Սաֆարովի արտահանձնումը Հունգարիայում քաղաքական սկանդալի է հանգեցրել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարական խորհրդարանի ընդդիմադիր խմբակցությունները կառավարությունից պահանջում են ներկայացնել Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման պատճառները: Նրանցից մի քանիսն անգամ պահանջել են արդարադատության նախարարի հրաժարականը: «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ երեք ընդդիմադիր կուսակցությունների տեսակետներին: Ընդդիմադիր սոցիալիստական կուսակցության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, երկրի արտաքին գործերի նախկին նախարար Լասլո Կովաչը ևս պահանջել է հրավիրել Հունգարիայի խորհրդարանի արտահերթ նիստ` քննարկելու համար ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու Հունգարիայի կառավարության որոշումը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին սոցիալիստական կուսակցությունից: «Օրբանի կառավարության անդամները պատասխանատվություն են կրում Հունգարիայի նկատմամբ կիրառվող միջազգային ճնշման համար»,- նշել է Կովաչը` ընդգծելով, որ հայ սպային սպանած ադրբեջանցու արտահանձնումն առաջացրել է միջազգային մեծ ճնշում: Կովաչը պահանջում է, որ Հունգարիայի կառավարությունը ներկայացնի Սաֆարովի արտահանձնման պատճառները: Լասլո Կովաչը, ով վեց տարի շարունակ եղել է Հարկերի և մաքսային միության հարցերով Եվրոպական հանձնակատար, նաև գտնում է, որ արտահանձման հիմքում պատճառը կարող է լինել Ադրբեջանի կողմից հունգարական պետական պարտատոմսերի գնումը, այսինքն` խոշոր ֆինանսները:
Հունգարիայի սոցիալիստական կուսակցությունը խորհրդարանի ամենամեծ ընդդիմադիր խմբակցությունն է` 48 պատգամավորով 300 պատգամավորական տեղ ունեցող խորհրդարանում:
Հունգարիայի արդարադատության նախարարի հրաժարական և խորհրդարանի արտահերթ նիստի գումարում պահանջել է նաև ընդդիմադիր «Ժողովրդավարական կոալիցիա» կուսակցությունը: Այս ձախ կենտրոնամետ քաղաքական ուժը գլխավորում է երկրի նախկին վարչապետ Ֆերենց Գյուրշսանին: Հիմնադրվելով 2010թ-ին որպես Հունագրիայի սոցիալիստական կուսակցության մաս` այն 2011թ-ին անջատվել է սոցիալիստական կուսակցությունից` ձևավորելով առանձին կուսակցություն և խորհրդարանական խմբակցություն: «Ժողովրդավարական կոալիցիան» 300 պատգամավորական տեղ ունեցող հունգարական խորհրդարանում ունի 10 պատգամավոր:
Հունգարական LMP ընդդիմադիր կուսակցությունը ևս կառավարությանը մեղադրել էր Ադրբեջանի հետ ֆինանսական գործարքի գնալու մեջ:

Экстрадиция Сафарова вызвала в Венгрии политический скандал
Оппозиционные парламентские фракции требуют у правительства представить причины экстрадиции Сафарова. Некоторые из них даже потребовали отставки министра юстиции. «Арменпресс» выяснил позиции трех оппозиционных партий. Председатель комиссии внешних сношений от оппозиционной социалистической партии, экс-министр ИД страны Ласло Ковач также потребовал созвать внеочередное заседание парламента Венгрии для обсуждения решения правительства о передаче преступника Рамиля Сафарова Азербайджану. Об этом «Арменпресс» передали из социалистической партии.
«Члены правительства Орбана несут ответственность за международное давление на Венгрию», - отметил Ковач, подчеркнув, что экстрадиция азербайджанского убийцы армянского офицера вызвала международный шум и давление на Венгрию. Ковач потребовал у правительства представить причины экстрадиции Сафарова. Ласло Ковач, шесть лет работавший Еврокомиссаром по вопросам налогов и таможенного союза, считает также, что истинной причиной экстрадиции убийцы может быть приобретение Азербайджаном гособлигаций Венгрии, иными словами – большие финансы.
Социалистическая партия Венгрии является крупнейшей оппозиционной фракцией и представлена в парламенте 48 депутатами из 300.
Отставки министра юстиции и созыва внеочередного заседания парламента потребовала также оппозиционная партия «Демократическая коалиция». Эту левоцентристскую политическую силу возглавляет экс-премьер Ференц Гюршани. Основанная в 2010г. как часть Социалистической партии Венгрии, в 2011г. она отделилась от нее – Сформировав самостоятельную партию и парламентскую фракцию.
Партия «Демократическая коалиция» представлена в парламенте 10 депутатами из 300.
Оппозиционная венгерская партия LMP также обвинила правительство в финансовой сделке с Азербайджаном.
Офицер Вооруженных сил РА Гурген Маргарян был предательски убит азербайджанцем Рамилем Сафаровым в Будапеште 19 февраля 2004г. во время прохождения ими курсов английского языка в рамках программы НАТО. Убийца Сафаров был приговорен к пожизненному заключению без права помилования в первые 30 лет, однако 31 августа 2012г. он был экстрадирован в Азербайджан и помилован президентом этой страны.