ՀՀ ՄԻՊ-ը ներկայացրել է պարեկային ծառայությունում կանանց ներգրավման իրավակարգավորումների փոփոխության առաջարկներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն 2023 թվականի ընթացքում իրականացրել է պարեկային ծառայությունում կանանց ներգրավման հարցերի, ոլորտի ներպետական օրենսդրության ու միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրություն, որի արդյունքներով ներկայացվել են իրավակարգավորումների փոփոխության առաջարկներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Պաշտպանի հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ վերջին 3 տարիների ընթացքում պարեկային ծառայությունում ընդգրկվելու ցանկություն հայտնած կանանց ավելի քան 60%-ը չի հաղթահարել ընդունելության` օրենսդրությամբ սահմանված քաշի և հասակի ցուցանիշները:
Ըստ աղբյուրի՝ ուսումնասիրության և դրա շրջանակում ներկայացված առաջարկների արդյունքում չափորոշիչները ենթարկվել են փոփոխության:
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Գենդերային հավասարության խթանում Հայաստանի իրավապահ համակարգում» ծրագրի շրջանակում։
Տեսանյութում նշված հարցերին են անդրադառնում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը։

ЗПЧ РА представила предложения по правовому регулированию привлечения женщин в ППС
В течение 2023 года омбудсменом РА было проведено исследование вопросов привлечения женщин к патрульно-постовой службе, внутреннего законодательства отрасли и передового международного опыта, в результате чего были выдвинуты предложения по изменению правовых норм.
Как сообщили Арменпресс в аппарате Защитника прав человека РА, в результате исследования омбудсмена было установлено, что более 60% женщин, изъявивших желание быть принятыми на патрульную службу за последние 3 года, не соответствуют требованиям нормативов веса и роста для поступления.
Согласно источнику, в результате исследования и представленных в его рамках предложений стандарты были изменены.
Исследование проведено в рамках программы «Продвижение гендерного равенства в правоохранительной системе Армении», финансируемой правительством Великобритании.
В видеоролике правозащитница РА Анаит Манасян и Чрезвычайный и полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джон Галлахер обращаются к вышеприведенным вопросам.