Արարատ Միրզոյանն Ալմաթիում հանդիպել է Ղազախստանի ԱԳ նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի  նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 10-ին Ալմաթիում հանդիպում է ունեցել Ղազախստանի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Մուրատ Նուրտլաուի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության զարգացման դինամիկան։ Քննարկվել են երկկողմ օրակարգային հարցեր՝ ի շարունակություն Ղազախստանի նախագահի՝ ապրիլին Երևան կատարած այցի ժամանակ կայացած քննարկումների։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Ընդգծվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ Ալմաթի քաղաքում հանդիպում անցկացնելու խորհրդանշական բնույթը՝ հաշվի առնելով հարաբերությունների կարգավորման, այդ թվում՝ սահմանազատման գործընթացում 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի նշանակությունը։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային փոխկապակցվածության զարգացման հարցերի։

Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Kazakhstan held a meeting in Almaty
YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Murat Nurtleu.
According to a press release from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the interlocutors noted with satisfaction the dynamics of the development of the high-level political dialogue between Armenia and Kazakhstan. Topics on bilateral agenda were discussed following the discussions held during the visit of the President of Kazakhstan to Yerevan in April.
The interlocutors exchanged views on regional issues.
The symbolic nature of holding the meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan on the Kazakh platform, particularly in the city of Almaty, was emphasized taking into account the significance of the 1991 Alma-Ata Declaration in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, including the border delimitation.