Ադրբեջանը խոչընդոտում է բանակցությունների սեղանի շուրջ ԼՂ վերադարձին. Արցախի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարվա նոյեմբերին Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո ազդարարվեց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նոր փուլի մասին: Կողմերը պատրաստակամություն հայտնեցին հանդիպումները դարձնել առավել հաճախակի եւ շարունակել բանակցությունները: Հունվարին Փարիզում նախատեսվում է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: Մինչ այդ հանդիպումը «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը ներկայացրել է ԼՂՀ պաշտոնական դիրքորոշումը հարցի շուրջ:
-Պարոն Միրզոյան, նախորդ տարվա վերջին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կրկին այցելել էին տարածաշրջան եւ Ստեփանակերտում հանդիպել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի եւ Ձեզ հետ: Մանրամասնեք, խնդրում եմ, ինչի՞ շուրջ է ընթացել այս անգամ զրույցն ու ի՞նչ ակնկալիքներ կան համանախագահների աշխատանքից:
-ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածաշրջանային վերջին այցի և նրա շրջանակներում Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ կայացած հանդիպման վերաբերյալ արդեն բավականաչափ տեղեկատվություն է տրամադրվել:  Ինչպես միշտ, օրակարգում են եղել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր: Մեր կողմից ուշադրություն է հրավիրվել Ադրբեջանի ագրեսիվ ու ապակառուցողական քաղաքականության դրսևորումների և դրանց բացառման անհրաժեշտության վրա, ինչպես նաև շեշտվել, որ պետք է վերականգնվի պաշտոնական Ստեփանակերտի լիիրավ մասնակցությունը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին:
-Այսօր ի՞նչ փուլում են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններն ու դրանք որքանո՞վ են գոհացնում Ղարաբաղին եւ ԼՂՀ ժողովրդին:
-Անշուշտ, այն իրավիճակը, որն այսօր ձևավորվել է բանակցային գործընթացում, չի կարող գոհացնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա ժողովրդին: Արցախը շահագրգռված է հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանում հարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման հարցում, ինչն, իր հերթին, թույլ կտա ընդարձակել և նոր թափ հաղորդել մեր երկրում ընթացող պետականաշինության գործընթացներին:
-Ինչպիսի՞ն կլինի 2014-ը ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ` հաշվի առնելով, որ հունվարին նախատեսվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների, հետագայում նաեւ` երկրների նախագահների հանդիպումները:
-Տարեվերջին կայացած Ալիև-Սարգսյան հանդիպումը որոշակի հույսեր արթնացրեց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի աշխուժացման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման առումով: Սակայն շատ բան կախված կլինի նրանից, թե Ադրբեջանն, արդյոք, կցանկանա՞ փոխել իր որդեգրած ապակառուցողական դիրքորոշումը: Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններն այդ ուղղությամբ այնքան էլ ոգեշնչող չեն և վկայում են, որ այդ երկրի իշխանությունները դեռևս պատրաստ չեն հրաժարվել իրենց պատրանքներից և սթափ գնահատելով իրավիճակը` դրական ներդրում ունենալ բանակցային գործընթացում:
-Բազմիցս խոսվել է, որ ԼՂՀ-ն պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանին: Այդ հարցը համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ բազմիցս բարձրացրել է նաեւ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Ինչպիսի՞ն է համանախագահների դիրքորոշումն այս հարցի վերաբերյալ, եւ արդյո՞ք դրական տեղաշարժեր նկատվում են:
-Առաջին հերթին ուզում եմ նշել, որ խոսելով առանց պաշտոնական Ստեփանակերտի ուղղակի մասնակցության բանակցային գործընթացի թերարժեքության մասին, մենք ելնում ենք հակամարտության կարգավորման շահերից: Համոզված եմ, որ բոլորը, ովքեր տեղյակ են խնդրի էությանը և ընթացող գործընթացներին, հասկանում են այն պարզ ճշմարտությունը, որ կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի հնարավոր է հասնել միայն հաշվի առնելով առկա իրողությունները և բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի՝ նրա բոլոր փուլերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անմիջական և ուղղակի մասնակցությամբ վերականգման պայմանով։ Այսօր միակ խնդիրը Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականություն է, որ միտված է խոչընդոտելու լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների վերականգնմանը:
-Արցախի միջազգային ճանաչումն ի՞նչ փուլում է: Պետությունն ի՞նչ քայլեր է կատարում այդ ուղղությամբ եւ որքանո՞վ է հարցն արդիական այսօր:
-Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը մեր քաղաքական օրակարգի հիմնական նպատակներից մեկնէ: Այն կազմում է նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից նախանշված արտաքին քաղաքական ուղեգծի անբաժան մասը և այդ ուղղությամբ մեր կողմից հետևողական աշխատանք է տարվում: Պետք է նշեմ, որ այդ տեսակետից, հատկապես վերջին շրջանում, առկա են որոշակի դրական միտումներ, որոնք արտահայտվում են թե տարբեր աշխարհամասերում օրենսդիր մարմինների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սատարող բանաձևերի և հայտարարությունների ընդունումով, և թե համայնքների մակարդակով գործնական կապերի հաստատման, ինչպես նաև բարեկամական շրջանակների և խմբերի  ձևավորման ճանապարհով: Համոզված եմ, որ այդ գործընթացն այս տարի ևս կունենա իր տրամաբանական շարունակությունը և նոր թափ կստանա: Այսօր Արցախը աշխարհին ապացուցել է, որ կայացած պետություն է և ի վիճակի է վարել պատասխանատու ու ակտիվ արտաքին քաղաքականություն։ Այն ճանապարհը, որով Արցախն այսօր ընթանում է, ընկալվում ու համարժեք գնահատականի է արժանանում նաև արտաքին աշխարհում:
-Ղարաբաղն առայժմ չճանաչված հանրապետություն է, սակայն ունի ներկայացուցչություններ մի շարք երկրներում: Այդ երկրների հետ ընթացակարգն ինչպիսի՞ն է:
-Մենք ունենք դիվանագիտական ներկայացուցչություններ Հայաստանում, և մի շարք այլ՝ այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներում: Հաշվի առնելով ԼՂՀ կարգավիճակը, որպես չճանաչված պետություն, առայժմ մեր ներկայացուցչությունները զրկված են որպես լիարժեք դիվանագիտական առաքելություն գործելու պայմաններից, սակայն իրենց հնարավորությունների սահմաններում իրականացնում են հետևողական աշխատանք, որն ուղղված է ոչ միայն տվյալ երկրում Արցախի շահերի ներկայացմանն ու հետապնդմանը և Արցախի մասին ճշմարիտ տեղեկատվության տարածմանը, այլև մեր երկրի տնտեսության մեջ որոշակի ներդրումների ապահովմանը:
-ԼՂՀ-ն համագործակցում է նաեւ այլ չճանաչված հանրապետությունների հետ: Հատկապես ո՞ր հարցերի շուրջ կարելի է համագործակցությունն առավել արդյունավետ բնութագրել:
-Մենք պահպանում ենք գործնական հարաբերություններ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Մերձդնեստրի հետ: Պարբերաբար տեղի են ունենում փոխադարձ այցելություններ և տարբեր մակարդակի հանդիպումներ: Մասնավորապես, վերջին նման շփումն անցած տարի էր՝ Աբխազիայի ԱԳՆ 20-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումների ժամանակ: Մենք կարևորում ենք այդ կապերը ոչ միայն այն առումով, որ դա մեզ հնարավորություն է տալիս տեղեկանալու այդ հանրապետություններում տեղի ունեցող գործընթացների մասին, այլ նաև որոշակի մտքեր փոխանակելու հնարավոր համագործակցության եղանակների և ձևերի շուրջ:
-Շատերն են քննադատում Մադրիդյան սկզբունքները` հայտարարելով, որ փաստաթղթում կան կետեր, որոնք որեւէ կերպ չեն արտահայտում Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի շահերը: Դուք համամի՞տ եք այդ ձեւակերպմանն ու կոնկրետ ո՞ր կետերը կառանձնացնեք:
-Խոսելով Մադրիդյան սկզբունքների մասին` անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ ցանկացած սկզբունքների մշակումը բանակցությունների արդյունք է: Ինչպես ես արդեն նշեցի, առանց բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերում արցախյան կողմի լիիրավ մասնակցության դժվար կլինի ակնկալել կենսունակ որոշումներ:
վ վերջին հարցը. ինչպե՞ս եք տեսնում խնդրի հանգուցալուծումը: Մեր շահերից ելնելով, ըստ Ձեզ, ո՞րն է վերջին «կարմիր թելը»:
-Հակամարտության վերջնական կարգավորման համար անհրաժեշտ է բոլոր ջանքերը կենտրոնացնել ԽՍՀՄ փլուզման և հակառակորդի կողմից Արցախին պարտադրված պատերազմի արդյունքում ձեւավորված երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար համապատասխան մեխանիզմների ու պայմանների մշակման վրա: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ Արցախի ազատությունը և անվտանգությունը բարձրագույն արժեքներ են մեր ժողովրդի համար և սակարկության ենթակա չեն:

YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS: After the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Vienna in November 2013, a new stage for the Nagorno Karabakh conflict regulation was announced. The sides expressed readiness to make the meetings more often and continue the talks. The meeting of the foreign ministers of the two countries in Paris is considered to be held in January. Before that meeting the Foreign Minister of the Nagorno Karabakh Republic Karen Mirzoyan gave an exclusive interview to Armenpress, in which he presented the official position of Artsakh on the issue.
- Mr. Mirzoyan, in the end of 2013 the OSCE Minsk Group Co-Chairs paid another visit to the region and met with the President Bako Sahakyan and You in Stepanakert. Could You please tell in details what was the talk about and what are the expectations from the Co-chairs’ activity?
- We have already provided enough information about the meeting of the OSCE Minsk Group Co-chairs with President Sahakyan during their last regional visit. As always different issues related to the Azerbaijan-Karabakh conflict regulation and other regional processes were on the agenda. We drew their attention to the expressions of Azerbaijan’s aggressive and destructive policy and the necessity to exclude them, as well as stated that the full-pledged participation of the official Stepanakert in all the stages of the negotiations process should be restored.
- In what stage are the negotiations regarding the Karabakh conflict regulation at present and do they satisfy Karabakh and the NKR people?
- Certainly, the situation that we have now in the negotiations process cannot satisfy the Nagorno Karabakh Republic and its people. Artsakh is interested in the regulation of the conflict and the establishment of long-term peace and stability in the region, which, in its turn, will enable expanding and giving a new impetus to the ongoing state-building processes in our country.
- What expectations do You have from 2014 in the conflict regulation process, taking into account the January meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia, as well as the meeting of the Presidents of the two countries in the future?
- The Sargsyan-Aliyev meeting, held in the end of 2013, emerged some hopes in sense of the activation of the Azerbaijani-Karabakh conflict regulation process and the establishment of peace and stability in the region. Though much depends on the fact if Azerbaijan wants to change its destructive policy or not. Unfortunately, the last statements of the Azerbaijani president are not inspiring and prove that the authorities of that country are not ready to give up their illusions and have positive contribution to the negotiations process by assessing the situation realistically.
- In what stage is the international recognition of Artsakh? What steps does the state make and how urgent the issue is at present?
- The international recognition of the Nagorno Karabakh Republic is one of the key priorities of our political agenda. It is the integral part of the foreign political course of President Bako Sahakyan, and we implement consistent work in that direction. Its noteworthy that especially in the last period there are positive trends expressed by the legislative bodies of different countries on the adoption of resolutions and statements supporting the Karabakh people's right to self-determination. I am certain that this process will have its logical continuation and will gain new impetus this year as well. Today Artsakh proved to the world that it is an established state and can lead a responsible and active foreign policy. The way, Artsakh moves today, is accepted and adequately appreciated in the outside world.
- The Nagorno Karabakh Republic cooperates with other unrecognized republics. What cooperation can be considered the most productive?
- We are in business relations with Abkhazia, South Ossetia and Transnistria. Regularly we pay bilateral visits and hold different level meetings. In particular, the last such contact was held last year, during the festive ceremony devoted to the 20th anniversary of the Ministry of Foreign Affairs of Abkhazia. We consider these ties to be quite important not only for that they enable us to get more information about the processes that take place in these republics, but also for the fact that they give us the opportunity to exchange some ideas on the ways and forms of possible cooperation.
- Many people criticize the Madrid principles, stating that the document includes points, which do not reflect the interests of Armenia and Karabakh. Do You agree with that and which points would You outline?
- Speaking about the Madrid principles, it is necessary to take into account that any development of principles is the result of negotiations. As I have already mentioned, without the full-pledged participation of the Artsakh side in all the stages of the negotiations, it will be difficult to expect any viable decisions.
- And the last question. How do You envisage the issue’s settlement?
- For the final resolution of the conflict, it is necessary to concentrate all the efforts on the development of the corresponding mechanisms and conditions for the peaceful existence of the two independent states – the Nagorno Karabakh Republic and Azerbaijan – formed in the result of the collapse of the USSR and the war imposed on Artsakh by the rival. We have always stated that the independence and security of Artsakh are the highest values for our people and are not subject to bargaining. (THE FULL VERSION OF THE INTERVIEW IS AVAILABLE IN ARMENIAN)