Աստղագետներն ու հոգեւորականներն աշխարհի վերջի մասին կանխատեսումներն անլուրջ են համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի վերջը վերջին տասներկու տարիների ընթացքում արդեն հինգ անգամ կանխատեսել են, ինչն էլ արդեն վկայում է այդ կանխատեսումների անլրջության մասին: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Բյուրականի աստղադիտարանի առաջատար գիտաշխատող, աստղագետ Արեգ Միքայելյանը, այս հազարամյակի առաջին կանխատեսումը եղավ, երբ պետք է ավարտվեր 20-րդ դարը և երկրորդ հազարամյակը: «1999-ից 2000-ն անցնելու Նոր տարին համարեցին, որ կարող է աշխարհի վերջի հանգեցնել: Սակայն հետո հասկացան, որ հազարամյակն ավարտվում է 2000 թվականն ավարտվելուց հետո և մի կանխատեսում էլ եղավ 2000 թվականից 2001-ին անցման ժամանակ: Կարծեմ 2004-ին պետք է լիներ Վանգայի գուշակությունը, իսկ  2008-ին` Նոստրադամուսի կանխատեսումը: Վերջերս շատ է խոսվում մայաների օրացույցի մասին, որն աշխարհի վերջ է կանխատեսում 2012-ին»,- ասաց Միքայելյանը` շեշտելով, որ ոչ թե մայաների օրացույցն է ավարտվում, այլ հերթական պարբերաշրջանը:
Այնուհանդերձ, աստղագետի խոսքով, տիեզերական աղետների վտանգ կա: Շատ է խոսվում արեգակի ակտիվության մասին, որը Միքայելյանն իրականությանը մի փոքր մոտ է համարում, քանզի արեգակն այս տարվա սկզբից բավականին ակտիվ է եղել: «Բազմաթիվ բռնկումներ, ակտիվ գոյացություններ արեգակի մակերևույթի վրա, որոնք ժամանակ առ ժամանակ հայտնվում են, որոնց հաճախությունը բարձրացել է, որը նորմալ է, որովհետև գոյություն ունի տասմեկամյա պարբերաշրջան, որի ընթացքում նման երևույթներ լինում են: Խոսվում է նաև երկրի բևեռների տեղափոխության մասին, որն աբսուրդ է: Ըստ երկրաբանների եղել է նաև մագնիսական բևեռների փոխանակում, բայց աշխարհագրորեն երկիրը չի շրջել»,- տեղեկացրեց Միքայելյանը: Աստղագետի խոսքով` մարդկանց տարբեր երևութներին, աղետներին ավելի շատ տեղեկացված լինելն ինչ-որ տեղ հանգեցնում է նմանատիպ խուճապների:
Անդրադառնալով Աստվածաշնչյան կանխատեսումներին` Ղևոնդ քահանա Մայիլյանը հայտնեց, որ եկեղեցին հավատում է, որ Քրիստոսը գալու է աշխարհի վախճանին, բայց ոչ ոք չի կարող ասել` երբ: Նրա խոսքով` աշխարհի վերջի մասին սկիզբ առած խոսակցությունները, կանխատեսումներ աբսուրդ են:
Աստղագետ, մաթեմատիկոս Էլյա Հովհաննիսյանի խոսքով` աշխարհի վերջի շուրջ կանխատեսումները «սուտ են և պրովոկացիա», բայց թե ում կողմից՝ չգիտի:
Աշխարհի վերջը կանխատեսել են մ.թ. 33թվականից մինչև 2012 թվականը, սակայն մինչև օրս դեռ ոչ մի կանխատեսում իրականություն չի դարձել: 33, 666, 900, 999, 1000, 1013, 1033, 1492, 1584, 1666, 1844, 1899, 1900, 2000, 2011 թվականներին աշխարհի վերջ են կանխատեսել տարբեր հասարակություններում, ի դեպ, հիմնականում քրիստոնեական` ելնելով տարբեր մարգարեների վկայություններից, տարբեր օրացույցների հաշվարկի տարբեր եղանակներից:
Առավել հայտնի են աշխարհի վերջի 11 թեորիաներ, որոնցից պետք է կործանվեր աշխարհը: Դրանցից առավել տարածված են Երկրի բախումն աստերոիդի հետ, հրաբուխի ժայթքումը, Անտարկտիդայի կամ օվկիանոսի տակ տեկտոնիկ բացվածքը, տեխնոլոգիական աղետները, Նիբիրու մոլորակը, միջուկային զենքի կիրառումը, մահացու վիրուսի տարածումը, արևի ուժեղ բռնկումը, համակարգչային վիրուսը, այլմոլորակայինների ի հայտ գալը:

Прогнозы о конце Света считают несерьезными и астрономы, и духовенство
За последние 12 лет уже пять раз предрекали наступление конца света, что красноречиво свидетельствует о несерьезности подобных прогнозов. Как сказал в беседе с Арменпресс ведущий научный сотрудник Бюраканской обсерватории, астроном Арег Микаелян,  первым прогнозом в этом тысячелетии стало предположение, что конец света наступит, когда завершится 20 век и второе тысячелетие. Считалось, что 1999-2000 Новый год  ознаменуется концом света.
Однако, затем поняли, что тысячелетие заканчивается после окончания 2000 года и появился еще один прогноз: конец света наступит при переходе от 2000 к 2001 году. «Кажется, в 2004 году должно было исполниться предсказание Ванги на эту же тему, а в 2008 – Нострадамуса. В последнее время немало говорится о календаре племени майя, в котором конец света «назначен» на 2012 год», - сказал Микаелян, подчеркнув, что уже подходит к концу не календарь этого племенем, а очередная эра.
Тем не менее, по словам астронома, есть угроза космических катастроф, много говорится об активности Солнца, что он считает близким к истине, поскольку с начала этого года Солнце, действительно было довольно активным.
По мнению Арега Микаеляна, к подобным прогнозам, а в отдельных случаях и к паническим настроениям, приводит именно большая информированность людей  о различных явлениях и бедствиях.
Коснувшись библейских предсказаний, священник Гевонд Маилян сказал, что церковь верит в пришествие Христа к концу света, но никто не в состоянии ответить на вопрос, когда это будет. По его словам, разговоры, слухи, прогнозы о конце света – абсурдны.
Астроном и математик Эля Ованнисян считает прогнозы о конце света «ложью и провокацией» правда, не знает, кто в этом заинтересован.
Конец света предсказывали с 33 года  н.э. до 2012 года, однако, до сих пор ни одно предсказание, как нам известно, так и не сбылось  Конец света в 33, 666, 900, 999, 1000, 1013, 1033, 1492, 1584, 1666, 1844, 1899, 2000, 2001 предрекали разные издания, в основном, христианские, исходя из свидетельств пророков, расчетов по разным календарям.
Наибольшую известность приобрели 11 теорий о конце света. Наиболее распространенными из них являются «сценарии» столкновения Земли с астероидом, извержение вулкана, тектонический разлом под Антарктидой или океаном, техногенные катастрофы, планета Нибиру, применение ядерного оружия, распространение смертельного вируса, сильные  вспышки на Солнце, компьютерный вирус, появление инопланетян….
Предсказания о конце света делались племенем майя, шумерами, Вангой, Нострадамусом, а в 2012 году его предрекали буддизм, ислам, православная церковь.