Ֆրանսուա Օլանդը Թուրքիայում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկօրյա պաշտոնական այցով Թուրքիայում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այդ երկրին կոչ է արել առերեսվել սեփական պատմության հետ եւ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա իր թուրք պաշտոնակից Աբդուլլահ Գյուլի հետ Անկարայում հանդիպումից հետո կազմակերպված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ «հաշտություն եւ համաձայնություն ապահովելու համար անհրաժեշտ է ճանաչել 1915 թ-ի իրադարձությունները», իսկ «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը պետք է կիրառել միջազգային համաձայնագրերի շրջանակում»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը:
«Պատմությունը ճանաչելու համար տարվող աշխատանքները կարող են ցավոտ լինել, բայց դա պետք է արվի խաղաղություն եւ հաշտություն ապահովելու համար: Հիմա մտնում ենք պատմության օրակարգային ժամանակաշրջան: Այս տարի Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-րդ տարելիցն է, հետո` 2015-ն է: Պետք է անենք ճիշտն ու իրավականը, եւ դա այնպես անենք, որ բոլորը հասկանան թեման: Դրա հետ կապված Ֆրանսիայում օրենք է ընդունվել, 2008 թ-ին շրջանակային որոշում է ընդունվել: Անհրաժեշտ է դրանք կիրառել միջազգային համաձայնագրերի շրջանակում», -ասել է Օլանդը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի` Եվրամիությանն անդամակցության հարցին, Ֆրանսիայի նախագահն ասել, որ Թուրքիայի եւ ԵՄ միջեւ շարունակվող բանակցությունները դեռեւս չեն նշանակում, որ դրանք կավարտվեն լիիրավ անդամակցությամբ: Նա մեկ անգամ եւս շեշտել է, որ Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հարցը ենթակա է հանրաքվեի Ֆրանսիայում եւ կախված է այդ հանրաքվեի արդյունքներից:
Թուրքիայի նախագահ Գյուլն իր երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի հետ կապված կրկին հայտարարել է, որ այն պետք է թողնել պատմությանը եւ պատմաբաններին: «Այն տարիների ցավերը ճիշտ չէ փոխադրել սերունդից սերունդ: Պետք է այն թողնել պատմաբաններին: Մենք բացել ենք մեր բոլոր արխիվները, վերացրել ենք թեման քննարկելու հետ կապված արգելքները: Խնդիրը պետք է լուծել պատմաբանների հետ», -ասել է նա:
Այցի ընթացքում Ֆրանսիայի եւ Թուրքիայի միջեւ տնտեսական եւ մշակութային ոլորտների հետ կապված 10 համաձայնագիր է ստորագրվել: Վերջին 22 տարվա ընթացքում սա Ֆրանսիայի նախագահի առաջին այցն է Թուրքիա:

В Турции Франсуа Олланд говорил о признании Геноцида армян
Находящийся в Турции  с двухдневным визитом  президент Франции Франсуа Олланд призвал эту страну  посмотреть в лицо своей истории  и  признать факт  Геноцида армян.  Во время пресс-конференции, состоявшейся после его встречи с турецким коллегой Абдуллой Гюлем, Олланд заявил, что «для  обеспечения мира и взаимопонимания необходимо признать события 1915г.», а  «закон о криминализации отрицания Геноцида армян следует применять в рамках международных договоров». Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство «Анадолу».
«Признание  истории может быть болезненным, но для обеспечения мира и согласияэто необходимо. Мы входим в  следующий этап истории – 2014 год, 100-летие с начала Первой мировой войны, после которого наступит 2015-й. Мы должны сделать все в рамках истины и права, и сделать это так, чтобы  тема стала понятна всем. В связи с этим во Франции принят закон, в 2008г. принято рамочное решение. Их необходимо применять в рамках международных договоров», - сказал Олланд.
Относительно членства Турции в Евросоюзе Олланд сказал, что продолжающиеся переговоры между Турцией и ЕС  - это еще не гарантия того, что они окончатся полноправным членством. Он вновь подчеркнул, что вопрос членства Турции  в ЕС подлежит референдуму во Франции и зависит от его итогов.
От имени своей страны Абдулла Гюль в связи с вопросом Геноцида армян вновь заявил, что это дело истории и историков. «Боль тех годов не следует передавать из поколения в поколение. Этот вопрос надо оставить историкам. Мы открыли все наши архивы, сняли все запреты на обсуждение этой темы. Проблему следует решить с историками», - сказал он.
В ходе визита между Францией и  Турцией  было подписано 10 соглашений в сферах экономики и культуры. За последние 22 года это первый визит президента Франции в Турцию.