Հրանտն իր կյանքով և մահով կոտրեց Թուրքիայում առկա ստի շղթաները. Հասան Ջեմալ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կան մարդիկ, ում կյանքը և մահը միայն իրենց չի պատկանում, այլ հետաքրքրում է նաև այն հասարակությանը, որին իրենք պատկանում են: Հենց այսպիսին էր նաև Հրանտ Դինքի կյանքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, այս մասին իր հոդվածում գրել է Հայոց ցեղապսանությունը ծրագրած Ջեմալ փաշայի թոռը` հայտնի թուրք լրագրող և հրապարակախոս Հասան Ջեմալը:
«Մեր սիրելի Հրանտն այնպես ապրեց և մահացավ, որ ճանապարհ բացեց Թուրքիայում նոր հարցեր տալու և նոր պատասխաններ փնտրելու համար: Նա այնպես ապրեց և մահացավ, որ մարդիկ սկսեցին «մանրադիտակի տակ առնել» այս հողերի երեկն ու այսօրը: Մեր սիրելի Հրանտն այնպես ապրեց, որ ցանկացած մարդ, ով ուներ միտք և խիղճ, սկսեց գլուխ կոտրել այս հողերում ժողովրդավարության, օրենքի, ազատության, մարդու իրավունքների և ազատությունների ճանապարհի արգելքները վերացնելու համար... Ես էլ սիրելի Հրանտի շնորհիվ ավելի ազատ դարձա: Գուցե հենց նրա շնորհիվ կոտրվեցին ստի վրա հիմնված այն շղթաները, որոնց վրա տարիներ շարունակ ապրել էի»,- իր հոդվածում նշել է Հասան Ջեմալը: Նրա խոսքով` Դինքի սպանության բացահայտումը Թուրքիայի առաջ ծառացած` ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, ազատության, իրավունքի գերակայության քննություն է: Առանց այդ քննությունները հանձնելու, ըստ Ջեմալի, Թուրքիան չի կարող արժանի երկիր կոչվել այդ արժեքները կրելու համար:
Հասան Ջեմալը, լինելով հայերի դեմ իրականացրած ոճրի կազմակերպիչներից մեկի թոռը, բազմիցս հայտարարել է, որ ճանաչում է 1915 թվականի դեպքերը որպես ցեղասպանություն: 2008 թվականին նա այցելել է Ծիծեռնակաբերդ և ծաղիկներ դրել Եղեռնի զոհերի հուշարձանին:

Hrant Dink broke the chains of lie in Turkey with his life and death: Hassan Jemal
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS: There are people whose life and death do not belong only to them but interest the society to which they belong. Hrant Dink’s life was just like that. “Armenpress” reports making a reference on “Agos” that about this writes famous Turkish journalist and publicists Hassan Jemal, grandson of Jemal Pasah, one of the organizers of Armenian genocide.
“Our beloved Hrant livedand died so that opened way giving new questions in Turkey and looking for new answers. He lived and died so that people to study the past of this lands. Hrant lived so that each person who had idea and breast began struggling for democracy, law, freedom, Human Rights and liberties. Due to Hrant I became free. Maybe due to him were broken the chains based on lie on which I lived for many years,” wrote Hassan Jemal in his article. In his words disclosure of murder of Dink is the examination for Turkey in part of democracy and Human Rights. According to Jemal without passing that examine Turkey can be considered worthy country for those values.
Hassan Jemal being the grandson of one of organizers of Armenian genocide has announced for many times that recognizes Armenian genocide and visited Tsitsernakaberd in 2008.