ՄՄ անդամակցության օրենսդրական նախագծերը և պայմանագրերը Հայաստանի խորհրդարան կմտնեն մարտի վերջին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մաքսային միությանն անդամակցությամբ Հայաստանը հնարավորություն է ստանում 170 միլիոնանոց շուկայում գործել առանց մաքսատուրքերի, մաքսային վարչարարությունների և ավելորդ բարդությունների: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը: «Մենք կարողանում ենք օգտվել ղազախական, ռուսական և բելառուսական շուկաներից և ներդրումների հնարավոր ծավալներից, մենք կարողանում ենք համատեղ ձեռնարկությունների հնարավորություններ ավելացնել,  ապագայում,  խոսելով նաև Եվրասիական տնտեսական միության քաղաքական անվտանգության կոմպոնենտի մասին, նաև երաշխավորել Հարավային Կովկասում անվտանգության խնդիրը, ինչը մեզ համար կարևոր է, շատ ավելի կարևոր, քան մյուս պետությունների համար»,- նշեց Զաքարյանը:
Քանի որ Հայաստանը ՄՄ անդամ երկրների հետ ունի մաքսային տարբեր ռեժիմներ, բնականաբար, ՄՄ-ին անդամակցելու դեպքում  կլինեն ապրանքներ, որոնք կթանկանան, կլինեն ապրանքներ, որոնք ավելի ցածր գին կունենան:  «Դա նաև կախված է, թե մենք ինչպես կշարունակենք գործունեությունը երրորդ երկրների հետ: Որևէ խոչընդոտող հանգամանք չկա, որ ազատ առևտրի պայմանագիր ունեցող երկրների հետ մենք պահպանենք առևտուրը, մասնավորապես Վրաստանի»,- նշեց Զաքարյանը:
Հայաստանը փորձելու է անել ամեն ինչ, որպեսզի առաջին անհրաժեշտության և մեծ սպառման ենթակա ապրանքների թանկացումներ չլինեն: Զաքարյանը չի բացառում, որ որոշ դեպքերում այդ ապրանքներն ավելի էժան լինեն, որովհետև, ըստ էության, եթե մաքսատուրքերը դուրս են գալիս, դա նաև հնարավորություն է տալիս ներկրումների և արտահանումների ժամանակ ավելի էժան և ավելի մրցունակ տնտեսություն վարել:
Մաքսային միության անդամակցության հետ կապված օրենսդրական փոփոխությունների նախագծերը և միջազգային պայմանագրերը Ազգային ժողով կմտնեն մարտի վերջերին: «Մաքսային միության ճանապարհային քարտեզն արդեն  հաստատվել է: Այն գործողությունների ծրագիր է, որն իրենից ներկայացնում է միջազգային պայմանագրեր, որոնք Հայաստանը պետք է ստորագրի: Դրանց մեծ մասը վավերացվելու են խորհրդարանում, մենք սպասում ենք, որ արդեն մարտի վերջից, ապրիլի սկզբից այդ փաթեթները նաև ՄՄ անդամակցության օրենսդրական փոփոխությունների նախագծերը և միջազգային պայմանագրերը կգան  խորհրդարան»,- ասաց Զաքարյանը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ հարկավոր է ամեն ինչ անել, որպեսզի մինչև 2015թ. Հայաստանը վավերացնի անհրաժեշտ փաստաթղթերը և դառնա ՄՄ լիիրավ անդամ՝ 2015թ. Եվրասիական տնտեսական տարածքին միանալու համար: Զաքարյանի խոսքով՝ դա բխում է մեր շահերից և անհրաժեշտություն է մեզ համար:
Մաքսային միության անդամներն են Ռուսաստանը, Ղազախստանն ու Բելառուսը: Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հայտարարեց, որ Հայաստանը մտադիր է անդամակցել Մաքսային միությանը: Վերջերս հրապարակվեց Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցության ճանապարհային քարտեզը, ՀՀ կառավարությունը հաստատել է դրա իրականացման միջոցառումների ծրագիրը:

Законопроекты и договоры по членству в ТС будут представлены в парламент Армении в конце марта
Вступление в Таможенный союз даст возможность Армении действовать на 170-миллионном рынке ТС без таможенных пошлин, таможенного администрирования и дополнительных сложностей. Об этом в беседе с Арменпресс сказал председатель постоянной комиссии Национального Собрания РА по внешним отношениям Артак Закарян. «Мы сможем пользоваться казахским, российским и белорусским рынками, возможным объемом инвестиций, увеличить возможности создания совместных предприятий, а в будущем, говоря о компоненте политической безопасности Евразийского экономического союза, гарантировать также вопрос безопасности на Южном Кавказе, что для нас очень важно, намного важнее, чем для других государств», - отметил Закарян.
Поскольку Армения имеет со странами-членами ТС разные таможенные режимы, то, естественно, в случае членства в ТС будут товары, которые подорожают, будут и те, которые подешевеют. «Это зависит также от того, как мы продолжим деятельность с третьими странами. Каких-либо препятствий тому, чтобы мы сохранили торговлю со странами, имеющими договор о свободе торговли, в частности с Грузией, - нет», - считает депутат.
Армения постарается сделать все от нее зависящее, чтобы товары первой необходимости и товары, пользующиеся большим спросом не подорожали. Закарян не исключил, что в некоторых случаях цены на товары даже снизятся, поскольку, по сути, если таможенные пошлины отменяются, то это дает возможность вести более конкурентную экономическую политику в сфере импорта и экспорта.
Законодательные проекты и международные договоры, связанные с членством в ТС, будут внесены в парламент Армении в конце марта. «Уже утверждена дорожная карта по вступлению Армении в ТС. Это программа действий, которая представляет собой международные договоры, которые Армения должна подписать. Большая их часть будет ратифицирована в НС. Мы ожидаем, что уже в конце марта - начале апреля эти пакеты, а также проекты законодательных изменений в связи с членством в ТС и международные договоры окажутся в парламенте страны», - сказал председатель комиссии НС.
По словам Артака Закаряна, следует сделать все, чтобы до 2015 года Армения ратифицировала все необходимые документы и стала полноправным членом ТС, а в 2015 году присоединилась и к Евразийскому экономическому пространству, поскольку это отвечает нашим интересам и является для нас необходимостью.
О решении Армении присоединиться к Таможенному союзу, а в дальнейшем и к Евразийском экономическому пространству президент РА Серж Саргсян объявил после встречи 3 сентября 2013 года в Москве с президентом РФ Владимиром Путиным. 24 декабря в Москве состоялась встреча глав государств-членов ТС, в ходе которой была утверждена дорожная карта Армении, программу мероприятий по ее реализации в январе утвердило правительство РА. Членами ТС являются Россия, Казахстан и Беларусь