Հայ և թուրք երիտասարդները երկու երկրների համագործակցության ուղիներ են որոնում
ՔԻՇՆԵՎ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկարայի Hacettepe պետական համալսանի շրջանավարտ, մասնագիտությամբ ֆիզիկոս-ինժեներ Ուտկու Օզթուրքը համոզված է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի երիտասարդների կողմից համատեղ ծրագրերի իրականացումը կնպաստի երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանը: Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևի մերձակայքում տեղակայված Քոսթեստի տուրիստական ավանում մեկնարկած Move it միջազգային երիտասարդական մշակութային դասընթացների ծրագրի շրջանակում, «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, 25-ամյա թուրք երիտասարդը կարծիք հայտնեց, որ համագործակցություն ապահովող ծրագրերի նախաձեռնումն անհրաժեշտություն է:
«Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև այդքան էլ լավ հարաբերություններ չեն ձևավորվել: Մենք կարող ենք նախաձեռնել ինչ-որ նոր գաղափար` փառատոններ կամ այլ ծրագրեր, երիտասարդների համագործակցությունն ապահովելու համար»,- պարզաբանեց Ուտկուն:  Նրա գնահատմամբ` չնայած երկու երկրների միջև եղած պատմական խնդիրներին, դրանք առաջին հերթին քաղաքական գործիչների խնդիրներն են:
«Այդ խնդիրները հայ և թուրք հանրության օրակարգը չպետք է դառնան,  քանի որ մենք ապրում ենք կողք-կողքի դարերով, և կարծում եմ, որ համատեղ ինչ-որ բան նախաձեռնելը հնարավոր է. պետք է պարզապես հասկանալ` ինչպես աշխատել, մշակել և իրականացնել ինչ-որ բան` միասին և համատեղ ջանքերով»,- ասաց երիտասարդը: Նրա համոզմամբ` առավել ավագ սերնդի ներկայացուցիչներն ունեն միայն  մեկ` ցանկացած համագործակցության մերժման մոտեցում, բայց երիտասարդներն ավագ սերնդի նման չեն մտածում:
«Մենք տարբեր ենք, քանի որ մեր օրերում այլ են հաղորդակցական միջոցները, ամեն ինչ և, հատկապես, տեղեկատվությունը առավել հասանելի է: Երիտասարդությունը ամեն ինչ փոխելու հնարավորություն ունի»,- վստահեցրեց ինժեներ-ֆիզիկոսը` հավելելով, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները առաջին հերթին ակադեմական հարթակում և դիվանագետների շրջանակում քննարկելի խնդիր է, և ոչ մի դեպքում չպետք է դառնա խոչընդոտ երիտասարդների շփումների համար:
«Որոշ քաղաքական գործիչներ հաճախ ոչինիչ չգիտեն պատմության մասին և ինչ-որ դիրքրոշումներ են հայտնում: Մինչդեռ, ինչ-որ տեսակետ հայտնելու համար համապատասխան կրթություն է անհրաժեշտ»,- ավելացրեց Ուտկուն` չմերժելով նաև այն տեսակետը, որ Թուրքիայում կան որոշ արմատական խմբեր, որոնք հակահայկական քարոզչություն են իրականացնում, սակայն քաղաքակիրթ հասարակության մեծ մասը հարաբերությունների դրական միտում է կանխատեսում:
Ստամբուլաբնակ Սամիմե Դուրմուզը 28 տարեկան է, Ստամբուլի առաջատար բուժհաստատություններից մեկում աշխատում է որպես անեսթեզիոլոգի օգնական: Նրա մտերիմ ընկերն ազգությամբ հայ է: «Մենք պետք է փորձենք ճանաչել միմյանց, ես ունեմ հայ հարևան Ստամբուլում` Մասիսը: Մենք պատմական հարցեր սովորաբար չենք շոշափում, շատ լավ հարաբերություններ ունենք, լուսանկարիչների ասոցիացիայի անդամ ենք, հաճախ միասին մեկնում ենք քաղաքից դուրս` ֆոտոպատմություններ ստեղծելու համար»,- պատմում է Սամիմեն: Նրա խոսքով` հայ ընկերների հետ շփման ժամանակ մեծ խոչընդոտներ չի նկատել, սակայն խոստավանում է, որ որոշ թուրք ընկերներ Մասիսին նախքան ճանաչելը որոշակի նախապաշարումներ ունեին, բայց նրան ճանաչելուց հետո հասկանում են, որ նման անվստահության մոտեցումն ավելորդ է:
Ճարտարագետ Գյորքեմ Մուջամը նույնպես Ստամբուլից է: «Հայ ժողովուրդը, որքանով գիտեմ, շատ նման է թուրք ժողովրդին: Ես չեմ կարծում, որ, ընդհանուր առմամբ, հայ և թուրք ժողովուրդների մեջ խնդիր կա, և եթե այդ խնդիրը կա, ապա այն ենթակա է քննարկման միայն քաղաքական դաշտում»,- ասաց Գյորքեմը, ով կարծում է, որ յուրաքանչյուր ժողովուրդ, իհարկե, ամբողջությամբ չի կարող մոռանալ իր պատմությունը, բայց, առաջին հերթին, ժամանակակից հասարակության խնդիրն է հետազոտել և հասկանալ կատարվածի պատճառը: «Յուրաքանչյուր բնորոշում չի կարող ընդհանրական լինել բոլորի համար, և բոլոր ժողովուրդներն աշխարհում պետք է հնարավորինս խաղաղ ապրեն միմյանց հետ»,- ավելացրեց նա:
Քննարկման ընթացքում երիտասարդները հաստատեցին այն հանգամանքը, որ պետք  է փորձել կոտրել սառույցը և դադարել մտածել, որ մենք կողք-կողքի ապրող թշնամիներ ենք: Որպես համագործակցության դրական օրինակ երիտասարդները մատնանշեցին նաև Մոլդովայում սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 6-ն անցկացվող Move it ծրագիրը, որում Հայաստանը ներկայացնում է Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը (FYCA):
Դասընթացների շրջանակում անցկացվում են հետաքրքիր ձևաչափով ժամանցային և ինտելեկտուալ խաղեր, բեմադրություններ, ազգային մշակույթը ներկայացնող միջոցառումներ, քննարկումներ: Մասնակցում են Մոլդովայի, Հայաստանի, Ուկրաինայի, Լատվիայի, Հունաստանի, Թուրքիայի, Իսպանիայի, Ռումինիայի ներկայացուցիչերը:

Armenian and Turkish youth search for cooperation ways
CHIȘINĂU, OCTOBER 5, ARMENPRESS: The graduate of the Hacettepe State University of Ankara Utku Ozturk is certain that the implementation of the joint programs by the young people of Armenia and Turkey will contribute to the development of the cooperation between the two countries in different fields. In the framework of the International Training course “Move it!” the Armenpress correspondent was reported by the 25-year-old young man that the initialization of the programs promoting the cooperation is a necessity.
“It is not a secret that the relations between Armenia and Turkey are not so good. We could initiate some new idea – festivals or other programs – to provide for the cooperation between the young people”, - clarified Utku Ozturk. According to him, notwithstanding the historical problems between the two countries, they concern the political figures in the first place.
The trainings are attended by the representatives of Moldova, Armenia, Spain, Ukraine, Latvia, Greece, Turkey and Romania.
International Training course “Move it!” will be held in Costeşti, the Republic of Moldova and aims at developing competencies of youth leaders and youth workers for inclusion of young people with fewer opportunities into the youth projects within the EU “Youth in Action” program, promoting tolerance towards cultural diversity as common value on the local, national and international levels and prevention of exclusion. Armenia is also represented in the event.
International Training course “Move it!”  focuses on fostering European awareness on benefits of intercultural relations and social inclusion; it highlights the importance of active participation of youth, regardless of person’s social background and financial situation. The project is funded by the Executive Agency for Education Audiovisual and Culture. Young participants from the EU and EECA region are deliberately chosen to come from countries with multicultural communities: Armenia, Azerbaijan, Moldova, Ukraine, Greece, Spain, Turkey, Latvia, the Czech Republic, Sweden and Romania.
The project defines the following objectives: to develop experience and understanding of dance and music experiential learning as a way for working with young people with less opportunities, develop deeper understanding about the principles of non-formal and intercultural learning, and of ways to use them in youth work, discover reasons and consequences of exclusion, and to develop ways for inclusion through non-formal, intercultural and outdoor experiential learning, exchange experience of youth work with people with fewer opportunities in different countries, provide information about the YiA and its opportunities for youth active participation, raise awareness on cultural diversity in Europe by active interaction with traditional dance/music. (THE FULL ARTICLE IS AVAILABLE IN ARMENIAN)