Հայ գործարարներն Իրաքում հաջողություններ են գրանցում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրաքում բացվել են հայ գարծարարների առաջին ընկերությունները։ Երկու երկրների միջև նոր ձևավորվող առևտրատնտեսական հարաբերությունների շրջանակում սա մեծ ձեռքբերում է։ Այս մասին հայ-իրաքյան ֆորումի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Հարությունյանը։ Նա նկատեց, որ մեկ տարում հայ գործարարների այցերը Իրաք առաջին պտուղներն են տալիս։ «Հայ բիզնեսմենները բավական ճկուն են գործում, և արդեն կարող ենք արձանագրել նրանց առաջին հաջողությունները։ Շատերն արդեն գտել են ուղիներ Իրաքում իրենց բիզնեսն ընդլայնելու։ Որպես օրինակ կարող եմ նշել հայ գործարարի ստեղծած մսի գործարանը, որ սերտիֆիկատ է ստացել Իրաքում։ Մեկ այլ գործարար Բաղդադում սոցիալական բնակարանաշինություն է իրականացնում։ Կարծում են` այս համաժողովի ժամանակ ևս գործարար կապեր կհաստատվեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հարությունյանը։
Փոխնախարարը նշեց, որ անցյալ տարվա նկատմամբ առևտրաշրջանառության մեջ դրական տեղաշարժեր կան։ «Այս տարվա սեպտեմբերին ապրանքաշրջանառության ծավալը գերազանցել է 50 մլն դոլարը։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Իրաքում տարեկան առևտրաշրջանառությունը հասնում է 34 մլրդ դոլարի, ապա 50 միլիոնը կաթիլ է ծովում։ Սակայն այն հանգամանքը, որ հայ-իրաքյան հարաբերությունները նոր են սկսել ձևավորվել, ապա կարող ենք նշել, որ ապագան խոստումնալից է։ Հայաստանի կառավարությունը որդեգրել է արտահանմանն ուղղված արդյունաբերության ռազմավարություն և նշել այն ոլորտները, որ առաջնահերթ են արտահանման առումով։ Այսօր այդ ապրանքները ներկայացված են իրաքցի գործարարների դատին»,- ասաց Հարությունյանը։
Հայ-իրաքյան ցուցահանդեսին և ֆորումին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել շուրջ 120 գործարար և պաշտոնյա։ «Երևան էքսպո» կենտրոնում բացված ցուցահանդեսին նրանք ծանոթացել են հայկական արտահանվող ապրանքներին, իսկ համաժողովի ժամանակ հայ գործարարների հետ քննարկել համագործակցության հարցեր։ 2011թ.-ից հետո հայ-իրաքյան հարաբերությունները սկսել են ինտենսիվորեն զարգանալ։ Ձևավորվել է միջկառավարական հանձնաժողով, որի առաջին նիստը կայացել է 2012 թվականին Բաղդադում։

Armenian businessmen succeed in Iraq
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS: Armenian businessmen opened the first companies in Iraq. It is a great achievement in the framework of the development of the Armenian-Iraqi commercial and economic relations. At the joint Armenian-Iraqi forum the Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Tigran Harutyunyan stated about it. “The Armenian businessmen act quite flexibly and now we can already register their first successes. Many have found ways in Iraq to expand their businesses. I think this forum as well will help to establish new business contacts”, - said the Deputy Minister.
Armenpress reports that Tigran Harutyunyan noted that in comparison with the previous year there has been a quite positive progress in the trade turnover.
Earlier Armenpress reported that for the development of the Armenian-Iraqi commercial and economic relations it is important to form a transport communication between the two countries and implement the Yerevan-Baghdad direct flights. At the joint Armenian-Iraqi forum the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Armen Gevorgyan stated that the commercial and economic relations between Armenia and Iraq during the recent years have been impressive.“We greatly value the development of the commercial and economic relations with Iraq and the creation of favorable business conditions for the nations of the two countries”, - said Armen Gevorgyan.
The Iraqi Co-Chair of the Armenian-Iraqi Intergovernmental Commission, the Deputy Prime Minister of the Republic of Iraq Rowsch Nuri Shaways also highlighted the implementation of the Yerevan-Baghdad direct flights. “The economic relations between our countries register quite a rapid growth and it is time to think about the direct transport communication”, - said Rowsch Nuri Shaways.
Since 2011 the Armenian-Iraqi relations have begun intensively developing. An intergovernmental commission was established, the first session of which was held in 2012 in Baghdad.