Հեյդար Ալիևի արձանի ապամոնտաժման պատճառով Ադրբեջանը սառեցրել է Մեքսիկայում ներդրումային ծրագրերի քննարկումը
Հեյդար Ալիևի արձանի ապամոնտաժման պատճառով Ադրբեջանը սառեցրել է
Մեքսիկայում ներդրումային ծրագրերի քննարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հանգուցյալ նախագահ Հեյդար Ալիևի արձանը Մեխիկոյի կենտրոնական այգիներից մեկից ապամոնտաժելու պատճառով պաշտոնական Բաքուն դադարեցրել է Մեքսիկայում շուրջ 3.8 միլիարդ դոլարի ներդրումային ծրագրերի քննարկումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Associated Press-ը: Այս տեղեկությունը հաստատել է Մեքսիկայում Ադրբեջանի դեսպանությունը: Դեսպան Իլգար Մուխտարովը հայտնել է, որ տարբեր բնագավառներում ներդրումային ծրագրերը սառեցված են Ալիև ավագի արձանի ապամոնտաժման պատճառով: Associated Press-ի հաղորդմամբ` նեդրումային որոշ ծրագրեր նախատեսվել էին իրականացնել էներգետիկ ոլորտում:
Մեխիկոյի կենտրոնական այգիներից մեկում Հեյդար Ալիևի արձանը տեղադրվել է 2012 թվականի օգոտոսին: Ադրբեջանը Մեխիկոյում երկու զբոսայգիների վերակառուցման վրա 5 հազար դոլար էր ծախսել, որից հետո ստացել էր արձանի տեղադրման թույլտվություն: Արձանի տեղադրվելուց հետո տեղի բնակչությունը բողոքի մի քանի ակցիա է անցկացրել և պահանջել հանել ազգային հերոսների արձանների կողքին տեղադրված` հազարավոր կիլոմետրերի հեռավորության վրա գտնվող բռնապետական երկրի բռնապետ նախագահի արձանը: Արդյունքում ստեղծված հատուկ հանձնաժողովը Մեխիկոյի իշխանություններին խորհուրդ է տվել ապամոնտաժել Հեյդար Ալիևի արձանը` նշելով, որ իշխանությունները սխալ են գործել` ընդունելով փողը և թույլ տալով արտասահմանյան երկրին արձան տեղադրել մայրաքաղաքի հանրային վայրում: Թեև Մեքսիկայում Ադրբեջանի դեսպան Իլգար Մուխտարովը հայտարարել էր, թե խնդիրը կարգավորելու համար կդիմեն միջազգային կազմակերպություններին, սակայն Մեխիկոյի օրենսդրական մարմինը հատուկ որոշմամբ պարտադրել էր քաղաքի կառավարությանը ապամոնտաժել այդ արձանը: Հունվարին Ալիևի արձանն ապամոնտաժվել և ուղարկվել էր պահեստ:

YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The government of Azerbaijan has suspended consideration of about $3.8 billion in potential investment projects in Mexico because Mexico City authorities responded to public pressure and removed a statue of the late leader of the former Soviet republic, Haydar Aliyev. “Armenpress” reports about this citing the Associated Press.
Azerbaijan’s embassy confirmed Thursday that Ambassador Ilgar Mukhtarov has said investment projects in various fields are frozen because of the statue’s removal. The plans apparently included some potential projects in Mexico’s energy sector.
In January the mayor of Mexico City Miguel Angel Macera said that Aliyev’s controversial statue would be moved from a park on the city’s main avenue after Mexico’s Federal Administrative Court dismissed a complaint filed by Azerbaijan’s Embassy to prevent city authorities to dismantle and remove the statue
The statue was erected in the summer of 2012, after the Azeri government invested a reported $10 million in renovation and the beautification of the park and the statue. The giant statue had raised concerns with citizens and protests from activists who decried the city’s decision to house a statue of a known dictator along such figures as Abraham Lincoln and Mahatma Gandhi.
In late November of 2012, a three-person panel appointed to investigate the erection of the statue in the city’s Reforma Boulevard recommended that the statue be removed, prompting Mukhtarov to threaten retaliation against the Mexican government, including the closure of Baku’s representation in Mexico.
At the time, Muktarov also said Azerbaijan would cancel $4 billion in investment projects for Mexico, saying if the then Mexico City Mayor Marcelo Ebrard “decides to remove the monument, we will cancel the projects, close the embassy, it would hurt the relationship between the two countries, and it would not be good for his image to be the person who prevented a $4-billion investment.”