«Գուլյաշային դիվանագիտություն. ինչու պետք է Վիկտոր Օրբանը հրաժարական տա». Huffington Post
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Huffington Post պարբերականը «Գուլյաշային դիվանագիտություն. ինչու պետք է Վիկտոր Օրբանը հրաժարական տա» վերտառությամբ հոդվածում անդրադարձել է Հունգարիայից Ադրբեջան ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձմանը: «Օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի կառավարությունը, վարչապետ Վիկտոր Օրբանի ուղիղ ցուցմունքով, ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնեց Բաքու: Սաֆարովն արդեն 8 տարի կրել էր իր պատիժը հունգարական բանտում 2004 թ-ին Գուրգեն Մարգարյանին սպանելու համար: Ինչպես նախկինում պարբերականը բազմիցս լուսաբանել էր, 2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի մարդասպան սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարել է Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշում է HuffPost-ը եւ մեջբերում արտահանձնումից հետո Օրբանի առաջին արձագանքը առ այն, որ բանտարկյալին արտահանձնել է Ադրբեջան` հայրենքիում պատիժը շարունակելու համոզմունքով: «Սակայն, մյուս հայտարարություններում Օրբանը խոստովանեց, որ ոչ միայն ինքն է ստորագրել արտահանձնման համաձայնագիրը, այլ նաեւ իրեն բազմիցս նախազուշացրել են, որ եթե Սաֆարովն արտահանձնվի նավթով հարուստ Ադրբեջան, նրան ներում կշնորհվի եւ փաստը կտոնվի Իլհամ Ալիեւի դաժան բռնապետական ռեժիմի կողմից»,-գրում է պարբերականը` միաժամանակ մեջբերելով Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի նկատմամբ հնչեցրած ադրբեջանական սպառնալիքները եւ բռնապետական Ադրբեջանում մարդասպանին ներում շնորհելու, մայորի կոչում տալու, փառաբանելու, հերոսացնելու, բնակարանով եւ անձնագրով ապահովելու փաստերը:
«Ռամիլ Սաֆարովին ներման արժանացնելու փաստը հետ է մղում խաղաղության եւ համերաշխության ուղին Կովկասում, քանի որ այն ուղիղ կերպով կազմակերպված սադրանք էր Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, բացի այդ այն մեծացնում է Հայատանի եւ Ադրբեջանի միջեւ զինված հակամարտությունը վերսկսելու հնարավորությունը: Դժբախտաբար, եւ’ Մարգարյանի սպանությունը, եւ’ մարդասպանին ներում շնորհելը համընկնում են Հայաստանի նկատմամբ իրագործվող շարունակական բռնությանը եւ ատելությանը: Այս տեսակի բարբարոսական գործողությունը` պարզ եւ հստակ զազրելի ոճրագործությունը, պետք է պատկանի մարդկության պատմության աղբարկղին: Այսպիսով, Սաֆարովի միջադեպից եւ Թուրքիայում մի քանի տարի առաջ Հրանտ Դինքի եւ Սեւակ Շահին Բալըքչըիի սպանություններից հետո մենք կարող ենք ընդամենը հանգել եզրակացության, որ հայերի նկատմամբ Թուրքիայում եւ Ադրբեջանում քարոզվող շարունակական ատելությունը, որը արտացոլվում է դպրոցական դասագրքերում եւ լրատվամիջոցներում, իր գործն է անում էթնիկ եւ կրոնական ատելության կրակն ավելի բռնկելու հարցում»,-եզրափակում է HuffPost-ը: Պարբերականն այն դիտարկմանն է, որ ԱՄՆ-ը, ՄԱԿ-ը եւ այլ միջազգային կազմակերպություններ եւ պետություններ պետք է ամեն հնարավոր ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի կառավարության վրա` Սաֆարովին վերադարձնելու Հունգարիա, որտեղ մարդասպանը պետք է մնացած կյանքն անցկացնի բանտախցում: «Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը պետք է հասկանա իր գործողությունների դաժան հետեւանքները, իր բարոյապես սնանկ վիճակը եւ անհապաղ հրաժարական տա»,-ավարտում է պարբերականը:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերենի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին: 2012թ-ի օգոստոսի 31-ին Հունգարիայի իշխանությունները որոշում կայացրին արտահանձնել Սաֆարովին Ադրբեջանին: Ադրբեջան արտահանձնվելուց հետո ոճրագործն արժանացավ նախագահ Իլհամ Ալիեւի ներմանը, նրան շնորհեցին մայորի կոչում, ապահովեցին բնակարանով, անձնագրով եւ հերոսացրին: Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները եւ պաշտոնական կապերը Հունգարիայի հետ:

«Гуляш-дипломатия: почему Виктор Орбан должен подать в отставку»: Huffington Post
Издание Huffington Post в статье «Гуляш-дипломатия: почему Виктор Орбан должен подать в отставку», коcнулось факта экстрадиции из Венгрии в Азербайджан преступника Рамиля Сафарова. «31 августа правительство Венгрии по прямому указанию премьер-министра Виктора Орбана экстрадировало азербайджанского офицера Рамиля Сафарова в Баку. Сафаров уже 8 лет отбывал наказание в венгерской тюрьме за убийство в 2004 году Гургена Маргаряна. Как в прошлом неоднократно писало наше издание, 19 февраля 2004 года в Будапеште азербайджанский убийца, офицер Рамиль Сафаров зарубил топором спящего офицера ВС Армении Гургена Маргаряна. Оба офицера участвовали в курсах английского языка в рамках программы НАТО в столице Венгрии», - как сообщает Арменпресс, отмечает HuffPost, приводя первую реакцию Орбана после экстрадиции преступника в Азербайджан, уверенного в том, что тот продолжит отбывать свой срок наказания на родине.
«Однако, в последующих своих заявлениях Орбан уже признался, что не только сам подписал соглашение об экстрадиции, но и что его неоднократно предупреждали о том, что если Сафаров будет экстрадирован в богатый нефтью Азербайджан, то его там помилуют и что этот факт будет праздноваться тоталитарным режимом Ильхама Алиева», - пишет издание, в то же время приводя озвучиваемые в адрес Армении и Нагорного Карабаха угрозы со стороны Азербайджана и факты помилования убийцы президентом  этой страны, присвоения ему звания майора, предоставления квартиры, паспорта и, вообще, героизации преступника.
«Факт помилования Рамиля Сафарова отбрасывает назад путь мира и согласия на Кавказе, поскольку эта откровенно спланированная  провокация в отношении Армении еще более увеличивает возможность возобновления конфликта между Арменией и Азербайджаном. К сожалению, и убийство Маргаряна, и помилование Сафарова совпали с продолжающимся насилием и ненавистью в отношении Армении. Подобным варварским действиям, откровенному и злодейскому преступлению – место на свалке истории человечества. Таким образом, после инцидента с Сафаровым, и убийства несколько лет тому назад в Турции Гранта Динка, мы можем придти к заключению, что продолжающаяся в Турции и Азербайджане пропаганда ненависти в отношении армян, которая находит отражение в школьных учебниках и СМИ, делает свое дело в разжигании этнической и религиозной ненависти», - пишет издание.
HuffPost приходит к заключению, что США, ООН и другие страны и международные организации должны оказать давление на правительство Азербайджана с тем, что оно вернуло Сафарова в Венгрию, где он проведет остаток своей жизни в тюрьме.
«Премьер Венгрии Виктор Орбан должен понять страшные последствия своего решения, свое моральное банкротство и немедленно подать в отставку», - пишет в заключение издание.