Չինաստանի Սինծիան շրջանը՝ Գոտի և ճանապարհ նախաձեռնության յուրօրինակ հանգույց
ՊԵԿԻՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանը, որը երկրի ադմինիստրատիվ ամենամեծ շրջանն է, վերջին տարիներին տնտեսապես արագ զարգանում է, քանի որ այն համարվում է կամուրջ դեպի Կենտրոնական Ասիա և Եվրոպա, ինչպես նաև կարևոր հանգույց Գոտի և ճանապարհ համագործակցության մեջ:
Բազմէթնիկ այս տարածաշրջանը սահմաններ ունի ութ երկրի՝ Աֆղանստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոնղոլիայի, Պակիստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Հնդկաստանի հետ։
2023 թվականին տարածաշրջանի ՀՆԱ-ն կազմել է 1,91 տրիլիոն յուան, իսկ գյուղատնտեսության, անտառային տնտեսության, անասնաբուծության և ձկնաբուծության արտադրանքը հասել է 564,8 միլիարդ յուանի: Սինծիանն ավանդաբար հանդիսացել է գյուղատնտեսական շրջան, սակայն այն հարուստ է նաև օգտակար հանածոներով ու նավթով։ Տարածաշրջանում բամբակի արդյունաբերությունը ամենախոշոր ուղղություններից է։
Տարածաշրջանի արագ աճի պատճառը Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսն (XPCC) է։ Շրջանի կառավարումն իրականացվում է կորպուսի և Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանի ադմինիստրացիայի կողմից զուգահեռ։
Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսը եզակի և բարդ պատմություն ունի․ այն ստեղծվել է 1954 թվականին՝ սահմանամերձ շրջանները գլխավորապես գյուղատնտեսության և արդյունաբերության միջոցով պաշտպանելու նպատակով։ Այլ կերպ ասած՝ զինվորները «հանեցին իրենց համազգեստը» և սկսեցին զբաղվել հողագործությամբ։ Կորպուսի աշխատանքը կազմակերպված է ռազմական ոճով՝ կառույցում ունենալով ստորաբաժանումներ և գնդեր, սակայն այն իրականում ռազմական կազմակերպություն չէ, իսկ անվանումները, ինչպես բացատրեցին պաշտոնյաները, պահպանվել են միայն իբրև հարգանքի տուրք դրա պատմությանը։ Կորպուսի կենտրոնակայանը գտնվում է Ուրումչիում՝ Սինծիանի մայրաքաղաքում, այն նաև գործում է բազմաթիվ այլ քաղաքներում, ինչպիսիք են Արալը և Շիհեցզին։
A public service employee talking to citizens at a service center in Urumqi.JPG (1.85 MB)
Այն տարածաշրջանային և նախարարական մակարդակի հատուկ շրջան է և համարվում է նահանգի անբաժան մասը։
«Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսը Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանի կարևոր մասն է։ Ներկայում կորպուսը բաղկացած է 14 ստորաբաժանումից, 12 քաղաքից, 179 ֆերմերային տնտեսությունից, 3 համալսարանից և 14 առևտրային ընկերությունից»,- լրագրողներին ասաց կորպուսի արտաքին գործերի գրասենյակի տնօրեն Ջյանգ Չինշանը։
2023 թվականին Կորպուսի մասնաբաժինը տարածաշրջանի ընդհանուր ՀՆԱ-ում կազմել է 369 միլիարդ յուան:
«Կորպուսն անընդհատ մեծացնում է աշխարհի առաջ իր թափանցիկության աստիճանը և ակտիվորեն մասնակցում է Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու հիմնական հատվածի կառուցմանը», - նշեց  Ջյանգ Չինշանը:
Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսն անգամ մշակել է գյուղատնտեսության համար ջրի խնայողությամբ ոռոգման սեփական համակարգը, որը խնայում է 1800 խմ ջուր մեկ հեկտարի համար:
IMG_9969996.JPG (1.52 MB)
2022 թվականին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը, Ուրումչիի միջազգային ցամաքային նավահանգիստ կատարած այցի ժամանակ հայտարարեց, որ «Գոտի և ճանապարհ համագործակցության զարգացման հետ մեկտեղ Սինծիանն այլևս դադարում է լինել հեռավոր անկյուն, այն վերածվում է առանցքային շրջանի և հանգույցի»։
Տարածաշրջանում ակտիվորեն զարգանում է նաև առողջապահությունը։ Բժիշկներն օգտագործում են 5G-ով գործող ռոբոտային վիրաբուժության տեխնոլոգիաները և հեռահար ախտորոշման մեթոդները Sir Run Run Shaw բժշկական կենտրոնի հետ կապ ունեցող Արալի հիվանդանոցում՝ արտակարգ պատահարների ժամանակ բուժելու հեռավոր շրջանների հիվանդներին։
Alar hospital staff demonstrate AI-powered remote surgery equipment.JPG (1.87 MB)
Իսկ Շիհեցզիի համալսարանը վկայությունն է կրթության հանդեպ կորպուսի հատկացրած ուշադրության։ Հանրային համալսարանն առաջարկում է մասնագիտությունների մեծ բազմազանություն, այդ թվում և գյուղատնտեսություն, բժշկություն, ինժեներիա, էկոնոմիկա և առևտուր, գրականություն և արվեստ։
IMG_9978.JPG (2.03 MB)
Համալսարանը նաև ակտիվորեն համագործակցում է արտերկրյա գործընկերների հետ, շատ ակադեմիկոսներ և ուսանողներ այնտեղ այցելում են փոխանակման ծրագրերի ու վերապատրաստումների շրջանակում։
IMG_9985.JPG (2.17 MB)
Նահանգի կարևոր արդյունաբերական ուղղություններից է նաև խաղողագործությունը։
IMG_9993.JPG (1.82 MB)
Չինաստանի ամենախոշոր գինեգործական ընկերությանը՝  Չանյուին է պատկանում Շիհեցզի քաղաքում գտնվող գինեգործարանը, որն ընկերության առաջին գինեգործ, բելգիացի պրն․ Բալբոայի անունով կոչվում է Chateau Changyu Baron Balboa։
IMG_0592.JPG (2.14 MB)
Գինու գործարանն ունի նաև տարածաշրջանի ամենամեծ գինու մառանը։
IMG_0589.JPG (2.12 MB)
Տարածաշրջանի մեկ այլ գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն է Տակլա Մական անապատը, որի այցելուները կարող են ադրենալինի նոր չափաբաժին ստանալ ամենագնացներ վարելով կամ ուղտ նստելով։

BEIJING, MAY 3, ARMENPRESS. The Xinjiang Uygur Autonomous Region in northwestern China, the largest province-level division in the country, has been rapidly developing economically over the past years as it’s considered a bridge to Central Asia and Europe and a hub in Belt and Road cooperation.
The multi-ethnic region borders eight countries - Afghanistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Pakistan, Russia, Tajikistan, and India.
In 2023, the region’s GDP comprised 1,91 trillion yuan, and the output of agriculture, forestry, animal husbandry and fishery reached 564,8 billion yuan. Xinjiang has traditionally been an agricultural region, but is also rich in minerals and oil.
Cotton industry, among others, is a major sector in the province.
The Xinjiang Production and Construction Corps is the driving force behind the rapid growth. The XPCC is a unique enterprise. The province is actually administered parallel by the XPCC and the Xinjiang Uygur Autonomous Regional government. The XPCC has a unique and complex history: It was created in 1954 to safeguard the frontier area mainly through agriculture and industry. In other words, soldiers “took off their uniforms” and switched to farming. It is organized in a military style, using divisions and regiments in its structure, but it is not actually a military organization and the names have been kept as an homage to its history, local officials explained. The XPCC headquarters are in Urumqi, Xinjiang’s capital city, and it has presence in multiple other cities, such as Alar and Shihezi.
A public service employee talking to citizens at a service center in Urumqi.JPG (1.85 MB)
A public service employee talking to citizens at a service center in Urumqi
It is a special provincial and ministerial-level district and an integral part of the province.
“The Xinjiang Production and Construction Corps is an important part of the Xinjiang Uygur Autonomous Region,” Jiang Qingshan, the XPCC Director of the Foreign Affairs Office told reporters. “Currently, the XPCC is comprised of 14 divisions, 12 towns, 179 farms, 3 universities and 14 trading companies.”
The XPCC’s share in the total regional GDP was 369 billion yuan in 2023.
“The XPCC is constantly increasing the degree of opening-up to the world and is actively participating in building the main zone of the Silk Road Economic Belt,” Jiang Qingshan said.
The XPCC has even developed its own highly efficient water-saving irrigation system for agriculture, which saves 1800 cubic meters of water per hectare.
IMG_9969996.JPG (1.52 MB)
Agricultural fields with water saving irrigation systems
In 2022, Chinese President Xi Jinping, during a visit to the Urumqi International Land Port Area, said that “as the Belt and Road cooperation advances, Xinjiang is no longer a remote corner but a core area and a hub.”
Healthcare is also rapidly developing in the region. Doctors use 5G-powered robotic surgery technology and remote diagnostics methods at the Sir Run Run Shaw affiliated Alar hospital to treat patients in remote areas during emergencies.
Alar hospital staff demonstrate AI-powered remote surgery equipment.JPG (1.87 MB)
Alar hospital staff demonstrate AI-powered remote surgery equipment
The Shihezi University is a testament to the XPCC’s level of attention to education. The public university offers a variety of specialties, such as Agriculture, Medicine, Engineering, Economics and Trade, Literature and Arts, among others.
IMG_9978.JPG (2.03 MB)
A lecturer in Shihezi University
The Shihezi University maintains an active network of cooperation with foreign partners, and many academics and students visit it for exchange programs and trainings.
IMG_9985.JPG (2.17 MB)
Foreign students at Shihezi University
Viticulture is a highly important sector in the province.
IMG_9993.JPG (1.82 MB)
Chateau Changyu Baron Balboa
China's biggest winemaker, Changyu, operates a must-see winery in Shihezi city, called the Chateau Changyu Baron Balboa, named after the company’s first winemaker, Mr. Balboa of Belgium.
IMG_0592.JPG (2.14 MB)
The winery has the region’s largest wine cellar.
IMG_0589.JPG (2.12 MB)
Wine Cellar
Another major tourism destination is the Taklamakan Desert, where visitors can have an adrenaline rush driving sandrails or riding camels.