Պուտինի վարկանիշը նոր առավելագույն ցուցանիշ Է արձանագրել՝ 82,3 տոկոս. ՀԿՈւՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գործունեությանը հավանության վարկանիշը մարտի վերջին հասել Է նոր առավելագույնի՝ 82,3 տոկոսի: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին վկայում են Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի (ՀԿՈւՀԿ) կողմից անցկացված հարցման տվյալները:
Սոցիոլոգները նշում են, որ նախագահի աշխատանքին հավանության այսչափ բարձր մակարդակը գրանցվել Է, առաջին հերթին, Ռուսաստանի Դաշնության կազմ Ղրիմի մտնելու եւ Ուկրաինայում ստեղծված բարդ իրավիճակի կապակցությամբ (այդ իրադարձություններն անցած շաբաթ գլխավորն են համարել  հարցման մասնակիցների 71 տոկոսը):
ՌԴ-ի նախագահի գործունեությանը հավանության ցուցանիշը շարունակում Է աճել երկրորդ ամիսն անընդմեջ: Վերջին շաբաթվա ընթացքում, ՀԿՈւՀԿ-ի հարցումների համաձայն, Պուտինի վարկանիշը 75,7 տոկոսից հասել Է 82,3 տոկոսի, իսկ տարեսկզբից աճել Է մեկ քառորդով (հունվարի 60,6 տոկոսից մարտին հասել Է 74,4 տոկոսի): Այսպիսով, ինչպես նշում են հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման կենտրոնում, այդ ցուցանիշն զգալիորեն մոտեցել Է վեցամյա վաղեմության մեծությանը, որը 2008 թվականի փետրվարին կազմում Էր 82,9 տոկոս:
ՀԿՈւՀԿ-ի համառուսաստանյան հարցումն անցկացվել Է 2014 թվականի մարտի 22-23-ին: Հարցմանը մասնակցել են Ռուսաստանի 42 հանրապետությունների, երկրամասերի ու մարզերի 130 բնակավայրերի 1600 բնակիչներ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS: The rating of approval to work of incumbent Russian President Vladimir Putin has reached a new historic maximum of 82.3% in Russia at the end of March, results of a sociological survey conducted by the All-Russia Public Opinion Research Center (WCIOM) suggested.
Armenpress reports, quoting ITAR-TASS that such a high level of approval to presidential work was reached mainly thanks to the Republic of Crimea’s accession in Russia and problems in Ukraine, as 71% of respondents named these events as main in the previous week, sociologists said.
The rating of approval to the country’s presidential activity keeps growing for the second month in succession. For the past week, according to WCIOM survey results, Putin’s rating grew from 75.7% to 82.3% and went up 1/4 from the start of the year from 60.6% in January to 74.4% in March. Thus, WCIOM noted that this figure was getting closely to Putin’s rating of 82.9% posted six years ago in February 2008.
For the past few months, according to the sociological poll, the level of approval to Putin’s work also has grown sharply among Muscovites and St. Petersburg residents and has reached a record level of 81.5% for the last week in the last six years.
Electoral rating of ruling United Russia party has also increased for the last few months to reach the highest level of 56.2% for the last five years. The United Russia electoral rating has been keeping at around 45% for two years.
The WCIOM nationwide poll was conducted on March 22-23. As many as 1,600 people in 130 settlements in 42 regions, territories and republics in Russia were polled. A margin of error does not exceed 3.4% in the survey.