Երիտասարդական նվագախումբը «Վերածնունդ» փառատոնի շրջանակում համերգ կտա Երեւանում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ապրիլի 15-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ելույթ կունենա երաժիշտ-կատարողների «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնի շրջանակում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, որպես մենակատար համերգի ընթացքում հանդես կգա կլարնետահար Իգոր Ֆյոդորովը Ռուսաստանից:
Երաժիշտ-կատարողների «Վերածնունդ» միջազգային 5-րդ մրցույթ-փառատոնը մեկնարկել է ապրիլի 10-ին Գյումրիում։ Այն կազմակերպել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղը, Մարդկային ռեսուրսների զարգացման «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամը։ Մրցույթ-փառատոնի նպատակը դասական արվեստի հանրահռչակումն է, տարբեր ազգերի երաժիշտ-կատարողների համար շփման հարթակի ձևավորումը եւ փորձի փոխանակման հնարավորությունը: Փառատոնի շրջանակում Երեւանում նախատեսված է դասական 5 համերգ:

Youth Orchestra of Armenia will give a concert in Yerevan
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS: The State Youth Orchestra of Armenia on April 15 will give a concert at the Komitas Chamber Music Hall in Yerevan in the framework of the Renaissance International Contest Festival. As Armenpress was reported by the PR Department of the State Youth Orchestra of Armenia, the soloist of the concert would be the clarinetist Igor Fedorov from the Russian Federation.
The 5th Renaissance International Contest Festival held for music performers was launched on April 10 in Gyumri. It was organized by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia, the Gyumri branch of the Yerevan Komitas State Conservatory and Pyunik Human Recourse Development Panarmenian Foundation.
The Contest Festival aims at raising awareness of the society about the classical art, forming a contact platform for the music performers of different nations and exchanging of experience. In the framework of the Festival five classical concerts are intended to be held in Yerevan.