Արտակ Զաքարյանը նամակով դիմել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերություն­նե­­րի հա­ն­ձնա­ժողովի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ար­­­­տակ Զաքարյանը նամա­կով դիմել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերություն­նե­­րի հա­ն­ձնա­ժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նամակում Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանում ոգևորությամբ են ընդունել, որ ապրիլի 10-ին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, որը կոչ է անում Սենատին հիշատակել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը և քաջարելում է Միացյալ Նահանգների Նախագահին երաշխավորել, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը արտահայտում և ընդունում է այս սարսափելի հանցագործության դասերը:
«Մենք երախտագիտություն ենք հայտնում Ձեզ՝ Հայաստանի վաղեմի բարեկամին, այս ջանքերը առաջնորդելու համար, և ցանկանում ենք արտահայտել մեր երախտիքը բոլոր սենատորներին, ովքեր քվեարկել են այս կարևոր բանաձևի օգտին: Մենք նաև ոգեշնչված ենք Ձեր պարզ, բայց միանշանակ և հստակ հայտարարությամբ. Ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է, և դուք չեք կարող այն կոչել այլ կերպ, դուք կարիք ունեք ճանաչելու այն»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովի նախագահը:
Նա նաև հավելել է, որ Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը էական նշանակություն ունի. այն անկասկած կլինի նոր խթան Ցեղասպանության ճանաչման ողջ գործընթացի համար, որի ժամանակը վաղուց հասել է:
Զաքարյանն ընդգծել է՝ քանի որ արագորեն մոտենում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցն, այս ոճրագործության՝ ըստ հարմարավետության բնորոշումը չի կարող այլևս ընդունելի լինել ամերիկյան ժողովրդի համար, որն ունի խորը արմատավորված վստահություն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, մարդասիրության և պատմական արդարության համընդհանուր արժեքների նկատմամբ: «Մենք մնում ենք հույսով, որ Ձեր առաջնորդության ներքո Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, որը լավ փաստագրված է ամերիկյան արխիվներում, կհասնի իր տրամաբանական ավարտին՝ խափանելով ապարդյուն ջանքերը՝ ուղղված այս սարսափելի հանցագործությունը մոռացության մատնելուն, և կանխարգելելով հակամարդկային նոր նմանատիպ գործողությունները:

Председатель Постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям обратился к председателю комиссии внешних отношений Сената США
Председатель Постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям обратился к
председателю комиссии внешних отношений Сената США
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним сношениям Артак Закарян направил письмо председателю комиссии внешних отношений Сената США Роберту Менендесу.
Как сообщает Арменпресс, в своем письме Закарян отметил, что в Армении с воодушевлением приняли весть о том, что Комиссия внешних отношений Сената США 10 апреля приняла резолюцию об осуждении факта Геноцида армян, в котором призывает Сенат признать первый геноцид 20-г века, а также призывает президента во внешней политике США оставаться приверженным документам США.
«Мы выражаем благодарность Вам, старому другу Армении, за эти усилия, и желаем выразить нашу благодарность всем сенаторам, которые проголосовали за эту важную резолюцию.
Мы также воодушевлены Вашим простым, но однозначным и четким заявлением: Геноцид есть геноцид, и вы не можете назвать его иначе, вы должны признать это», - подчеркнул Закарян.
Он также добавил, что признание со стороны США Геноцида армян имеет важное значение: это станет новым стимулом для всего процесса признания Геноцида армян, время которого давно настал.
Закарян подчеркнул, что так как приближается 100-летняя годовщина Геноцида армян, характеристика данного преступления по удобству не может быть более приемлемым для американского народа, который имеет глубокие корни доверия к демократии, правам человека, общим ценностям исторической справедливости.
«Мы надеемся, что под Вашим руководством процесс признания Геноцида армян, который хорошо документирован в американских архивах, достигнет своего логического заключения, нарушив напрасные усилия, направленные на забвение данного ужасного преступления, и предупреждая новые подобные антигуманные действия.