ԱՄՆ կոնգրեսականները կառավարությունից պահանջել են հետաքննել Թուրքիայի դերը Քեսաբի վրա հարձակումներում
ԱՄՆ կոնգրեսականները կառավարությունից պահանջել են հետաքննել Թուրքիայի դերը
Քեսաբի վրա հարձակումներում
ՎԱՇԻՆԳԹՈՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆը, Բրեդ Շերմանը, Ֆրենկ Փալոնեն, Ջուդի Չուն, Ջիմ Կոստան, Աննա Էշուն և Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը դատապարտել են Սիրիայի պատմական Քեսաբ քաղաքի բնակչության բռնի տեղահանությունները և Թուրքիայի ցուցաբերած աջակցությունը «Ալ Քաիդային» հարող ահաբեկչական խմբավորումներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ Դատի ԱՄՆ  հանձնախմբից, կոնգրեսականները հայտարարությունն արել են ապրիլի 8-ին Կոնգրեսում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ: ԱՄՆ ղեկավարությանը կոչ է արվել ավելացնել տեղահանվածներին ցուցաբերվող օգնությունը  և հետաքննություն սկսել՝ պարզելու Թուրքիայի դերը «Ալ Քաիդա»-ի ահաբեկչական գործողություններում։ Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը շնորհակալություն է հայտնել օրենսդիրներին` շեշտելով. «Հարձակումները տեղի են ունեցել Թուրքիայից` թուրքական բանակի ակնհայտ աջակցությամբ: Մենք պետք է զրոյական հանդուրժողականություն ցուցաբերենք ՆԱՏՕ-ի յուրաքանչյուր դաշնակցի հանդեպ, որը կաշխատի «Ալ Քաիդային» հարող խմբերի հետ կրոնական փոքրամասնությունների վրա հարձակվելու համար: Այդ պատճառով է, որ մենք օժանդակում են Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի հետախուզությունների հանձնաժողովներին ուղղված կոչերին` հետաքննելու Թուրքիայի ունեցած դեարակատարությունը Քեսաբի վրա կատարաված հարձակումներում: Մենք արժանի ենք տեղեցակված լինել, երբ մեր դաշնակիցները, հավանաբար, նաև զորքերը, օգտագործվում են Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների դեմ»:
Կոնգրեսական Շիֆը հայտնել է, որ այդ հարցով զրուցել է անմիջապես նախագահի հետ, հարցեր ուղղել ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Սամանթա Փաուերին և Հատկացումների հանձնաժողովին կոչ արել օգնել Սիրիայի քրիստոնյաներին:
«Ավելին, կեսօրին ես խնդրելու եմ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կառավարիչ Ռաջիվ Շահին ներկայացնել Սիրիայում գտնվող քրիստոնյաներին օգնություն հասցնելու մեր ջանքերի մասին»,- նշել է Շիֆը:
Կոնգրեսական Շերմանը շիտակ էր իր պահանջում` հետաքննել Թուրքիայի դերակատարությունը Քեսաբի վրա կատարված հարձակումներում:
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումն սկսվել է մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի ութ կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքում բնակիչներ գրեթե չեն մնացել, նրանք տեղափոխվել են առավել ապահով վայրեր: Հայերի մեծամասնությունն ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքին մոտ գտնվող ազգային կառույցներում: Տեղի Հայկական շտապ օգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ բնակիչներին ապահովել է անհրաժեշտ պարագաներով և սննդով: Թուրքիայի աջակցությամբ սիրիական զինյալների կողմից Քեսաբի գրավումը դատապարտել են Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունը, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, աշխարհի տարբեր երկրներում գործող Հայ դատի հանձնախմբերը: Հայտնի մարդիկ իրենց կոչն են ուղղել միջազգային հանրությանը` ուշադրություն հրավիրելով սարսափելի դեպքերի վրա:

Конгрессмены США потребовали от правительства расследовать роль Турции в нападениях на Кессаб
Американские конгрессмены Адам Шифф, Бред Шерман, Френк Палоне, Джуди Чу, Джим Коста, Анна Эшу и группа «Ай Дата» США осудили депортацию населения из исторически армянонаселенного сирийского города Кессаб и содействие Турции террористическим группировкам, примыкающим к Аль Каиде.
Как сообщили Арменпресс в американской группе «Ай Дата» (ANCA), конгрессмены выступили с заявлением на пресс-конференции, созванной 8 апреля в Конгрессе США. Они потребовали от руководства США увеличить помощь, оказываемую жителям, депортированным из Кессаба и расследовать роль Турции в террористических действиях Аль-Каиды.
Исполнительный директор ANCA Арам Амбарян, выразив признательность конгрессменам за их позицию, сказал: «Нападения имели место из Турции при откровенном содействии турецкой армии. Мы должны проявить нулевую терпимость в отношении каждого союзника НАТО, который будет работать с группами при Аль-Каиде для нападения на нацменьшинства. Именно поэтому мы поддерживаем призыв, обращенный к комиссиям расследования Палаты представителей и Сената – расследовать роль Турции в нападениях на Кессаб. Мы должны знать, когда наши союзники, по всей вероятности, также наши войска, используются против христиан Ближнего Востока».
Конгрессмен Адам Шифф заявил, что по этому вопросу  беседовал лично с президентом США, направил запросы  послу США в ООН Саманте Пауэр и призвал комиссию ассигнований помочь христианам Сирии. «Более того, я обращусь с просьбой к управляющему Агентства международного развития США Радживу Шахи, чтобы он представил наши усилия по оказанию помощи христианам в Сирии», - сказал Шифф.
Конгрессмен Шерман также потребовал расследовать роль Турции в нападениях на Кесаб.
Армянонаселенный Кессаб – поселок городского типа, находящийся близ турецко-сирийской границы, подвергся нападению  21 марта сразу с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно поступившей информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кессабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.