Կատալոնիան հռչակեց իր ինքնիշխանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Կատալոնիայի մարզի խորհրդարանը հավանություն Է տվել տարածքի ինքնիշխանության խորհրդանշական հռչակագրին՝ այդպիսով ճանապարհ բացելով Իսպանիայից անկախանալու հարցի շուրջ հանրաքվեի անցկացման համար, հաղորդում Է «Արմենպրես»-՝ը հղում անելով The Guardian-ին:
Հռչակագրի օգտին քվեարկել Է 85 պատգամավոր, դեմ՝ 41-ը, երկու խորհրդարանական ձեռնպահ Է մնացել:
Անկախությունը պաշտպանել են տարածաշրջանում կառավարող «Կոնվերգենցիա եւ Միություն» դաշինքը, ինչպես նաեւ Հանրապետական ձախ կուսակցությունը: Դեմ են արտահայտվել կատալոնացի սոցիալիստները եւ ամբողջ Իսպանիայում իշխող Ժողովրդական կուսակցությունը:
Հռչակագիրն ինքնին խորհրդանշական Է, սակայն, ինչպես սպասվում Է, այն կհանգեցնի Բարսելոնի եւ Մադրիդի կենտրոնական կառավարության միջեւ դիմակայության սրման: Վերջինը խոստացել Է արգելափակել անկախության վերաբերյալ Կատալոնիայի բոլոր նախաձեռնությունները:
Հասարակական կարծիքի հարցումները ցույց են տալիս, որ անկախության կողմնակից եւ հակառակորդ կատալոնացիների ձայները գրեթե հավասար են: Միեւնույն ժամանակ, եթե ինքնիշխանությունը հանգեցնի Եվրամիությունից դուրս գալուն, մարզի բնակիչները մտադիր չեն այն պաշտպանել:
Կատալոնիայում անջատողական տրամադրություններ եղել են դարեր շարունակ: Վերջին տարիներին Բարսելոնն ավելի ակտիվորեն Է հայտարարում Իսպանիայից անջատվելու հնարավորության մասին, ինչը կապված Է ֆինանսական ճգնաժամի հետ: Կատալոնիան երկրի առավել զարգացած մարզերից մեկն Է, որն արտադրում Է Իսպանիայի ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը: Մինչդեռ, ինչպես եւ երկրի մյուս տարածքները, այն երկրի պարտքերի հետ կապված լուրջ դժվարություններ ունի:

Каталония объявила о своем суверенитете
Парламент испанской провинции Каталония одобрил символическую декларацию суверенитета территории, таким образом открыв путь для проведения референдума по вопросу независимости от Испании. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на The Guardian.
В поддержку декларации проголосовало 85 человек, против – 41. Два депутата воздержались.
Независимость поддержали правящий в регионе блок «Конвергенция и Союзե, а также Республиканская Левая партия. Против выступили каталонские социалисты и правящая во всей Испании Народная партия.
Декларация сама по себе является символической, однако, как ожидается, она приведет к обострению противостояния между Барселоной и центральным правительством в Мадриде. Последнее обещало заблокировать все инициативы Каталонии в отношении независимости.
Опросы общественного мнения показывают, что в вопросе провозглашения независимости голоса каталонцев разделяются почти ровно пополам. В то же время, если суверенитет будет означать выход из ЕС, жители провинции не намерены его поддерживать.
Сепаратистские настроения в Каталонии существуют на протяжении нескольких веков. В последние годы Барселона более активно заявляет о возможности отделиться от Испании из-за финансового кризиса. Каталония является одной из наиболее высокоразвитых провинций страны, генерируя 20 процентов ВВП Испании. В то же время она, как и другие территории страны, испытывает серьезные затруднения с долгами.