Հայկական դրամը պաշտպանվածության մակարդակով չի զիջում եվրոյին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցանկացած պետության անվտանգության կարևորագույն բաղկացուցիչներից է կեղծումներից հուսալի պաշտպանված արժույթի առկայությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, հայկական դրամն ու եվրոն հնարավոր կեղծումների դեմ ունեն գրեթե նույն կարգի պաշտպանվածության մակարդակը:Դրամի համար կիրառվում են առաջատար պաշտպանական հատկանիշներ և դրանք ունեն պաշտպանվածության բարձր մակարդակ։ «Մինչ օրս հայտնաբերված կեղծ դրամներն ունեցել են այնքան ցածր որակ, որ դրանք հեշտությամբ ճանաչվում են անզեն աչքով»,- տեղեկացրին Կենտրոնական բանկից:
ՀՀ գլխավոր դրամատնից հուշեցին անզեն աչքով ազգային արժույթի իսկությունը պարզելու մի քանի հատկանիշներ:
Խոր տպագրություն.
Թղթադրամի դիմերեսի որոշ մասեր տպագրված են բարձրադիր, շոշափելի շերտ ունեցող ներկով, մասնավորապես՝ անվանական արժեքն արտահայտող թվանշանները, բառերն ու դիմանկարը։  Տպագրության ռելիեֆը զգացվում է շոշափելիս։
Թափանցիկ պատկեր.
Թղթադրամը լուսընդդեմ դիտելիս դրա դիմերեսին և դարձերեսին տպագրված մասնիկները մեծ ճշտությամբ լրացնում են մեկը մյուսին և երևում է ամբողջական պատկեր։ Սովորական դիրքում պատկերն անավարտ է։
Թաքնված պատկեր.
Թղթադրամն աչքի բարձրությամբ լուսընդդեմ դիտելիս, դիտման անկյան չնչին փոփոխության դեպքում դիմերեսի վրա տեղակայված զարդանախշի մեջ հայտնվում է անվանական արժեքն արտահայտող թիվը։
Կինեգրամմա.
Ժապավենաձև փայլաթիթեղի երկայնքով պարբերաբար կրկնվելով երևում է դիմանկար ու դրամի խորհրդանշանը: Երևում է նաև մի զարդանախշ ու թղթադրամի անվանական արժեքը, որոնք դիտման անկյան չնչին փոփոխման ընթացքում նույն տեղում փոխարինում են միմյանց։ Այս պատկերների միջև երևում է անվանական արժեքը, որը լույսի անկման անկյան փոփոխության դեպքում մեծանում և փոքրանում է (ZOOM էֆեկտ)։
ՀՀ կենտրոնական բանկից նաև տեղեկացանք, որ յուրաքանչյուր նոր թողարկման ժամանակ հայկական դրամի մոտ փոխվում կամ ավելացվում է որևէ հատկանիշ՝  դրա պաշտպանվածությունն ավելի բարձրացնելու նպատակով։  «2011-2012 թվականներին շրջանառության մեջ են դրվել նորացված 1000, 5 հազար, 10 հազար և 20 հազար դրամ անվանական արժեքներով  թղթադրամներ, որոնք ունեն միատեսակ և հեշտ ճանաչելի պաշտպանական հատկանիշներ ու բարձր պաշտպանվածություն»:

Армянский драм по уровню защищенности не уступает евро
Одна из важнейших составляющих системы безопасности любого государства наличие валюты, защищенной от фальсификаций. Как сообщили Арменпресс в службе по связям с общественностью Центрального банка Армении, армянский драм и евро имеют почти тот же уровень защищенности. Для драма использованы ведущие защитные средства высокого уровня.
«Выявленные до сего дня поддельные драмы были столь низкого качества, чтобы их можно было отличить от подлинных невооруженным глазом», – сообщили в ЦБ.
В Центральном банке страны раскрыли также несколько «секретов», по которым легко можно установить подлинность национальной валюты, в частности:
Глубокая печать
Некоторые фрагменты на аверсе денежной купюры имеют более глубокий слой краски, в частности, цифровые знаки, указывающие номинальную стоимость купюры, слова и изображение. Рельеф печати проверяется на ощупь.
Просвечивающее изображение
При рассмотрении купюры на свет отпечатанные фрагменты на аверсе и реверсе дополняют друг друга и создают единый образ. В обычном состоянии изображение неполное.
Скрытое изображение
Когда купюра рассматривается на свет на уровне глаз, то при малейшем отклонении угла зрения в поле зрения оказывается цифра с номинальной стоимостью купюры.
В ЦБ Армении также сообщили, что при каждом новом выпуске армянского драма меняется или дополняется какой-либо знак, повышающий степень защиты национальной валюты.
В 2011-2012 году в обращение были введены обновленные купюры, номинальной стоимостью в 1000, 5000, 10 000 и 20 000 драмов, которые имеют однотипные и легко узнаваемые защитные средства и высокий уровень защиты.