Հայ ակտիվիստները վայր գցեցին Հունգարիայի դրոշը եւ լոլիկներ նետեցին հյուպատոսարանի ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Հունգարիայի հյուպատոսարանի մոտ օգոստոսի 31-ին տեղի ունեցավ բողոքի ակցիա Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչներ եւ մի խումբ ակտիվիստների մասնակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` ակցիայի մասնակիցներն, ի նշան դժգոհության, լոլիկներ նետեցին Հունգարիայի դրոշի եւ հյուպատոսության ուղղությամբ: Ակտիվիստները վայր գցեցին Հունգարիայի դրոշը: Նրանք այրեցին ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի լուսանկարը:
ՀՀԿ անդամ Կարեն Ավագյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել էր, որ բողոքի ակցիայի կազմակերպումը եղել է համպատրաստից` ժամերի ընթացքում, եւ որ «սա առաջին արձագանքն է մեր կողմից»: «Այս կերպ մենք փորձում ենք միջազգային հանրության ուշադրությունը սեւեռել մի հարցի վրա, որն անթույլատրելի է: Ակնկալում ենք միջազգային հանրության եւ գերտերությունների արձագանքը»,- ասել էր Ավագյանը:
Նրա խոսքով` կատարվածը ոչ թե հայկական կողմի բացթողումն է, այլ արդյունքը թաքուն ու կեղծ այն գործընթացի, որն իրականացվել է Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի կողմից:Հասարակական կարգը պահպանելու համար հյուպատոսարանի տարածք էին ժամանել ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը պատժի կրումից ազատել է Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացներին մասնակցող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին: Ադրբեջանի նախագահի լրատվական ծառայությունը տարածել է Ալիեւի` օգոստոսի 31-ին ստորագրած կարգադրության տեքստը, որում նշվում է, որ այն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից:Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցներն, անանուն աղբյուրներ վկայակոչելով, նշել են, որ Ռամիլ Սաֆարովն էքստրադիցիայի է ենթարկվել եւ արդեն Ադրբեջանում է:

Участники акции протеста забросали помидорами здание дипломатического представительства Венгрии в Ереване, спустили с консульства флаг Венгрии, сожгли фотографии Сафарова
Участники акции протеста забросали помидорами здание дипломатического
представительства Венгрии в Ереване, спустили с консульства флаг Венгрии, сожгли
фотографии Сафарова
Перед консульством Венгрии в Ереване 31 августа прошла акция протеста в связи с экстрадицией пожизненно осужденного азербайджанского офицера Рамиля Сафарова в Азербайджан и его помилованием президентом Ильхамом Алиевым. В акции протеста приняли участие представители политических сил, общественные деятели и активисты. Как сообщает Арменпресс, в знак протеста участники акции забросали помидорами здание дипломатического представительства, спустили с консульства флаг Венгрии, сожгли фотографии Сафарова.
Член Республиканской партии Армении Карен Авагян в ходе беседы с Арменпресс отметил, что организация акции протеста состоялась без всякой подготовки, в течение нескольких часов, и что «это первый ответ с нашей стороны». «Таким образом мы пытаемся привлечь внимание международной общественности на такой вопрос, который неприемлем. Мы ждет ответа международной общественности и сверхдержав», - сказал Авагян.
По его словам, сделанное было не опрометчивостью армянской стороны, а результатом скрытого процесса, который проходил между Венгрией и Азербайджаном. Для соблюдения общественного порядка на территории консульства прибыли сотрудники полиции Армении. Президент Азербайджана Ильхам Алиев помиловал Рамиля Сафарова, осужденного за убийство армянского офицера, участника курсов НАТО в Будапеште Гургена Маргаряна.
Информационная служба президента Азербайджана распространила текст распоряжения Алиева, подписанного им 31 августа, в котором отмечается, что распоряжение вступает в силу с момента его подписания. Ранее азербайджанские СМИ, ссылаясь на анонимные источники, отметили, что Рамиль Сафаров экстрадирован в Азербайджан.