Պատերազմի վերսկսման դեպքում ՀԱՊԿ-ն պարտավոր է աջակցել Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին պատերազմ հայտարարելու դեպքում, հաշվի առնելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրությունը, ՀԱՊԿ-ն պետք է աջակցի Հայաստանին: Փետրվարի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում «Հայոց արծիվներ» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն անչափ կարեւորում է ՀԱՊԿ անդամ պետություն լինելու հանգամանքը, մանավանդ որ երկիրը կազմակերպության հիմնադիր պետություններից մեկն է:
«ՀԱՊԿ ռազմաքաղաքական զարգացման, մանավանդ, ռազմական բաղադրիչի կատարելագործման ուղղությամբ բավական լուրջ աշխատանքներ ենք իրականացնում, և նաև տարբեր միջոցառումներին մեր մասնակցությամբ համապատասխան պարտադրման դաշտ ենք ստեղծում, որ եթե վաղը Հայաստանին աջակցելու անհրաժեշտություն լինի, ապա ՀԱՊԿ պետությունները, գոյություն ունեցող կանոնադրության համաձայն, գան և աջակցեն Հայաստանին: Նրանք պարտավոր են դա իրականացնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, շեշտեց Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ ապագան ցույց կտա, թե ինչպես կստացվի, և ինչպիսի դերակատարություն կունենան մնացած այլ կազմակերպությունները, ինչ ձեւաչափով ներառված կլինեն մանավանդ ՀԱՊԿ անդամ միջինասիական պետությունները:
«Համենայն դեպս, այսօր գոյություն ունեցող կանոնադրությունը և այսօրվա միջոցառումները, հատկապես զորավարժություններին անդամ-երկրների մասնակցությունը որոշակի վստահություն է ներշնչում, որ նրանք պարտավոր են այդ ամենն իրականացնել»- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ռազմաքաղաքական դաշինք է, որն ստեղծվել է Հավաքական անվտանգության մասին 1992 թվականի մայիսի 15-ին ստորագրված պայմանագրի հիման վրա: ՀԱՊԿ անդամ են երկրներն են Բելառուսը, Հայաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը եւ Ուզբեկստանը:

В случае возобновления войны ОДКБ обязано помочь Армении
В случае объявление войны Армении со стороны Азербайджана, учитывая законодательство Организации Договора о коллективной безопасности, ОДКБ должна помочь Армении. Как сообщает Арменпресс, в ходе встречи с представителями ОО «Армянские орлы» 5 февраля об этом сказал министр обороны Армении Сейран Оганян, добавив, что Армения придает большое значение тому факту, что является членом ОДКБ, особенно учитывая, что страна является одним из основателей организации.
«Проводятся довольно серьезные работы по военно-политическому развитию ОДКБ, особенно, по усовершенствованию военного компонента, а также нашим участием в разных мероприятиях создаем соответствующее поле обязательства, чтобы если завтра возникнет необходимость помощи Армении, то страны ОДКБ, согласно существующему порядку, пришли и помогли Армении. Они обязаны это сделать», - подчеркнул Оганян, добавив, что будущее покажет, как получится, и какую роль сыграют другие организации, в каком формате будут вовлечены особенно среднеазиатские страны-члены ОДКБ.
«Во всем случае, действующие сегодня порядки и сегодняшние мероприятия, особенно участие стран-членов в военных учениях, внушают определенное доверие, что они обязуются все это реализовать», - сказал министр.
Договор о коллективной безопасности был подписан 15 мая 1992 года. Республика Армения была в числе стран подписавших его.
Согласно Договору, государства-участники совместными усилиями противостоят, а при необходимости также устраняют военную угрозу их суверенитету и территориальной целостности.
В настоящее время членами Организации являются Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация, Республика Таджикистан и Республика Узбекистан.