Ֆրանսիայի դեսպանը «Քարֆուր»-ի մուտքը Հայաստան ամիսների հարց է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական «Քարֆուր» ապրանքանիշի մուտքը Հայաստան ամիսների հարց է: Ձեռնարկությունն աշխատում է Հայաստանում հաստատվելու ուղղությամբ: Այդ մասին ապրիլի 11-ին «Արմենպրես»-ի հարցերին ի պատասխան նշեց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն: «Քարֆուրը պիտի գա Հայաստան, պիտի հաստատվի Հայաստանում, պիտի ծավալի իր գործունեությունը: Հիմա արդեն տարվում են աշխատանքներ՝ մոտ ապագայում իր առաջին ձեռնարկությունը բացելու ուղղությամբ»,- նշեց Ռենոն: Ճշտող հարցին՝ «Քարֆուր»-ի գալուստը կլինի սեպտեմբերին՝ դեսպանը նշեց, որ ստույգ չգիտի, սակայն այդ ամիսը շրջանառվում է: «Պատեհ առիթը ներկայանալուն պես «Քարֆուր»-ն ինքն իր գալստյան մասին պաշտոնապես կհայտարարի»,- ասաց Ռենոն:
«Քարֆուր»-ն աշխարհում մեծությամբ երկրորդ մանրածախ ցանցն է՝ Wal-Mart-ից հետո: Carrefour group-ի բաժնետոմսերի խոշորագույն փաթեթը պատկանում է հայտնի ֆրանսիացի գործարար Բերնար Առնոյին։ Ընկերությունն աշխարհի 32 երկրում ունի մոտ 15 հազար հիպերմարկետ, սուպերմարկետ եւ փոքր խանութ: 2012թ. Carrefour-ն այս տարածաշրջանում բացել է իր առաջին հիպերմարկետը Թբիլիսիում

French Ambassador finds that Carrefour entrance to Armenia is a matter of months
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The entrance of Carrefour to the Armenian market is a matter of months. The enterprise is engaged in the activities for the establishment in Armenia. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia Henry Reynaud stated this in at the course of the conversation with “Armenpress”. Among other things, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia Henry Reynaud underscored: “Carrefour must come to Armenia, must establish itself in Armenia, and start its activity.” In addition, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia Henry Reynaud noted that Carrefour itself will officially announce about the time of its coming.
Carrefour is the second biggest retail network in the world after Wal-Mart. The considerable package of shares of Carrefour group belongs to the well-known French businessman Bernard Arnault. The Company has about 15,000 hypermarkets, supermarkets and small shops in 32 countries of the world.
In 2012 Carrefour opened its first hypermarket in the region, in Tbilisi. In 2009 Carrefour opened two supermarkets in Russia (Krasnodar and Moscow), although the next year it left the Russian market. In 2012 Carrefour announced about its withdrawal from the Greek market as well.