate Foreign Relations Committee
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The Chairman of the Standing Committee on Foreign Affairs of Armenia's National Assembly Artak Zakaryan sent a letter to the Chairman of the U.S. Senate Foreign Relations Committee Robert Menendez.
Armenpress reports that Artak Zakaryan notes in the letter:
Dear Senator Menendez,
In Armenia, we were excited to learn that on April 10 the Senate Foreign Relations Committee adopted an Armenian Genocide resolution which calls upon the Senate to commemorate the first genocide of the XX century and encourages the President of the United States to ensure that America’s foreign policy reflects and reinforces the lessons of this horrendous crime. We thank you, Senator Menendez, a long-time friend of Armenia, for spearheading this effort and would like to express our gratitude to all Senators who voted in favor of this key Resolution. We are also inspired by your simple yet unequivocal and clear-cut statement: “Genocide is genocide, and you cannot call it anything else but that and you need to have recognition of that.” Recognition of the Armenian Genocide by the United States is of crucial importance: it will undoubtedly give a new impetus to the entire process of international recognition of the Genocide which is long overdue. As we are rapidly approaching the centennial of the Armenian Genocide, convenient use of euphemisms for the description of this crime against humanity is no longer acceptable for the American people who have deep-rooted trust in democracy, human rights, universal values of humanism, and historic justice. We remain hopeful that under your leadership the process of the recognition of the Armenian Genocide, which is well-documented in the American records, will get to its logical conclusion, thwarting futile efforts to let this outrageous crime to fall into oblivion and averting new similar acts of inhumanity.