Քեմերոնը բանակցություններ է սկսել Ուկրաինայի հետ 100-ամյա գործընկերության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Դևիդ Քեմերոնը, որը գտնվում է Ուկրաինայում, հաստատել է 36 միլիոն ֆունտ ստեռլինգի (45 միլիոն ԱՄՆ դոլարի) օգնությունը Կիևին, ինչպես նաև բանակցություններ է սկսել Ուկրաինայի հետ հարյուրամյա գործընկերության շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ուկրաինայում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը։
Նա հայտարարել է, որ պետք է Ուկրաինային տրամադրել այն, ինչ հարկավոր է Ռուսաստանի դեմ ռազմական գործողություններում հաղթանակ տանելու համար։
«Լորդ Քեմերոնը նաև հաստատել է 36 միլիոն ֆունտ ստեռլինգի օգնությունն Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի համար, - նշված է դեսպանատան տարածած հաղորդագրությունում։ -Նախարարը բանակցություններ է սկսել Ուկրաինայի հետ 100-ամյա գործընկերության՝ բոլորովին նոր համաձայնագրի շուրջ, որն ամուր կապեր կստեղծի մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամբողջ սպեկտրով՝ առևտրից, անվտանգությունից և պաշտպանությունից մինչև գիտություն և տեխնոլոգիաներ, կրթություն, մշակույթ և շատ այլ բնագավառներ», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Քեմերոնը, որը Կիև է ժամանել մայիսի 2-ին, նաև խոստացել է, որ Բրիտանիան Ուկրաինային կտրամադրի տարեկան 3 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի ռազմական օգնություն, և դա տեղի կունենա «այնքան ժամանակ, որքան պահանջվի»:

UK begins negotiations with Ukraine on a 100-year partnership
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. During a visit to Ukraine, British Foreign Minister David Cameron confirmed £36 million ($45 million) in aid for Ukraine’s energy infrastructure and announced negotiations with Kyiv on a 100-year partnership, British embassy in Kyiv said in a statement on Friday.
British Foreign Minister emphasized more should be done to provide Ukraine with “what it needs to win.”
“Lord Cameron also confirmed £36m in aid for Ukraine’s energy infrastructure, including £20m in emergency funding to recover from a recent wave of attacks on Ukraine’s critical infrastructure and another 16 for the winners of the Innovate Ukraine innovation project competition,” the embassy said.
“The Minister has begun negotiations with Ukraine on a 100-year partnership – a new agreement that will build strong ties between our two countries across the spectrum of relations: from trade, security and defense, to science and technology, education, culture and much more,” the statement adds.
The visit follows UK Prime Minister's announcement that the country will spend 2.5% of GDP on defence, and commit to at least £3 billion a year on military support to Ukraine.