Հայաստանը հնարավորություն ունի ընդլայնելու ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ծրագրերը
ԳՅՈւՄՐԻ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերային հարաբերությունները քսան տարիների ընթացքում ընդլայնվել եւ խորացել են` բովանդակությամբ եւ գործակցության ձեւաչափերով: Այս մասին նշեց ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Սպառազինությունների վերահսկման  եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում: «Բնականաբար, եթե փոխադարձ շահը չլիներ կողմերի միջեւ, այդ հարաբերությունները նաեւ չէին ընդլայնվի եւ խորը բնույթ չէին ստանա: Մենք, անշուշտ, տարբեր հարթություններում ենք զարգացնում մեր հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ՝ առաջինը քաղաքական երկխոսությունն է, որը իրականացվում է նաեւ ամենաբարձր մակարդակով»,-ընդգծեց Սամվել Մկրտչյանը:
Կողմերը ներկայացնում են անվտանգության խնդիրների շուրջ իրենց մոտեցումները եւ դիրքորոշումները ու փորձում են ընդհանուր լուծումներ գտնել: Դա, դեսպանի գնահատմամբ, մեր երկրին տալիս  է միջազգային մակարդակով ներկայացվածություն, կարեւոր միջազգային գործընթացներին ներգրավվածություն, ինչպես նաեւ նպաստում է երկրի ազգային անվտանգության ապահովմանը: «Իհարկե, մենք ունենք ազգային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից մեր առաջնային հարաբերությունները Ռուսատանի հետ, ՀԱՊԿ-ին մեր անդամակցությունը, սակայն, ներկայումս համաշխարհային մակարդակով միայն այդպիսի դաշինքներով սահմանափակվելը բավարար չէ: Անհրաժեշտ  է հնարավորինս հարաբերությունները զարգացնել նաեւ այն կառույցների հետ, որոնք խոշոր դերակատարում ունեն միջազգային հարաբերություններում եւ զարգացումներում»,-նշեց Սամվել Մկրտչյանը:
Ռազմական ոլորտում Հայաստանի համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ կրկին շահեկան է: Կառույցն աջակցել է մեր երկրին վերափոխելու ռազմական ոլորտը: «Մեր զինվորականները, ծառայելով ՆԱՏՕ-ի գործողությունների շրջանակներում, բնականաբար, ձեռք են բերում փորձառություն եւ ամենակարեւոր խնդիրը՝ մեր ռազմական բարեփոխուների ուղղությամբ ցուցաբերող աջակցությունն է: Մենք ունենք մարտունակ զինված ուժեր, սակայն ցանկացած երկիր ժամանակ առ ժամանակ, կարիք ունի բարեփոխումներ իրականացնելու նաեւ իր պաշտպանության ոլորտում: Միջազգային փորձի ձեռքբերումը եւ այդ փորձի հիման վրա մեր ազգային պաշտպանական համակարգի եւ զինված ուժերի կառուցումը շատ կարեւոր է մեր երկրի հեռանկարի տեսանկյունից»,-ասաց ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավարը:
Սամվել Մկրտչյանն ավելացրեց, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի ընդլայնելու ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ծրագրերը: «Մեր մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի առաքելություններում իրականացվում է մեր գործընկերների հետ  համագործակցությամբ. Աֆղանստանում մեր զինվորները ծառայում են գերմանական  զորախմբի կազմում, Կոսովոյում` ամերիկացիների հետ միասին: Այդ ամենն արվում է մեր հնարավորությունների շրջանակում, եւ գործընկերների կողմից մեզ տրամադրվող աջակցության հիման վրա: Մենք հիմա ստեղծում ենք խաղաղապահ բրիգադ, եւ երբ սահմանված ժամկետներում մենք կհասնենք ստորաբաժանման լիարժեք կազմավորմանը, այն ժամանակ մենք նաեւ հնարավորություն կունենանք ավելացնելու կամ բազմազանեցնելու մեր այդ ներգրավումները»,-նշեց ԱԳՆ պատասխանատուն:

У Армении есть возможность расширить программы сотрудничества с НАТО
Партнерские отношения Армения-НАТО за последние 20 лет расширялись и углублялись по формату содержания и сотрудничества.  Об этом заявил руководитель миссии Армении в НАТО, посол, начальник Управления контроля за вооружениями и международной безопасности МИД Самвел Мкртчян в беседе с корр.Арменпресс. «Конечно, если бы эти отношения не представляли обоюдный интерес, то они бы не расширялись и не получили бы столь глубокий характер. Мы, естественно, развиваем  отношения с НАТО в разных форматах: первое, это политический диалог, который реализуется также на самом высоком уровне», - подчеркнул Самвел Мкртчян.
Стороны представляют свои позиции и подходы по вопросам безопасности и пытаются найти общие решения. Это, по мнению посла, обеспечивает нашей стране представительство на международном уровне, вовлеченность в важные международные процессы, что, способствует, в свою очередь,  обеспечению национальной безопасности страны.
«Безусловно, с точки зрения обеспечения национальной безопасности для нас приоритетны отношении с Россией, наше членство в ОДКБ, однако, в настоящее время на международном уровне невозможно ограничиваться подобного рода блоками. Необходимо, по возможности,  развивать отношения и с другими структурами, которые играют важную роль в международных отношениях и развитиях», - считает Самвел Мкртчян.
Сотрудничество Армении с НАТО в военной сфере также выгодно. Североатлантический блок оказал содействие нашей стране в реформировании военной сферы. «Наши военные, участвуя в действиях НАТО, приобретают, соответственно, опыт, а что самое главное - это содействие НАТО нашим военным реформам. Мы имеем боеспособные вооруженные силы, однако любая страна время от времени нуждается в проведении реформ, в том числе. и в оборонной сфере. Обогащение мировым опытом и применение его в нашей системе обороны и в вооруженных силах – очень важны в качестве перспектив для нашей страны», - сказал руководитель миссии Армении в НАТО.
Самвел Мкртчян также отметил, что у Армении есть возможность расширить программы сотрудничества с НАТО. «Наше участие в миссиях НАТО реализуется в сотрудничестве с нашими партнерами. Наши военнослужащие в Афганистане служат в составе германской военной группы, а в Косово  – вместе с американцами. Все это делается в рамках наших возможностей и на основе предоставляемого нам партнерами содействия. Мы сейчас создаем миротворческую бригаду и когда она, в установленные сроки, будет сформирована, мы получим возможность увеличить или разнообразить наше участие в миссиях НАТО», - отметил посол.