«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը եւս 13 711 դոլար է ուղղել քեսաբահայության խնդիրների լուծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչությունը քեսաբահայության օգնության նպատակով 13 711 ԱՄՆ դոլար է փոխանցել Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի տեղեկացրին հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ապրիլի 7-ի դրությամբ, քեսաբահայությանն ուղղված ընդհանուր գումարը կազմում է 28 256 ԱՄՆ դոլար:
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումը սկսվել է մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանային մի քանի  կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքում գրեթե բնակիչներ չեն մնացել, նրանք տեղափոխվել են առավել ապահով վայրեր: Հայերի մեծամասնությունը ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքի մոտ գտնվող ազգային կառույցներում: Տեղի Հայկական շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ անհրաժեշտ պարագաներով և սնունդով ապահովել է բնակիչներին: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ նրանց ունեցվածքը թալանվել եւ Թուրքիա է տարվել: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը կոչ է հղել հայրենաբնակ եւ սփյուռքահայ բոլոր անհատներին եւ կազմակերպություններին բարոյական եւ նյութական աջակցությամբ սատարել ծանր օրեր ապրող քեսաբահայությանը եւ բացել է հաշվեհամար: Նվիրատվությունները հնարավոր է ուղղել Արդշինինվեստբանկում բացված հետեւյալ հաշվեհամարներին` 247010003090 (ՀՀ դրամ),  247010003090/0001 (ԱՄՆ դոլար),  SWIFT: ASHBAM22:

Общеармянский фонд «Айастан» перечислил 13 711 долларов на решение проблем армян Кессаба
Исполнительное правление Общеармянского фонда  «Айастан», с целью оказания помощи кессабским армянам, перечислило в посольство Армении в Сирии 13 711 долларов США. Как сообщили Арменпресс в Управлении фонда по связям с общественностью, по состоянию на 7 апреля, общая сумма помощи армянам Кессаба уже составила 28 256 долларов США.
Армянонаселенный Кессаб – поселок городского типа, находящийся близ турецко-сирийской границы, подвергся нападению  21 марта сразу с 8-ми участков турецкой границы с Сирией. Согласно поступившей информации, атаки производились со стороны вооруженных формирований «Джарха ан Нусра» и «Джейш ал Ислам». В Кессабе почти не осталось жителей, все перебрались в более безопасные места.
Общеармянский фонд «Айастан» призвал граждан и организации Армении и диаспоры оказать моральную и материальную помощь армянам Кессаба, открыв с этой целью специальный расчетный счет в Ардшининвестбанке: 247010003090 (в драмах РА),  247010003090/0001 (в долларах США,  SWIFT: ASHBAM22.