Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ թշնամության կառավարում, նվազեցում և զրոյացում․ վարչապետը ներկայացեց իր տեսլականը
Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ թշնամության կառավարում, նվազեցում և զրոյացում․
վարչապետը ներկայացեց իր տեսլականը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց իր տեսլականը տարածաշրջանային պետությունների հետ Հայաստանի հարաբերությունների վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 7-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարչապետը նշեց, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է Վրաստանի և Իրանի հետ խորացնել և զարգացնել բարիդրացիությունը, իսկ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ՝ թշնամությունը կառավարել, նվազեցնել և զրոյացնել, ինտեգրել տարածաշրջանային տրանսպորտային երթուղիները, հաստատել խորացնել և զարգացնել տնտեսական կապերը։
Վարչապետը մեկնաբանեց, թե ինչ է նշանակում «թշնամության կառավարում» արտահայտությունը։
«Թշնամության կառավարում նշանակում է նախ այնպես անել, որ այդ թշնամությունը անկառավարելի դրսևորումներ չունենա մեր տարածաշրջանում, երկրորդը՝ հասցնել այն նվազեցման փուլին և երկարաժամկետ ռազմավարության առումով այն շարժել դեպի զրոյացման ուղղություն»,- ասաց վարչապետը։
Այդ համատեքստում վարչապետը հատուկ կարևորություն է տալիս  «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, որովհետև, ըստ վարչապետի, թշնամության կառավարման նվազեցումը և զրոյացումը հնարավոր է, երբ տնտեսական հաղորդակցությունները բաց են և այդ հաղորդակցությունը օգտագործվում է գործարարության նպատակների համար, և զուգորդված տնտեսական շահով՝ կարելի է երկարաժամկետ կտրվածքով քաղաքական իրագործելի խնդիր համարել նաև այս հարցը։

Управление, сокращение и устранение вражды с Турцией и Азербайджаном: премьер-министр представил свое видение
Управление, сокращение и устранение вражды с Турцией и Азербайджаном:
премьер-министр представил свое видение
Премьер-министр Никол Пашинян представил свое видение отношений Армении с региональными государствами. Как передает “Арменпресс”, на пресс-конференции 7 мая премьер-министр отметил, что Армении необходимо углублять и развивать добрососедство с Грузией и Ираном, а с Турцией и Азербайджаном - управлять, сокращать и устранить враждебность, интегрировать региональные транспортные маршруты, налаживать и развивать экономических связей.
Премьер-министр объяснил, что означает выражение “управление враждебностью”.
“Управление враждебностью означает, во-первых, сделать так, чтобы эта враждебность не проявлялась неконтролируемо в нашем регионе, во-вторых, довести ее до стадии сокращения и в плане долгосрочной стратегии сдвинуть ее в сторону обнуления», - сказал премьер-министр.
В этом контексте премьер-министр придает особое значение проекту “Перекресток мира”, потому что, по словам премьер-министра, управление, устранение враждебности возможно, когда экономические коммуникации открыты и эти коммуникации используются в деловых целях, и в сочетании с экономической выгодой этот вопрос можно считать выполнимой политической задачей в долгосрочной перспективе.