Ադրբեջանն ուզում էր, որ Հայաստան–Ադրբեջան սահման չլինի, գործի ուժեղի իրավունքը. Ռուբինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, որ մինչև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը, Ադրբեջանն ուզում էր, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահման չլինի, որ սահմանը լինի լղոզված, և գործի ուժեղի իրավունքը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Ռուբեն Ռուբինյանն այս մասին խոսեց խորհրդարանի ամբիոնից՝ անդրադառնալով ընդդիմության քննադատություններին:
Ռուբինյանն ընդգծեց, որ ամիսներ շարունակ Ադրբեջանը փորձում էր հետքայլ անել Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու և դրա հիմքով դելիմիտացիա և դեմարկացիա իրականացնելու պայմանավորվածությունից: «Ամիսներ անց՝ ապրիլին, տեղի ունեցավ պայմանավորվածությունը, ստորագրվեց արձանագրություն, որով կողմերը վերահաստատեցին, որ դելիմիտացիայի հիմքը լինելու է Ալմա–Աթայի հռչակագիրը: Դա ենթադրում է, որ վերականգնվելու են այն ադմինիստրատիվ սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել հայկական և ադրբեջանական ԽՍՀ-ների միջև Խորհրդային միության փլուզման պահին՝ այսինքն 1991 թվականի դրությամբ: Ինչո՞ւ էր Ադրբեջանը փորձում սրանից խուսափել. պատասխանը հետևյալն է՝ որովհետև Ադրբեջանն ուզում էր, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահման չլինի, որ այն լինի լղոզված, և գործի ուժեղի իրավունքը: Այսինքն՝ գործի հետևյալ տրամաբանությունը՝ ում զորքը որտեղ կարող է կանգնել, այնտեղ էլ իր սահմաններն են»,–ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Ըստ նրա՝  խորհրդարանական ընդդիմությունը լծվել է այդ տրամաբանության լեգիտիմացման գործին , ինչը տարօրինակ է:  Ռուբինյանը կարծում է, որ երբ ընդդիմությունը բերում է ԱԺ հայտարարության նախագիծ, որտեղ ասվում է, որ պետք է սահմանազատման հիմք ընդունվի 1993 թվականի շփման գիծը, նշանակում է ասել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի հիմքը ոչ թե պետք է լինեն իրավաբանական հիմնավորում ունեցող փաստաթղթերն ու քարտեզները, այլ շփման գիծը:
«Իսկ շփման գիծն ինքնին նշանակում է մի գիծ, որը ձևավորվել է հետևյալի արդյունքում՝ ով որտեղ կարողացել, կանգնել է, այսինքն՝ կրկին ուժի իրավունք: Դուք լեգիտիմացնում եք ուժի իրավունքը: Երբ սկսի գործել ուժը, ձեր դաշնակիցներն իրենց պարտավորությունները չեն կատարելու, և լինելու է այն, ինչ բազմիցս եղել է»,–ասաց Ռուբինյանը՝ դիմելով ընդդիմությանը:

Azerbaijan wanted no clear Armenia-Azerbaijan border, but the stronger party to exercise
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. The Vice-Chairman of the National Assembly of Armenia, Ruben Rubinyan, announced that prior the agreement on delimitation between Armenia and Azerbaijan, Azerbaijan wanted Armenia and Azerbaijan not to have any clear border. Azerbaijan preferred a blurred border, where the stronger party could exercise its rights, Ruben Rubinyan said in the parliament, addressing the criticisms of the opposition.
Rubinyan stressed that Azerbaijan had been attempting to retract from the agreement to acknowledge each other's territorial integrity and to conduct delimitation and demarcation based on the Alma-Ata Declaration for months.
"After months of negotiations, in April, an agreement was reached and a protocol was signed in which both parties reaffirmed that the Alma-Ata Declaration would serve as the basis for the delimitation," stated Rubinyan.
This implies that the administrative borders that existed between the Armenian and Azerbaijani SSRs at the time of the collapse of the Soviet Union, that is, as of 1991, will be restored.
“ Why was Azerbaijan trying to avoid this? The answer is as follows: Azerbaijan wanted Armenia and Azerbaijan not to have any border, so that  the stronger party could exercise its rights.
The following logic was considered:  each country borders  are there where its army can assert control," said the Vice President of the National Assembly.
According to him, the parliamentary opposition has undertaken the task of legitimizing that logic, which he finds strange. Rubinyan believes that the opposition presenting a draft statement to the National Assembly, suggests that the 1993 contact line should serve as the basis for delimitation, it implies that the border between Armenia and Azerbaijan should not be delimited based on documents and maps with legal justification but on a contact line.
"And the line of contact itself means a line that was formed as a result of the following: Each country could stand wherever it was able to, that is, again, the right of force was used.
You legitimize the right to force. When force begins to act, your allies will not fulfill their obligations, and what has happened many times will happen," Rubinyan addressed the opposition.