Ստամբուլում բողոքի բազմամարդ ցույց է անցկացվում` դատապարտելով հայազգի զինվորի սպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլահայերի կողմից հիմնադրված «Նոր զարթոնք» կազմակերպությունը Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում բողոքի ցույց իրականացրեց` բողոքելով 2012 թվականի ապրիլի 24–ին թուրքական բանակում հայազգի զինվոր Սեւակ Բալըքչըի սպանության դեմ:
«Նոր զարթոնք» կազմակերպության ներկայացուցիչ Սայաթ Փեքիրն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Թաքսիմում հավաքվել է շուրջ 250 հոգի, նրանք միասին պետք է քայլերթով գնան մեկ այլ թաղամաս, որտեղ վերջիններիս կմիանա մարդկանց նոր խումբ` ընդհանուր առմամբ կազմելով շուրջ 1000 մարդ.«նրանք բոլորը կմիավորվեն հանուն արդարության»:
«Քիչ թիվ են կազմում հայերը, հիմնականում օտարերկրացիներ են, ներկա են նաեւ Սեւակի ընտանիքի անդամները» ,- ասաց նա` հավելելով, որ ներկաները վանկարկում են «արդարության պայքարը նոր է սկսվելու», «Սեւակին չպետք է մոռանանք» արտահայտությունները: Սեւակի սպանությունից հետո անցել է մոտ մեկ տարի եւ չորս ամիս, սակայն մարդասպանի կասկածյալը դեռեւս ազատության մեջ է: «Կոչ ենք անում ողջ հայ ժողովրդին, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր դեմ են բռնությանը եւ խիղճ ունեն, լինել Սեւակի ընտանիքի կողքին եւ դատական գործը դարձնել իրենը»,- ասաց նա:
2011 թվականի ապրիլի 24-ին թուրքական ծառայողական զորամասում սպանվել էր հայազգի զինվոր Սեւակ Բալըքչըն: Ըստ պաշտոնական վարկածի` հայազգի զինվորն սպանվել էր իր ծառայակից ընկերոջ կողմից` անզգուշորեն: Թուրքիայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հայտարարության համաձայն` ապրիլի 24-ի առավոտյան նա մահացել է զինծառայակցի հետ կատակելու ժամանակ իբր պատահաբար արձակված կրակոցից: Սակայն հետագայում թուրքական լրատվամիջոցները տարածեցին լուրեր այն մասին, որ Բալըքչըին սպանած Քըվանչ Աղաօղլուն կապված է ազգայնական ուժերի հետ: Այդուհանդերձ, Դիարբեքիրի 2-րդ ռազմական դատարանը 2011 թվականի օգոստոսի 1-ին որոշում էր կայացրել 3 ամսվա կալանքից հետո ազատ արձակել մարդասպանին` հանգելով այն եզրակացության, թե հայ զինվորին «անզգուշորեն» սպանած Աղաօղլուն փախչելու որեւէ առիթ չունի, թեպետ դատական գործը դեռեւս փակված չէ:

YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS: A protest action was organized in Istanbul’s Taksim square by ,,Nor Zartonq” organization against the murder of Armenian solder Sevak Balikci on April 24. Sayat Pekir representative of ,,Nor Zartonq” mentioned that there are more than 250 people at Taksim and they are going to join another group in other district. So we can say that about 1000 protestors “will come together for justice”. He has also mentioned that the majority of protestors are foreigners; the family of Sevak is present as well. About year and a half passed after Sevak’s death but the murderer is still in freedom.
Balikci, who was killed in the military unit on April 24, had 23 days to complete his service. Official sources suggested that a bullet released from a fellow servicemen's gun accidentally caused the death of Sevak. Turkish Ministry of Defense declared that the serviceman died accidentally when joking with a fellow . But later Turkish media spread news concerning the murderer of Balikci Kıvanç Ağaoğlu as he was related to national forces. Nevertheless, the 2nd Court of Diyarbakır decided to release the murderer on August 1, 2011 after 3 months of imprisonment coming to the conclusion that Ağaoğlu who ,,accidentally” killed Armenian soldier had no reason to escape, though the case is still not closed.