Չինաստանի Սինծիան շրջանը՝ Գոտի և ճանապարհ նախաձեռնության յուրօրինակ հանգույց
ՊԵԿԻՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանը, որը երկրի ադմինիստրատիվ ամենամեծ շրջանն է, վերջին տարիներին տնտեսապես արագ զարգանում է, քանի որ այն համարվում է կամուրջ դեպի Կենտրոնական Ասիա և Եվրոպա, ինչպես նաև կարևոր հանգույց Գոտի և ճանապարհ համագործակցության մեջ:
Բազմէթնիկ այս տարածաշրջանը սահմաններ ունի ութ երկրի՝ Աֆղանստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոնղոլիայի, Պակիստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Հնդկաստանի հետ։
2023 թվականին տարածաշրջանի ՀՆԱ-ն կազմել է 1,91 տրիլիոն յուան, իսկ գյուղատնտեսության, անտառային տնտեսության, անասնաբուծության և ձկնաբուծության արտադրանքը հասել է 564,8 միլիարդ յուանի: Սինծիանն ավանդաբար հանդիսացել է գյուղատնտեսական շրջան, սակայն այն հարուստ է նաև օգտակար հանածոներով ու նավթով։ Տարածաշրջանում բամբակի արդյունաբերությունը ամենախոշոր ուղղություններից է։
Տարածաշրջանի արագ աճի պատճառը Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսն (XPCC) է։ Շրջանի կառավարումն իրականացվում է կորպուսի և Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանի ադմինիստրացիայի կողմից զուգահեռ։
Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսը եզակի և բարդ պատմություն ունի․ այն ստեղծվել է 1954 թվականին՝ սահմանամերձ շրջանները գլխավորապես գյուղատնտեսության և արդյունաբերության միջոցով պաշտպանելու նպատակով։ Այլ կերպ ասած՝ զինվորները «հանեցին իրենց համազգեստը» և սկսեցին զբաղվել հողագործությամբ։ Կորպուսի աշխատանքը կազմակերպված է ռազմական ոճով՝ կառույցում ունենալով ստորաբաժանումներ և գնդեր, սակայն այն իրականում ռազմական կազմակերպություն չէ, իսկ անվանումները, ինչպես բացատրեցին պաշտոնյաները, պահպանվել են միայն իբրև հարգանքի տուրք դրա պատմությանը։ Կորպուսի կենտրոնակայանը գտնվում է Ուրումչիում՝ Սինծիանի մայրաքաղաքում, այն նաև գործում է բազմաթիվ այլ քաղաքներում, ինչպիսիք են Արալը և Շիհեցզին։
A public service employee talking to citizens at a service center in Urumqi.JPG (1.85 MB)
Այն տարածաշրջանային և նախարարական մակարդակի հատուկ շրջան է և համարվում է նահանգի անբաժան մասը։
«Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսը Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանի կարևոր մասն է։ Ներկայում կորպուսը բաղկացած է 14 ստորաբաժանումից, 12 քաղաքից, 179 ֆերմերային տնտեսությունից, 3 համալսարանից և 14 առևտրային ընկերությունից»,- լրագրողներին ասաց կորպուսի արտաքին գործերի գրասենյակի տնօրեն Ջյանգ Չինշանը։
2023 թվականին Կորպուսի մասնաբաժինը տարածաշրջանի ընդհանուր ՀՆԱ-ում կազմել է 369 միլիարդ յուան:
«Կորպուսն անընդհատ մեծացնում է աշխարհի առաջ իր թափանցիկության աստիճանը և ակտիվորեն մասնակցում է Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու հիմնական հատվածի կառուցմանը», - նշեց  Ջյանգ Չինշանը:
Սինծիան արտադրական և շինարարական կորպուսն անգամ մշակել է գյուղատնտեսության համար ջրի խնայողությամբ ոռոգման սեփական համակարգը, որը խնայում է 1800 խմ ջուր մեկ հեկտարի համար:
IMG_9969996.JPG (1.52 MB)
2022 թվականին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը, Ուրումչիի միջազգային ցամաքային նավահանգիստ կատարած այցի ժամանակ հայտարարեց, որ «Գոտի և ճանապարհ համագործակցության զարգացման հետ մեկտեղ Սինծիանն այլևս դադարում է լինել հեռավոր անկյուն, այն վերածվում է առանցքային շրջանի և հանգույցի»։
Տարածաշրջանում ակտիվորեն զարգանում է նաև առողջապահությունը։ Բժիշկներն օգտագործում են 5G-ով գործող ռոբոտային վիրաբուժության տեխնոլոգիաները և հեռահար ախտորոշման մեթոդները Sir Run Run Shaw բժշկական կենտրոնի հետ կապ ունեցող Արալի հիվանդանոցում՝ արտակարգ պատահարների ժամանակ բուժելու հեռավոր շրջանների հիվանդներին։
Alar hospital staff demonstrate AI-powered remote surgery equipment.JPG (1.87 MB)
Իսկ Շիհեցզիի համալսարանը վկայությունն է կրթության հանդեպ կորպուսի հատկացրած ուշադրության։ Հանրային համալսարանն առաջարկում է մասնագիտությունների մեծ բազմազանություն, այդ թվում և գյուղատնտեսություն, բժշկություն, ինժեներիա, էկոնոմիկա և առևտուր, գրականություն և արվեստ։
IMG_9978.JPG (2.03 MB)
Համալսարանը նաև ակտիվորեն համագործակցում է արտերկրյա գործընկերների հետ, շատ ակադեմիկոսներ և ուսանողներ այնտեղ այցելում են փոխանակման ծրագրերի ու վերապատրաստումների շրջանակում։
IMG_9985.JPG (2.17 MB)
Նահանգի կարևոր արդյունաբերական ուղղություններից է նաև խաղողագործությունը։
IMG_9993.JPG (1.82 MB)
Չինաստանի ամենախոշոր գինեգործական ընկերությանը՝  Չանյուին է պատկանում Շիհեցզի քաղաքում գտնվող գինեգործարանը, որն ընկերության առաջին գինեգործ, բելգիացի պրն․ Բալբոայի անունով կոչվում է Chateau Changyu Baron Balboa։
IMG_0592.JPG (2.14 MB)
Գինու գործարանն ունի նաև տարածաշրջանի ամենամեծ գինու մառանը։
IMG_0589.JPG (2.12 MB)
Տարածաշրջանի մեկ այլ գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն է Տակլա Մական անապատը, որի այցելուները կարող են ադրենալինի նոր չափաբաժին ստանալ ամենագնացներ վարելով կամ ուղտ նստելով։

Китайский регион Синьцзян - уникальный центр инициативы «Один пояс, один путь»
Синьцзян-Уйгурский автономный район на северо-западе Китая, крупнейший административный регион страны, который в последние годы имеет довольно быстрое экономическое развитие, поскольку является мостом в Центральную Азию и Европу, а также важным узлом сотрудничества проекта «Один пояс, один путь».
Этот многонациональный регион граничит с восемью странами: Афганистаном, Казахстаном, Кыргызстаном, Монголией, Пакистаном, Россией, Таджикистаном и Индией.
В 2023 году ВВП региона составил 1,91 трлн юаней, а объем производства в сельском хозяйстве, лесном хозяйстве, животноводстве и рыболовстве достиг 564,8 млрд юаней. Синьцзян традиционно был сельскохозяйственным регионом, но он также богат полезными ископаемыми и нефтью. Производство хлопка является одной из крупнейших отраслей промышленности региона.
Причиной быстрого роста региона стал Синьцзянский производственно-строительный корпус (СПСК). Управление районом осуществляется совместно корпусом и администрацией Синьцзян-Уйгурского автономного района.
Синьцзянский производственно-строительный корпус имеет необычную и сложную историю. Он был создан в 1954 году для защиты приграничных регионов, главным образом, за счет развития сельского хозяйства и промышленности. Иными словами, солдаты сняли военную форму и занялись сельским хозяйством. Работа корпуса организована по-военному, с наличием в его структуре дивизий и полков, но фактически он не является военной организацией, и названия, как пояснили чиновники, сохранены лишь как дань его истории. Штаб-квартира корпуса находится в Урумчи, столице Синьцзяна, корпус действует во многих других городах, таких как Арал и Шихэцзы.
A public service employee talking to citizens at a service center in Urumqi.JPG (1.85 MB)
Это особый регион регионального и министерского уровня, который считается неотъемлемой частью государства.
«Синьцзянский производственно-строительный корпус является важной частью Синьцзян-Уйгурского автономного района. В настоящее время корпус состоит из 14 дивизий, 12 городов, 179 ферм, 3 университетов и 14 торговых компаний», - рассказал журналистам директор управления иностранных дел корпуса Цзян Циньшань.
В 2023 году доля корпуса в общем ВВП региона составила 369 миллиардов юаней.
«Корпус постоянно повышает степень своей прозрачности перед миром и активно участвует в строительстве основной части экономического пояса Шелкового пути», - сказал Цзян Циньшань.
Синьцзянский производственно-строительный корпус даже разработал для сельского хозяйства собственную водосберегающую ирригационную систему, которая экономит 1800 кубических метров воды на гектар.
IMG_9969996.JPG (1.52 MB)
В 2022 году председатель Китая Си Цзиньпин заявил во время визита в международный сухопутный порт Урумчи, что с развитием инициативы «Один пояс, один путь» Синьцзян перестанет быть отдаленным уголком, он превратится в ключевой регион и центр.
В регионе довольно активно развивается и здравоохранение. Врачи используют технологии роботизированной хирургии с поддержкой 5G и методы дистанционной диагностики в больнице Арал, входящей в состав медицинского центра Sir Run Run Shaw, для лечения пациентов в отдаленных районах во время чрезвычайных ситуаций.
Alar hospital staff demonstrate AI-powered remote surgery equipment.JPG (1.87 MB)
Университет Шихецзы является свидетельством внимания корпуса к образованию. Государственный университет предлагает образование по широкому спектру специальностей - сельское хозяйство, медицина, инженерное дело, экономика и торговля, литература и искусство.
IMG_9978.JPG (2.03 MB)
Университет активно сотрудничает с зарубежными партнерами, в рамках программ обмена и тренингов его посещают многие ученые и студенты.
IMG_9985.JPG (2.17 MB)
Виноградарство - другое важное промышленное направление региона.
IMG_9993.JPG (1.82 MB)
Винодельня города Шихэцзи принадлежит крупнейшей винодельческой компании Китая Changyu, она названа в честь первого винодела компании, бельгийца г-на Бальбоа, Chateau Changyu Baron Balboa.
IMG_0592.JPG (2.14 MB)
Винодельня имеет самый большой винный погреб региона.
IMG_0589.JPG (2.12 MB)
В регионе есть и привлекательное туристическое направление - пустыня Такла-Макан, побывав в которой можно получить изрядную дозу адреналина, управляя внедорожником или ездя на верблюде.
IMG_9874.JPG (1.55 MB)
Пустыня Такла-Макан - одна из крупнейших песчаных пустынь в мире.
Taklamakan Desert.JPG (1.40 MB)
Эта статья была подготовлена в рамках программы обмена журналистами 2024 года Китайского международного центра пресс-коммуникаций (CIPCC).