Սլովակիայում Հայոց ցեղասպանության մերժումը կպատժվի մինչեւ 5 տարվա ազատազրկմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի (ԵՀՄՖ) եւ Սլովակիայի հայկական համայնքի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանն օրերս ընդունել է Սլովակիայի Գերագույն դատարանի նախագահ, փոխվարչապետ Շտեֆան Հարաբինին:  Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին  Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի մամլո քարտուղարությունից, Հարաբինը հայտնել է, որ Հայոց ցեղասպանության մերժումը քրեականացնող օրենքի նախագիծը, որը տարիներ առաջ ներկայացվել էր Ազգային խորհուրդ, արդեն հաստատվել է եւ օրենքի ուժ է ստացել:
Երկու տարի առաջ Հայաստան իր պաշտոնական այցի ընթացքում, որպես փոխվարչապետ և Արդարադատության նախարար, պարոն Հարաբինը հայտարարել էր , որ ինքը պատրաստել է հրեական Հոլոքոստը մերժողների նկատմամբ քրեական պատժի կիրառման շուրջ օրենքի լրացում, որի շնորհիվ այդ օրենքը տարածվելու էր նաեւ Հայոց ցեղասպանության վրա: Հայոց ցեղասպանության բանաձևը, որը վավերացվել էր Սլովակիայի Ազգային խորհրդի կողմից մինչ այդ` 2004թ-ին, հնարավորություն էր ընձեռում վերոհիշյալ օրենքի տարածումը Հայոց ցեղասպանությունը ուրացողների և մերժողների նկատմամբ: Օրենքը, որն արդեն գործում է Սլովակիայիում` հաստատված Ազգային խորհրդի կողմից, նախատեսում է հետեւյալը. «Նրանք, ովքեր … հրապարակայորեն արդարացնում են միջազգային քրեական դատարանի հռոմեական ստատուտի 6,7 և 8-րդ հոդվածներին համապատասխան գործողությունները, որոնք համապատասխանում են ցեղասպնության հայտանիշներին … համարվում են հանցագործներ,  եւ այդ հանցագործությունը կատարող անձը կամ անձերի խումբը պատժվում է ազատազրկմամբ 1-3 տարի ժամկետով: Եթե այդ հանցագործությունը կատարվում է հատուկ նպատակներով, միտումնավոր, հանցագործություն կատարող անձը պատժվում է 2-5 տարվա ազատազրկմամբ»:
Պարոն Հարաբինի մեկնաբանության համաձայն` եթե ցանկացած անձ Սլովակիայում` լինի օտարերկրացի, թե տեղացի, եւ կամ Սլովակիայի ցանկացած քաղաքացի աշխարհի որեւէ մի երկրում հանդես գա Հայոց ցեղասպանությունը մերժող հայտարարությամբ, կենթարկվի մինչև 5 տարվա ազատազրկման:
Շտեֆան Հարաբինն ԵՀՄՖ-ի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանի հետ համատեղ 2012 թ-ի փետրվարին կազմակերպում են կոնֆերանս վերոհիշյալ թեմայի շուրջ, որին մասնակցելու համար արդեն հրավեր են ստացել ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը և Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:

Denial of Armenian Genocide in Slovakia to be punished with up to 5 years’ imprisonment
Ashot Grigoryan, head of the Armenian community in Slovakia, chairman of the Forum of Armenian Unions of Europe, received the other day Deputy Prime Minister, Chairman of the Supreme Court of Slovakia Stefan Harabin. The latter stated that the bill criminalizing the Armenian Genocide denial, which was submitted to the National Council years ago, has already been confirmed and received a power of law, press secretariat of the Forum of Armenian Unions of Europe told Armenpress.
During his official visit to Armenia two years ago, as a deputy prime minister and a justice minister, Mr. Harabin stated that he has prepared an amendment for the law on punishing those who will deny the Jewish Holocaust, thanks to which that law would also be spread on the Armenian Genocide. The Armenian Genocide Resolution, which was ratified by the National Council of Slovakia in 2004, gave an opportunity of spread of the above-mentioned law toward those who would deny the Armenian Genocide.
According to the comment of Mr. Harabin, if any citizen in Slovakia, be it a foreigner, a local resident or any citizen of Slovakia, comes forth in any country with a statement denying the Armenian Genocide, he will be punished with up to 5 years' imprisonment
Stefan Harabin collaboratively with Ashot Grigoryan has organized a joint conference for February, 2012 on the above-mentioned theme. Chairman of the Cassation Court of the RA Arman Mkrtumyan and Chairman of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan have already received invitation to participate in the conference.