Վարչապետը վստահեցնում է, որ քեսաբահայության խնդիրը կառավարության ուշադրության կենտրոնում է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քեսաբահայերի խնդիրը կառավարության ուշադրության կենտրոնում է, և գործադիր մարմինը նույնպես քայլեր է ձեռնարկում՝  մեր հայրենակիցների հոգսերը թեթևացնելու համար: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Վարչապետն անդրադարձավ մամուլում շրջանառվող տեղեկություններին, որոնց համաձայն, իբր սիրիահայերի հարցը կառավարության ուշադրության կենտրոնում չէ: «Ես ուզում եմ մեր քաղաքցիներին տեղեկացնել, որ դա ամենևին այդպես չէ, մեր ուշադրության կենտրոնում է այս հարցը»,- «Արմենպրես»-ի  փոխանցմամբ՝ ասաց վարչապետը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը վարչապետի հարցին ի պատասխան, նշել է, որ պատգամավորներից կազմված խումբն այսօր Դամակոսում է և նախատեսել է հանդիպումներ: Նրանք Երևան կվերադառնան շաբաթ օրը:
Թուրք-սիրիական սահմանի մերձակայքում և Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Քեսաբ գյուղաքաղաքի վրա հարձակումը սկսվել է մարտի 21-ին Թուրքիայի սահմանի ութ կետերից: Տեղեկություններ են հաղորդվել, որ հարձակումն իրականացրել են «Ջաբհա ան Նուսրա» և «Ջեյշ ալ Իսլամ» խմբավորումները: Գյուղաքաղաքում գրեթե բնակիչներ չեն մնացել, նրանք տեղափոխվել են առավել ապահով վայրեր: Հայերի մեծամասնությունը ապաստան է գտել Լաթաքիայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքի մոտ գտնվող ազգային կառույցներում: Տեղի Հայկական շտապօգնության մարմինը Սիրիայի Կարմիր մահիկի կազմակերպության հետ անհրաժեշտ պարագաներով և սնունդով ապահովել է բնակիչներին:
Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ` Սամվել Ֆարմանյանը, Արման Սահակյանը, Նաիրա Կարապետյանը, Թեւան Պողոսյանը, Էդմոն Մարուքյանը եւ Լեւոն Մարտիրոսյանը մեկնել են Սիրիա` տեղում ծանոթանալու Սիրիայի մեր հայրենակիցների խնդիրներին, քեսաբահայության վիճակին, Քեսաբ քաղաքում եւ հարակից բնակավայրերում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին: Վերադառնալուց հետո նրանք Ազգային ժողովին կներկայացնեն ստեղծված իրավիճակը: Նրանք արդեն եղել են Լաթաքիայում, իսկ մարտի 27-ին ծրագրված է նրանց հանդիպումը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ:

YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS: The issue of the Kesab Armenians is in the center of attention of the Government of the Republic of Armenia and the Executive Body makes steps to facilitate the problems of our compatriots. The Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan stated about it at the session of the Government on March 27. Tigran Sargsyan touched upon the information spread in the media that the issue of the Syrian Armenians is not in the center of attention of the Government. “I would like to inform our citizens that in fact we do deal with the issue”, - said the Prime Minister, Armenpress reports.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandyan stated that the group of the deputies is in Damascus at the moment and will hold meetings there. They will return to Yerevan on Saturday.
A group of deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia – Samvel Farmanyan, Arman Sahakyan, Naira Karapetyan, Tevan Poghosyan, Edmon Marukyan and Levon Martirosyan – have left for Syria. The deputies were to get acquainted with the problems and the conditions of our compatriots in Syria in place. They will present information on the current state of Kesab upon arrival. They have already visited Latakia and on March 27 the deputies will meet with the President of Syria.
Earlier it was reported that the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I contacted the presidential palace of Syria appealing to send army to Kesab to provide for the security of the local population. In his turn the Syria’s ambassador to Lebanon visited Catholicos Aram I in Antelias on March 22, conveying to him Syrian president Bashar al-Assad’s assurances that peace will be restored in Kesab. The Catholicos welcomed the Syrian President’s initiative and noted for his part that Kesab has a symbolic significance for the Armenian people.