Ֆրանսուա Օլանդը Թուրքիայում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկօրյա պաշտոնական այցով Թուրքիայում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այդ երկրին կոչ է արել առերեսվել սեփական պատմության հետ եւ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա իր թուրք պաշտոնակից Աբդուլլահ Գյուլի հետ Անկարայում հանդիպումից հետո կազմակերպված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ «հաշտություն եւ համաձայնություն ապահովելու համար անհրաժեշտ է ճանաչել 1915 թ-ի իրադարձությունները», իսկ «Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքը պետք է կիրառել միջազգային համաձայնագրերի շրջանակում»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը:
«Պատմությունը ճանաչելու համար տարվող աշխատանքները կարող են ցավոտ լինել, բայց դա պետք է արվի խաղաղություն եւ հաշտություն ապահովելու համար: Հիմա մտնում ենք պատմության օրակարգային ժամանակաշրջան: Այս տարի Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-րդ տարելիցն է, հետո` 2015-ն է: Պետք է անենք ճիշտն ու իրավականը, եւ դա այնպես անենք, որ բոլորը հասկանան թեման: Դրա հետ կապված Ֆրանսիայում օրենք է ընդունվել, 2008 թ-ին շրջանակային որոշում է ընդունվել: Անհրաժեշտ է դրանք կիրառել միջազգային համաձայնագրերի շրջանակում», -ասել է Օլանդը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի` Եվրամիությանն անդամակցության հարցին, Ֆրանսիայի նախագահն ասել, որ Թուրքիայի եւ ԵՄ միջեւ շարունակվող բանակցությունները դեռեւս չեն նշանակում, որ դրանք կավարտվեն լիիրավ անդամակցությամբ: Նա մեկ անգամ եւս շեշտել է, որ Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հարցը ենթակա է հանրաքվեի Ֆրանսիայում եւ կախված է այդ հանրաքվեի արդյունքներից:
Թուրքիայի նախագահ Գյուլն իր երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի հետ կապված կրկին հայտարարել է, որ այն պետք է թողնել պատմությանը եւ պատմաբաններին: «Այն տարիների ցավերը ճիշտ չէ փոխադրել սերունդից սերունդ: Պետք է այն թողնել պատմաբաններին: Մենք բացել ենք մեր բոլոր արխիվները, վերացրել ենք թեման քննարկելու հետ կապված արգելքները: Խնդիրը պետք է լուծել պատմաբանների հետ», -ասել է նա:
Այցի ընթացքում Ֆրանսիայի եւ Թուրքիայի միջեւ տնտեսական եւ մշակութային ոլորտների հետ կապված 10 համաձայնագիր է ստորագրվել: Վերջին 22 տարվա ընթացքում սա Ֆրանսիայի նախագահի առաջին այցն է Թուրքիա:

Francois Hollande reacts on Armenian Genocide recognition in Turkey
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. The President of France François Hollande who paid a two-day official visit to Turkey at the course of the press conference organized after the meeting with his Turkish counterpart Abdullah Gül in Ankara stated that “it is necessary to recognize 1915 events to provide conciliation and consent” while “the law criminalizing the denial of the Armenian Genocide must be applied within the framework of international agreements”. As reports “Armenpress” “Anadolu” News Agency stated it.
“The work activities carried out for the recognition of the history can be painful but it must be done to ensure peace and reconciliation. We enter a period of agenda of history now. It is the 100th anniversary of the First World War this year, and then it is 2015. We must do everything precisely and legally, and do it as everybody is able to understand the theme. A law was adopted in France in that connection, a framework decision was made in 2008. It is necessary to apply them within the framework of international agreements,” François Hollande said.
Reacting upon the issue of Turkey’s membership with the European Union, the President of France said that the ongoing negotiations between Turkey and the EU do not yet mean that they will finish with full membership. François Hollande underscored once again that the issue of Turkey’s membership with the EU is subjected to referendum in France and is dependent on the results of that referendum.